تحلیل بازار

دومینوی ورشکستگی بانک ها در معادلات طلایی

پس از آنکه SVB ناچارا اعلام ورشکستگی کرد؛ دومینوی ورشکستگی بانک ها آغاز شد و بخش بانکداری امریکا روز جمعه فروپاشید . 

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) ، انس در هفته گذشته دو نیمه متفاوت داشت در نیمه اول متاثر از سخنان رییس فدرال رزرو در سنا و تاکید او بر مهار تورم و افزایش نرخ بهره افت سنگینی را تجربه کرد.

در نیمه دوم دومینوی ورشکستگی بانکهای کریپتویی و استارتاپی امریکا سرمایه گذاران بازارهای مالی را به وحشت انداخت و موجب هجوم آنها به بازار طلا و افزایش سنگین قیمت انس شد.


در تحلیل هفته گذشته عرض شد که ” روند صعودی فعلی در انس می تواند محدود باشد و تا زمانی که  جو نمودار هفتگی از روند صعودی انس در نمودار روزانه حمایت نکند روند صعودی قدرتمندی را در انس نبینیم “.

در هفته گذشته صعود انس محدود بود و انس در نتیجه معاملات کل هفته تنها 12 دلار افزایش یافت اما حالا اتفاقات روز جمعه فضا را کاملا متفاوت کرده است .

دومینوی ورشکستگی بانک ها تا کجا ادامه پیدا می کند؟


اتفاق از آنجا شروع شد که بانک SVB که در دوران کرونا با هجوم سپرده گذاران روبرو شده بود این منابع را صرف خرید اوراق قرضه کرده بود . افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث سقوط قیمت اوراق قرضه شد در نتیجه این بانک متحمل زیان شدیدی از این بابت شد .

انتشار این خبر باعث شد که سپرده گذاران جهت برداشت پول خود به بانک هجوم آورند . هیچ بانکی تاب مقاومت در برابر چنین حجمی از درخواست منابع را ندارد و SVB هم ناچارا اعلام ورشکستگی کرد .

پس از آن بانکهایی که زمینه فعالیت مشابه دارند هم به همین مشکل دچار شدند و بخش بانکداری امریکا روز جمعه فروپاشید . 
اکنون نگاهها دوباره به فدرال رزرو بازگشته ، اگر این بانکباز هم  بر افزایش نرخ بهره پافشاری کند امکان آن هست که جهان بار دیگر با بحران سنگینی روبرو شود.

بیشتر بخوانید:

طلای جهانی تحت تاثیر بزرگترین ورشکستگی بانکی

دکتر سارا علیاری

کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا