بین الملل

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس

آخرین حراج سوئیس انتظارات را تا حد زیادی برآورده کرد یا از آن فراتر رفت و جواهرات لوکس را به عنوان بندری در طوفان متلاطم اقتصادی تقویت کرد.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز)، به نقل از وبسایت کانسر، جواهرات امضادار فوق العاده کمیاب و الماس های رنگی و سنگ های قیمتی فوق العاده از تخمین های حراجی جواهرات باشکوه ژنو در ماه نوامبر فراتر رفتند، که نشان دهنده قدرت بالای بازار در دوره های نااطمینانی و تورمی است.

حراج کریستیز در 8 نوامبر در شهر سوئیس برگزار شد و مجموعاً 56.6 میلیون فرانک سوئیس (57.3 میلیون دلار) فروش داشت. فروش ساتبی که روز بعد انجام شد، مجموعاً 49.4 میلیون فرانک سوئیس (50 میلیون دلار) بود.

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
حلقه الماس صورتی فورچون در حراج جواهرات مجلل کریستیز 28.9 میلیون دلار فروخته شد.

بیشتر بخوانید:

گردنبند الماس خیره کننده در حراجی هنگ کنگ

الماس صورتی ۱۱ قیراطی چقدر آب می خورد؟ / حراج الماس صورتی ۱۱ قیراطی

متیو گرلینگ، بنیانگذار شرکت مشاوره متیو گرلینگ و مدیر عامل سابق جهانی بنهامز، اظهار داشت: «با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، جواهرات و سنگ های قیمتی با بهترین کیفیت با قیمت های بسیار بالایی به فروش رسیدند.»

راهول کاداکیا، رئیس بین‌المللی جواهرات کریستیز گفت: «با افزایش تورم، الماس و جواهرات به عنوان سرمایه‌گذاری ارزش قابل توجهی دارند. در حال حاضر، ما در یک فضای بسیار متعادل در بازار هستیم که در آن شما می توانید الماس های بی رنگ، الماس های رنگی و سنگ های قیمتی رنگی را خریداری کنید و از آنها به عنوان حاشیه امنی در برابر هر چیزی که در جهان می گذرد استفاده کنید.»

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
دستبند الماس و یاقوت کبود رضا بسیار مورد توجه قرار گرفت و به قیمت 305،965 دلار فروخته شد.

بهترینِ بهترینها

بالاترین نتیجه برای یک قطعه بین دو حراج، الماس 18.18 قیراطی Fortune Pink بود که در کریستیز بر اساس برآوردها به قیمت 28.4 میلیون فرانک سوئیس (28.9 میلیون دلار) فروخته شد. کاداکیا گفت که این قطعه «به یک مشتری خصوصی آسیایی رسید» و قیمت به دست آمده را «نتیجه ای بسیار سالم» خواند.

در سوتبیز، برترین الماس یک جفت الماس بیضی شکل، نوع IIa با وزن به ترتیب 20.03 و 20.19 قیراط بود که در حدود 4.2 میلیون دلار تخمین زده شد. این قطعه های شاخص در حراج همچنین شامل دو حلقه کارتیه بود: یکی با یاقوت کبود برمه ای به وزن 20.16 قیراط و دیگری دارای الماس سفید کمیاب 33.13 قیراط. قیمت اولی تقریباً 2.8 میلیون دلار بود که بالاتر از تخمین 2 میلیون دلاری بود، در حالی که دومی تقریباً کمتر از 2.9 میلیون دلار برآورد شد.

اولیویه واگنر، رئیس جواهرات در سوتبیز ژنو می‌گوید: «حلقه یاقوت کبود یکی از بهترین یاقوت‌های برمه‌ای را که اخیراً دیده‌ایم نشان می‌دهد. رنگ آن آبی سلطنتی بود، واقعا تمیز و به خوبی نصب شده بود. ما اغلب این نوع سنگ ها را نمی بینیم. آنها بسیار نادر هستند. تقاضا برای این نوع یاقوت کبود افزایش یافته است.»

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
این جفت الماس بیضی شکل سوار نشده با وزن 20.03 و 20.19 قیراط در حراج جواهرات سوتبیز  به قیمت 4.2 میلیون دلار فروخته شد.

قطعات امضادار مزون های برتر مانند کارتیه، ون کلیف اند آرپلز، بولگاری و هری وینستون به همراه برخی از آیتم های الکساندر رضا در کریستیز، بهتر از انتظارات نشان دادند.

کداکیا گفت: «الماس های رنگی زیادی در جواهرات رضا وجود دارد و الماس های رنگی به طور کلی عملکرد بسیار خوبی دارند.»

قطعه های «آرت دکو» در دسته امضادارها قوی ظاهر شدند. یکی از این قطعات یک دستبند الماس کارتیه بود که 239,400 فرانک سوئیس (242,223 دلار) در کریستیز به فروش رسید و از 160,000 فرانک سوئیس (تقریباً 161,880 دلار) که برای  آن تخمین زده شده بود، فراتر رفت.

کداکیا گفت: «به نظر من آرت دکو بهترین دوره جواهرسازی از نظر طراحی، انتخاب سنگ و انعطافی که مزون ها در استفاده از انواع مواد داشتند، بوده است. دیگر تعداد زیادی از آن در دسترس نیست.»

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
این سنجاق سینه ژان شلومبرگر که با یک یاقوت کبود صورتی 92.01 قیراطی، یاقوت کبود آبی و الماس ست شده است، در سوتبیز به قیمت 1،764،562 دلار فروخته شد و رکورد جواهرات توسط این طراح را ثبت کرد.

عملکرد الماس ها در حراجی

در میان جواهرات الماس در سوتبیز، موواد امپرس، حلقه ای با الماس زرد گلابی شکل و فانتزی 37.50 قیراطی بود. این قطعه طبق برآوردها 2.4 میلیون دلار به فروش رسید. واگنر این سنگ را «بسیار چشمگیر» نامید و خاطرنشان کرد که «به قیمت بسیار بالایی برای رنگ زرد روشن فروخته شد.»

به رغم موفقیت این الماس و سایر الماس های با ارزش در حراج، الماس 5.53 قیراطی به رنگ آبی فانتزی که بخشی از مجموعه De Beers Exceptional Blue بود، نتوانست خریداری پیدا کند.

سوتبیز پس از حراج گفت: «الماس آبی یک سنگ استثنایی به تمام معنا است. قبل از فروش امروز، توجه زیادی به خود جلب کرد.» سوتبیز افزود: «در حالی که ما امشب نتوانستیم فروش آن را ببینیم، ما مطمئن هستیم که به زودی خانه جدیدی پیدا خواهد کرد.»

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
این انگشتر زمرد و الماس بولگاری پیش‌فروشی بین 800 هزار تا 1.2 میلیون دلار داشت، اما زمانی که برای حراج در کریستیز پیشنهاد شد، نتوانست به فروش برسد.

گوهرسنگ های فراوان

سنگ های قیمتی رنگی نتایج عالی را در هر دو حراج به خود دیدند. یکی از برجسته ترین ها در سوتبیز یک سنجاق سینه یاقوت کبود و الماس مربوط به دهه 1950 بود. سنگ مرکزی آن یک یاقوت کبود صورتی 92.01 قیراطی به شکل کوسن بود که توسط ژان شلومبرگر نصب شده بود. این قطعه بیش از سه برابر تخمین 500 هزار فرانکی (تقریباً 505،900 دلار) خود را افزایش داد و در مجموع به 1.7 میلیون فرانک (1.8 میلیون دلار) رسید.

یک فروشنده جواهرات عتیقه و گوهرسنگ مستقر در لندن به نام Myint-Myint Thein گفت: «هر جواهری با کیفیت خوب در حراج، از جمله یاقوت زرد امپراتوری، زمرد، یاقوت کبود و موارد دیگر عملکرد خوبی داشت.»

مشاور و کارشناس الماس، ماریجان دوندک، این موضوع را تکرار کرد: «سنگ‌های قیمتی رنگی نفیس (هم در حراج کریستیز و هم در سوتبیز) بسیار مورد تقاضا بودند، به ویژه یاقوت‌های کبود کشمیر.»

استقبال پرشور از حراج جواهرات در سوئیس
این یاقوت کبود صورتی برمه ای 20.58 قیراطی که به شکل بالشتک بود، زمانی که در سوتبیز به قیمت بیش از 90 هزار دلار به ازای هر قیراط فروخته شد، رکورد قیمت هر قیراط را برای یاقوت صورتی به دست آورد.

بیشتر بخوانید:

جواهرات گمشده «الویس پریسلی»‌ حراج می‌شوند

حلقه طلای یک وایکینگ به طور اتفاقی در یک حراجی پیدا شد

منبع:

https://jewelryconnoisseur.net/geneva-achievers/

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا