تحلیل بازار

سقوط آزاد سعودی ؛ ارزش ذاتی قیمت دلار چقد است؟

ارزش ذاتی دلار در انتهای سال 1401 بر مبنای تورم 50 درصدی برابر 40200 است در نتیجه شرایط سیاسی اجتماعی ماههای گذشته دلار تا مرز 60000 بالا رفت .

انتشار خبر توافق با دولت عربستان سعودی باعث شد که قیمت دلار دیروز تنها در یک روز  11.5 درصد افت ارزش را تجربه کند .

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) ، با این ریزش ، دلار خود را به خط روند صعودی 7 ماهه رساند و امروز روز مهم نبرد قیمت با این خط روند است . شتابی که دلار در ریزش خود تجربه کرده نشانه آن است که این خط روند شکسته خواهد شد و دلار تمایل دارد که خود را به سطح حمایت بعدی در تراز 40 هزار تومان برساند .


ارزش ذاتی دلار در انتهای سال 1401 بر مبنای تورم 50 درصدی برابر 40200 است در نتیجه شرایط سیاسی اجتماعی ماههای گذشته دلار تا مرز 60000 بالا رفت .

قیمت دلار در چه محدوده ای آرام خواهد گرفت؟

اکنون با نشانه هایی که در تغییر سیاستهای نظام دیده می شود امیدها نسبت به تمایل نظام به تنش زدایی و رسیدن به تفاهمات بین المللی افزایش یافته که نتیجتا امید به  کاهش انتظارات تورمی را زنده می کند . همین موارد است که باعث شده که فشار فروش دلار افزایش یابد . 


در صورت شکست خط روند صعودی 7 ماهه می توان انتظار داشت که دلار برای مدتی  در باند 40 تا 44 هزار تومان آرام گیرد و پس از آن باید منتظر شد تا وضعیت تنش های بین المللی و اجتماعی داخلی در ماههای آینده تکلیف مسیر بعدی دلار را مشخص کند .

کارشناسان امضای توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین، سفر گروسی به تهران و اظهاراتش پس از بازدیدها و عدم صدور قطعنامه جدید علیه ایران در نشست جدید شورای حکام را نشانه‌ای جدی و مثبت در خصوص روابط خارجی کشور قلمداد می‌کنند که حاکی از تغییرات جدی در سطح کلان روابط راهبردی بین المللی است که باعث افزایش سطح انتظارات مثبت نسبت به آینده روابط خارجی کشور شده است.

در همین رابطه بخوانید:

دلار تا کجا سقوط میکند؟

سقوط آزاد سکه

دکتر سارا علیاری

کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا