طلا و جواهر

تشکل های صنعت طلاوجواهر در مسیر وفاق و همدلی

گزارش تفصیلی سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر ایران (1)

سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر ایران چهارشنبه 3 اسفند 1401 در سالن میلاد خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران با حضور بیش از 150 نفر ار فعالان صنفی و مسئولان دولتی برگزار شد.

در سلسله گزارش هایی که از این نشست از امروز منتشر خواهد شد به مسائل مطرح شده در این نشست خواهیم پرداخت.

رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران

صنعت طلا و جواهر نیازمند نگاه دلسوزانه دولت و خانه ملت

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: با توجه به جایگاه خاص و قدمت دیرینه صنعت طلا و جواهر و ارزآوری این صنعت، نبود نگاه دلسوزانه دولت وخانه ملت مسئله مهم این صنعت است.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز) نادر بذر افشان ، رئیس اتحادیه طلا و جواهر  تهران در سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر گفت: اگر دولت نکاه دلسوزانه وخردجمعی به این صنعت داشته باشد، مشکلات این صنعت رفع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بالا رفتن هزینه تولید مهمترین چالش این صنعت در بخش تولید است بیان داشت: با توجه به اینکه ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید طلا و جواهر با ارز آزاد وارد کشور می شود هزینه ساخت و تولید مصنوعات طلا و جواهر در کشور بالا رفته است و اگر دولت تسهیلاتی برای تولید در این صنعت تخصیص دهد می تواند نقش مهم و محوری در آینده این صنعت ایفا کند.

بذر افشان با بیان اینکه صنعت طلا و جواهر چالش ها و مشکلاتی دارد که برای پیگیری و رفع این مشکلات از طریق مسئولین کشور می بایست اتحادیه های شهرستانی مشکلات و شرایط کلی صنف و صنعت را جمع بندی کنند و با هم افزایی در چنین نشست هایی به صورت یک پکیچ کلی تهیه تا در حمایت از صنف در حضور مسئولین پیگیری شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: ‌اتحادیه ها شاخص اصناف در هر زمینه ای هستند و انجمن ها و تشکل های صنفی نیز نباید فراتر از اتحادیه باشند بلکه باید به عنوان بازو و بال در کنار اتحادیه ها قرار گیرند.

سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر

بانک مرکزی رقیب بخش خصوصی در صنعت طلاوجواهر !

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر ایران نیز در سومین دورهمی فعالان صنعت طلاوجواهر ، با انتقاد از عرضه بیش از اندازه سکه در کشورگفت: در هیچ جای دنیا اینقدر سکه عرضه نمی شود در حالی که در ایران بانک مرکزی از ابتدا تا کنون 80 میلیون قطعه سکه ضرب و عرضه نموده که در دست مردم است.

حجت شفائی ، رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر در نشست هم افزایی تشکل های صنعت طلا و جواهر با تاکید بر اینکه قداست سکه باید حفظ شود بیان داشت: بانک مرکزی در سال 1396 به بهانه تنظیم بازار سکه، بالغ بر 76 تن سکه را به بازار تزریق کرد که با این اقدام  نه تنها بازار سکه تنظیم نشد بلکه حباب سکه بیشتر شد و مردم هجوم به سمت خرید سکه، طلا و طلای آب شده بردند.

وی افزود: با این اقدام بانک مرکزی  تفکر و ذائقه ایرانی که سالیان سال طلا را به عنوان زینت، مصرف و سرمایه می‌خریدند تغییر کرد و مردم به سمت واسطه گری رفتند و سرمایه از بخش تولید صنعت طلا و جواهر بیرون رفت و در سال 97 تمام کارگاه های ساخت طلا و جواهر تعطیل شدند.

شفایی تصریح کرد: با تغییر فرهنگ مردم  بانک مرکزی رقیب بخش خصوصی شد.

حجت شفائی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلاوجواهر ایران

بازگشت میز طلا به تهران

شفایی در ادامه با بیان اهمیت حمایت دولتمردان از صنعت و صنف طلا و جواهر گفت: با نامه نگاری های انجام شده میز طلا که چند سال در تهران تشکیل می شد  و به اصفهان تفیظ شده بود دوباره این میز ماه گذشته در تهران برگزار شد و  در این میز اشکال طرح ورود شمش طلا مطرح شد.

وی با اشاره به وجود اشکال در مصوبه هیا وزیران در ورود شمش طلا به کشور توضیح داد:  به دلیل اینکه ایران تحریم طلایی است و با پاسپورت ایرانی شمش طلا به ایرانی فروخته نمی شود، برای رفع این مشکل  در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این مصوبه اصلاح شد تا در مورد ورود فلزات گرانبها مصوب شود که  فلزات ذوب شده که قابل رصد نیست بتواند وارد کشور شود.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر در ادامه این نشست به بیان اینکه طراحان هر صنعت مغز های متفکر آن صنعت هستند بیان داشت: کپی طرح ها توسط طراحان انجام می شود و در این راستا ضروری است  اتحادیه طلا و جواهر به عنوان پل ارتباطی بین بخش خصوصی و بخش دولتی طراحان طلا و جواهر را ساماندهی کند تا طراحان هویت مستقل پیدا کنند.

شفایی در ادامه بر ضرورت رفتار قانونمند تشکل ها در چارچوب اساسنامه خود و نظارت اتاق های بالادستی بر عملکرد تشکل ها تاکید کرد و بیان داشت: 

امسال هیات مدیره اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلاوجواهر تهران به این جمع بندی رسیدند که بین تشکل ها باید وفاق ایجاد شود و اولین گام نیز از طرف این دوستان برداشته شد و تفاهم  هایی خوبی ایجاد شده است.

این گزارش ادامه دارد…

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری سومین دورهمی فعالان طلاوجواهر ایران

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا