خبرهای مهمطلا و جواهر

دانشگاه طلا و جواهر تهران بین المللی می شود

گفتگو با نادر بذرافشان در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه طلا و جواهر تهران

رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران به گلدنیوز گفت: قرار است در ماه های پیش رو مجوز بین المللی شدن دانشگاه طلا و جواهر را بگیریم تا بتوانیم علم روز دنیا را وارد صنعت طلا و جواهر کنیم.

با نادر بذرافشان در حاشیه جریان برگزاری نمایشگاه طلا و جواهر در پاویون اتحادیه طلا و جواهر تهران دیدار کردم. پاویونی که به صورت مشترک با مرکز علمی کاربردی اتحادیه طلاوجواهر در سالن ۸ نمایشگاه بین المللی تهران برپا شد.

بذرافشان با سابقه ۴۰ ساله تک فروشی طلا و سکه در کارنامه اش، ۲۵ مردادماه امسال توانست با ۹۴۳ رای بیشترین تعداد آراء را در انتخابات هیات مدیره اتحادیه طلاوجواهر تهران کسب و راهی ساختمان مشهور اتحادیه در خیابان سهروردی شود.

او که چهارسال عضو و دبیرهیات مدیره اتحادیه طلاوجواهر و پانزده سال بازرس افتخاری این اتحادیه در تهران بوده است، سابقه هشت سال عضویت در کمیسیون فنی اتحادیه طلاوجواهر تهران و چهار سال عضو کمیسیون تخلفات عیار اتحادیه طلاوجواهر تهران و به همان مقدار عضویت در هیات حل اختلاف مالیاتی شرق تهران را داراست.

با او که حرفهایش تشریح بخشی از کوشش های او و اعضای اتحادیه از تابستان امسال تا کنون است را می خوانیم.

سنت پسندیده نمایشگاه سالیانه

برگزاری هر ساله نمایشگاه تهران سنت پسندیده ای است اتحادیه هم تلاش کرده امسال یک نقش محوری را داشته باشد و فرصت بسیار خوبی برای نمایش تولیدات، در اختیار گذاشتن دستاوردها و توانایی ها، همفزایی میان صنعتگران و تبادل نظر میان رسته های گوناگون این هنر صنعت است.

همانطور که می دانید صنعت طلا و جواهر یک قدمت دیرینه دارد و ایرانی ها بخصوص علاقمندان و فعالان این عرصه باید توجه خاصی به این صنعت داشته باشند.

چرا که در دهه های گذشته فعالیتهای صورت گرفته که الان صنف را در راستای حرکت به سوی تکامل این صنعت سوق می دهد. در عین حال با توجه به تحریم ها و مشکلاتی که وجود دارد صنعت طلا و جواهر ارتقای بسیاری پیدا کرده است. 

گام ها به سوی صادرات طلا 

من از فرصت فراهم آمده برای تبادل نظر در این نمایشگاه استفاده می کنم و می خواهم بگوییم که پیگیری بحث صادرات، ما را به نقطه ای می رساند که باعث ارز آوری برای کشور می شود و این موضوع بسیار دارای اهمیت و با توجه به اینکه صنعت طلا و جواهر ما از دهه های گذشته رشد کرده، می توانیم عنوان کنیم که الان می توانیم علاوه بر کشورهای آسیایی به کشورهای اروپایی هم صادرات داشته باشیم.

هر چند برای این موضوع با یکسری مشکلات و موانع مواجه بوده ایم اما با جلسات پی در پی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم، در پی رفع این مشکلات هستیم و امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد. 

جایگاه رقابتی صنعت طلا 

نمایشگاه طلا و جواهر نشانگر این است که کسانی که حرف برای گفتن در این صنعت دارند و تولیداتی دارند که برای جامعه طلا و جواهر ناشناخته است یا شرایطی دارند که به نفع صنعتگران و خریداران و مخاطبان، ایجاد ارزش افزوده می کند، فرصت مناسبی برای عرضه این نگرش و محصولات است.

ما با افتخار می توانیم بگوییم هفتاد درصد ماشین آلات تولید طلا و جواهر بومی سازی شده است و در کشور تولید می شود که این ماشین آلات می تواند برای صادرات ما را صاحب یک جایگاه رقابتی کند. 

دانشگاه طلا و جواهر با بیش از 500 دانشجو

اتحادیه امسال پاویون مشترکی با دانشگاه دارد. دانشگاه جامع علمی کاربردی شرایط خوب علمی را برای جوانان علاقمند به حضور در فضای طلا و جواهر فراهم کرده است.

این دانشگاه از سال 1394 تا 1397 به دلیل محدودیت فضا تعطیل شده بود ، اما از بهمن ماه سال 1397 با ورود هیات مدیره و هماهنگی هایی که بوجود آمد دوباره و به لطف خدا راه اندازی شد. طوری که هر چند از سال 1397 با تعداد 18 دانشجو شروع به کار کرد اما حالا با گذشت شش سال بیش از 500 دانشجو و تعداد قابل توجهی فارغ التحصیل در جایگاه در خور توجهی قرار دارد. با افتخار می توان عنوان کرد که بیست تا سی درصد دانش آموختگان از راه دانشگاه و با کمک افراد صنفی و هیات مدیره تهران وارد بازار کار شدند و در حال فعالیت هستند.

دانشگاه هم هر ساله در نمایشگاه شرکت می کند و نقش محوری در نمایشگاه دارد و به خاطر اینکه ما به جنبه های علمی نمایشگاه توجه بخصوصی داریم به صورت مشترک با دانشگاه در نمایشگاه حضور پیدا کردیم.

بین المللی شدن دانشگاه و علم روز

 ما قرار است در ماه های پیش رو مجوز بین المللی شدن دانشگاه طلا و جواهر را هم بگیریم تا شاهد شرایط خوبی برای این صنعت که قدمت دیرینه ای دارد، شویم و بتوانیم علم روز دنیا را وارد صنعت طلا و جواهر کنیم و این امر را هم برای دانش جویان داشته باشیم تا با توجه به این شرایط و این نمایشگاه که بیانگر دستاوردهای تولید و صنعت است گام های ارزشمندی برداشته شود.

رفع ضعف های طراحی طلا و جواهر 

در شاخه و رشته طراحی طلا و جواهر ما مقدار زیادی ضعف داشتیم اما با توجه به شرایط خوبی که پیش آمد و باعث شد که ما با جلساتی که با صاحبان علم روز دنیا داشتیم که در این صنعت حضور فعالی دارند توانستیم تا حدود زیادی، این ضعف را بر طرف کنیم.

نکته دارای اهمیت این است که خیلی از همکاران صنفی ما به صورت افتخاری به دانشجویان در شرایط کارگاه های تولیدی خدمات می دهند و امیدوارم این خدمات بیشتر شود و می توانیم با این کام ها بهترین ها را داشته باشیم.

تشکیل کارگروه اتاق فکر

 

با توجه به شرایط فعلی قرار بود کارگروه اتاق فکری در اتحادیه تهران شکل بگیرد تا کسانی که در این صنعت هم از نظر تحصیلات و هم تخصص موقعیت مطلوب و خوبی در صنعت طلا دارند را دعوت کنیم که بتوانیم در این اتاق فکر با رفع مشکلات و موانع دست به دست هم بدهیم که بهترین اتفاقات بیفتد.  

رفع مشکلات صنعت  

انتظار من این است که با برپایی این نمایشگاه و گردهمایی های اینچنینی بیش از حد تمرکز کنیم تا اگر ضعف و مشکلی وجود دارد با همفکری و کمک دیگر دوستان رفع شود و اگر دستاوردی به دست آمده تقویت کنیم و انتظار داریم با توجه به رویکرد ارزآوری بالای این صنعت، دولت و مجلس به این صنعت نگاه ویژه ای داشته باشند.  

و سخن آخر… 

در حال حاضرصنف شرایط خوبی دارد اما باید با تحولات روز دنیا و شرایطی که در سطح دنیا وجود دارد جلو برویم تا مشکلاتی که داریم مرتفع شود. 

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری سومین دورهمی فعالان طلاوجواهر ایران

گزارش سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر ایران

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا