آموزش و پژوهش

 تشخیص طلای اصل از تقلبی

چنانچه نتوانید تشخیص دهید طلایی که خریداری کرده‌اید اصل است یا خیر، قطعاً ضرر خواهید کرد.

به گزارش گلدنیوز،برای این که از اصل بودن طلا، مطمئن شوید که طلای تقلبی به دست تان ندهند، می‌توانید از دستگاه تشخیص طلا استفاده کنید؛ اما اگر به این دستگاه دسترسی ندارید با استفاده از روش‌های خانگی، تشخیص طلا از بدلیجات را انجام دهید.

چطور جواهرات تقلبی را شناسایی کنیم؟

اعداد حک شده بر روی طلا را چک کنید


یکی از روش‌های تشخیص طلا از بدل این است که اعداد و کد‌های حک شده بر روی آن را بررسی کنید. این کد‌ها به این منظور بر روی طلا‌ها حک می‌شوند که اطلاعات کاملی در مورد محصول به خریداران و فروشندگان ارائه کنند.

چنانچه طلا را بررسی نموده و متوجه شدید یکی از کد‌های ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلاست.

یکی از این کد‌ها بر روی تمامی طلا‌های زینتی حک شده است. فقط در برخی از طلا‌های قدیمی نمی‌توان این کد‌ها را مشاهده کرد.

در این صورت نیز برای تشخیص عیار طلا از دستگاه تشخیص عیار طلا استفاده می‌شود. چنانچه کد‌های حک شده چیزی به غیر از کد‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد باشند، فروشنده طلا کالای تقلبی به شما تحویل داده است.

تشخیص طلای اصل از تقلبی

فروش تیتانیوم به جای طلا 

برای تشخیص طلا از بدل، رنگ آن را کنترل کنید


شما می‌توانید با کنترل رنگ، به اصل یا تقلبی بودن طلا پی ببرید. در این راه تشخیص طلا باید رنگ طلا را بعد از مدتی بررسی کنید. اگر متوجه شدید که رنگ آن کدر شده و رنگ اصلی اش از بین رفته است یقین پیدا کنید که طلای شما تقلبی بوده است. این روش از بهترین روش‌های تشخیص طلا در خانه است.

زیرا طلای اصل به هیچ عنوان تغییر رنگ نداده و تحت هیچ شرایطی رنگ آن از بین نمی‌رود. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که طلای شما رنگ پس داده و رنگ اصلی آن از بین رفته است، در اصل بودن آن شک کنید.

در این حالت می‌توانید با استفاده از راه‌های شناسایی طلا از اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید.

تشخیص طلای اصل از تقلبی

طلا را بر روی صفحه سرامیکی بکشید


بسیاری از فلزات دارای ظاهری شبیه به طلا هستند. این مسئله، زمینه را برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم کرده است.

به عنوان مثال در بسیاری از موارد، فلز برنج را جایگزین طلا کرده و به خریدارانی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند می‌فروشند.

به منظور تشخیص طلا از برنج می‌توانید آن را بر روی سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا دارای بافتی نرم‌تر از برنج است بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری کرده اید اصل است یا خیر.

بیشتر بخوانید:

کم فروشی و عیارهای تقلبی در بازار طلای بدون اجرت

۵ راه تشخیص طلای اصل ایتالیا

ایلنا

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا