تحلیل بازار

دلار 50 هزار تومانی ؛ توافقی در راه است؟

قیمت دلار امروز هم نزولی بود و در بازار غیر رسمی هر دلار آمریکا با کاهش حدود هزار تومانی نسبت به روز گذشته به حدود ۵۱ هزار تومان رسیده است.

به گزارش گلدنیوز ، قیمت انواع ارز در بازار امروز، هم در مرکز مبادله و هم در بازار غیررسمی مانند دیروز کاهش پیدا کرد. در بازار غیر رسمی هر دلار آمریکا با کاهش حدود هزار تومانی نسبت به روز گذشته به حدود ۵۱ هزار تومان رسیده است.

کارشناسان و فعالان بازارا معتقدند که این روند کاهش قیمت در بازار ارز با توجه به اینکه نخستین نرخ‌های اعلام شده صبح امروز حتی پایین‌تر این اعداد و ارقام بود نشان می‌دهد که بازار کشش و پتانسیل کاهش بیشتر قیمت را نیز دارد و در صورت استمرار نقش آفرینی دستگاه‌های متولی مانند بانک مرکزی، این روند هم ادامه پیدا خواهد کرد.

دلایل کاهش قیمت دلار چیست؟

به باور تحلیلگران سیاسی بعد از سفر گروسی به تهران و انتشار بیانیه مشترک بین ایران و آژانس، بازیگران ارزی تهران تصور می کنند که بعد از تنش های به وجود آمده در چند وقت اخیر، زمان بهبود روابط ایران و آژانس فرا رسیده و این امر ممکن است زمینه ساز  بازگشت طرفین قرارداد برجام بر سر میز مذاکره شود.

از طرف دیگر سیاست های جدید بانک مرکزی و اختیاراتی که سران سه قوه در جلسه هشتاد و یکم شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی به بانک مرکزی دادند مسیر کنترل بازار ارز توسط بانک مرکزی را هموارتر کرده است.

بنابر اعلام سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، بانک مرکزی شرایطی فراهم کرده است که هم بانک‌های دولتی و صرافی‌های زیرمجموعه و هم صرافی‌های تضامنی، ارز خود را ارائه کنند.

مذاکره کنندگان به میز مذاکره باز می گردند؟

به نوشته خبرگزاری فرانسه، روز شنبه، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران موافقت کرده تا نظارت در چند سایت هسته‌ای مجددا وصل کرده و بازرسی‌های آژانس را افزایش دهد. رافائل گروسی، رئیس سازمان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد گفتگوهای خود با دولت ایران را پیشرفتی چشم‌گیر دانست و از آن استقبال کرد.

کِلسی دِیوِنپورت، متخصص کنترل تسلیحات گفت: تمایل ایران برای افزایش نظارت‌ها، گامی مثبت و ضروری برای کاهش تنش‌ها است. وی هشدار داد که همه طرف‌ها باید زودتر اقدام کرده و گفت که این اعلامیه برای کاهش تنش‌ها کافی نیست. او افزود: ایالات متحده و کشورهای اروپایی باید با فشار دیپلماتیک مذاکرات را از سر بگیرند.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا