تحلیل بازار

جنگ ها چگونه بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند؟

بررسی قیمت طلا در نیم قرن اخیر نشان می دهد که جنگ ها و برخی لز انقلاب ها همواره بر افزایش قیمت طلا تاثیر گذار بوده اند. افزایشی که بعد از اتمام جنگ ها نیز تمایل به تثبیت داشته است.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) رویدادهای مخربی همچون جنگ که جهان شاهد آن بوده است، سرمایه گذاران را وادار می کند تا به فکر روی آوردن به طلا، به مثابه سرمایه گذاری امن در مواقع آشفتگی باشند. اما برای تعیین اینکه آیا این یک تصمیم هوشمندانه است یا خیر ، باید درک کنیم که جنگ ها چگونه می توانند بر قیمت طلا تأثیر بگذارند.

در مواقع عدم اطمینان و درگیری شدید، طلا همیشه به عنوان یک سرمایه گذاری امن در نظر گرفته شده است. دلیل آن این است که فلزات گرانبها مانند طلا بی انتها هستند و این توانایی را دارند که ارزش خود را در طول قرن ها حفظ کنند.

اگر به تأثیر جنگ‌ها بر قیمت طلا به گذشته برگردیم، می‌توانیم ببینیم که قیمت طلا با شروع درگیری‌ها رونق پیدا می‌کند. نمودار زیر نشان می دهد که چگونه قیمت طلا پس از چندین جنگ در سراسر جهان افزایش یافت.

نمودار تاثیر جنگ ها بر قیمت طلا

قیمت طلا در میان جنگ و انقلاب ایران

در سال 1977، به دنبال صحبت‌هایی درباره انقلاب ایران که در سال 1978 (1357 شمسی) رخ داد، قیمت طلا 23 درجه افزایش یافت. با تحولات و درگیری‌های بیشتر در آن زمان ، قیمت طلا در سال‌های 1978 و 1979 به ترتیب 37 و 126 درصد افزایش یافت. این افزایش قابل توجه قیمت طلا نتیجه جنگ ایران و عراق در سال 1978، حمله شوروی به افغانستان در سال 1978 و اشغال لانه جاسوسی امریکا توسط دانشجویان ایرانی در سال 1979 بود.

سایر ناآرامی های جهانی مانند جنگ خلیج فارس در سال 1990 و حمله 11 سپتامبر نیز منجر به رونق قیمت طلا شده است. همچنین گفته می شود که حمله عراق به کویت در سال 1990 در طول جنگ خلیج فارس باعث افزایش چشمگیر قیمت طلا شده است.

تاثیر درگیری های 2021 بر قیمت طلا

حمله 11 سپتامبر به خاک آمریکا همچنین قیمت طلا را از 215.50 دلار در هر اونس به 287 دلار افزایش داد. علاوه بر این و در اوایل سال 2020، حمله هوایی آمریکا به بغداد قیمت لحظه ای طلا را به 1547.19 دلار در هر اونس رساند.

جهان شاهد روند افزایشی قیمت طلا در نتیجه تنش و جنگ در طول قرن ها بوده است و تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت طلا نیز تفاوتی با قبل ندارد. اوایل فوریه امسال، صحبت از وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین منجر به جهش قیمت طلا به 1830 دلار در هر اونس شد. بلافاصله پس از شروع حمله روسیه به چندین شهر در اوکراین، قیمت طلا در 24 فوریه بیش از 2 دقیقه افزایش یافت و به بیش از 1946 دلار در هر اونس مبادله شد.

این فلز گرانبها همچنین همواره به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه گذاران در مواقع ناملایمات در نظر گرفته شده است که تاثیر قابل توجهی از آشفتگی و جنگ بر آن را توضیح می دهد. با این حال، توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که پس از فرونشست شدن گرد و غبار، قیمت طلا تمایل به تثبیت دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا