صنایع وابسته

گارنت ماندارین ، پرتقالی ترین گوهرسنگ دنیا

گارنت ماندارین اسپسارتیت شکل نادری از گارنت نارنجی است که اغلب به دلیل رنگ نارنجی روشنش به عنوان گارنت ماندارین شناخته می شود.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز)، گارنت اسپسارتیت ماندارین نوع نادری از گارنت نارنجی است که اغلب به دلیل رنگ نارنجی خود به عنوان گارنت ماندارین (Mandarin Garnet) شناخته می شود. این گارنت در سال 1990 در مکانی دورافتاده از شمال غربی نامیبیا کشف شد.

کشف گارنت اسپسارتیت پرتقالی درخشان و بدون آهن در نامیبیا در سال 1991، در مقادیر تجاری، یک شور و هیجان در تجارت سنگهای قیمتی ایجاد کرد. 

 ترکیب این رنگ به همراه ضریب شکست بسیار بالا، گارنت ماندارین را به یکی از درخشان‌ترین سنگ‌های دنیای گوهرهای رنگی تبدیل کرده است.

سنگ گارنت چیست؟

معنی گارنت برگرفته از واژه ای یونانی با معنی دانه ای شکل گرفته است که در زبان فارسی به آن لعل می گویند. این سنگ بیشتر به رنگ قرمز اناری (یاقوتی) اصل موجود است ولی به رنگ های زرد، سفید، سبز، سیاه، آبی و قهوای نیز وجود دارد. نوع نادر این سنگ به رنگ نارنجی می باشد که به گارنت ماندارین معروف است.

کانی گارنت به صورت شفاف و نیمه شفاف است. garent گروهی از مواد معدنی سیلیکات است که یک سنگ قیمتی تا نیمه قیمتی است. این نوع سنگ با درجه سختی متفاوت در رنگ های گوناگون پیدا می شوند. از رایج ترین آن می توان به گارنت قرمز تیره اشاره کرد.

انواع سنگ گارنت:

Garnet در بیشتر از 10 نمونه با ساختار های متفاوت وجود دارد. نام این کلمه از Granatius با معنی Seed گرفته می شود به معنی گوهری با کریستال های کوچک و گرد می باشد.

۱.گروه پیرالیست که شامل موارد زیر است:

  • پیروت
  • آلماندین
  • رودولیت
  • اسپسارتیت

۲.گروه یوگراندیت که شامل زیرگروه های زیر است:

  • یوواروئیت
  • آندرادیت (ملانیت، توپازولیت، دمانتوئید)
  • گارنت گروسولار (ساووریت، هسونیت، هیدروگروسولار)
  • لوکو garent

گارنت ماندارین (mandarin garnet) یک نام تجاری برای گارنت های اسپسارتیت نارنجی می باشد. گارنتهای ماندارین در واقع در طیف رنگی از نارنجی مایل به زرد تا نارنجی مایل به قرمز و نارنجی-قرمز وجود دارند.

معادن گارنت ماندارین

گارنتهای اسپسارتین در تعدادی از مناطق در سراسر جهان از جمله برزیل، برمه، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، سریلانکا و ایالات متحده (بخش سن دیگو، کالیفرنیا و امیلیا کورت‌هوس، ویرجینیا) یافت شده است. از میان این منابع، امروزه مهمترین آنها تانزانیا، نیجریه و شمال غربی نامیبیا، در مجاورت رودخانه مارینفلوس (Marienfluss) و منطقه Kunene است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا