بین الملل

ده دلیل برای نگه داشتن طلا

ری دالیو، سرمایه گذار و کارشناس مالی آمریکایی:اگر طلا نگه نمی داری، نه تاریخ می دانی و نه اقتصاد.

گروه بین الملل پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز): طلا یکی از قدیمی ترین دارایی ها است. از زمان استفاده از آن به عنوان ارز در دوران باستان تا استفاده برای سرمایه گذاری و کاربرد امروزی آن، طلا همیشه به عنوان ذخیره ارزش عمل کرده است.

قرن بیست و یکم به عنوان عصر بدهی بیش از حد و چاپ پول مشخص شده است، که ایمان و اعتبار کامل ارزهای بدون پشتوانه و اوراق قرضه دولتی را که زمانی امنیت و ارزش بیشتری را به سرمایه گذاران و پس انداز کنندگان ارائه می کرد، زیر سوال می برد.

با توجه به توانایی منحصر به فرد طلا برای محافظت در برابر چنین ریسک هایی، ارائه مزایای تنوع بخشی در مقابل سایر دارایی ها و ارائه بازده کامل، سرمایه گذاران باید به شدت فلز زرد را به عنوان بخشی از هر تخصیص سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

به گزارش گلدنیوز، وبسایت اسپرات در مقاله ای به 10 دلیل برای سرمایه گذاری و نگه داشتن طلا پرداخته که در ادامه می آید.

1.در طول تاریخ، طلا ذخیره ارزش بلندمدت غیر قابل مقایسه بوده است.

  در زمان رومیان، یک اونس طلا برای خرید یک توگا (لباس بلند) و متعلقاتش کافی بود. امروزه، با یک اونس می توان یک دست کت و شلوار یا لباس عروسی خرید.

  2. طلا با تورم همراه شده و قدرت خرید آن افزایش یافته است، در حالی که دلار آمریکا ارزش و قدرت خرید خود را از دست داده است.

  در سال 1930، با 1.1 اونس می شد 2.3 قرص نان خرید و با یک دلار آمریکا می شد 11 قرص نان خرید. با این حال در سال 2021، با 1.1 اونس طلا می شود 8.6 قرص نان خرید، درحالی که با یک دلار آمریکا می توان فقط نیمی از یک قرص نان را خرید.

  3.وقتی نرخ های بهره پایین هستند، طلا ممکن است گزینه سرمایه گذاری خوبی باشد.

  در دوره هایی که نرخ بهره نسبت به تورم پایین بوده است، فلز زرد از نظر تاریخی عملکرد خوبی داشته است. امروزه قیمت کالاها و خدمات روزمره در اقتصاد ایالات متحده به سرعت در حال افزایش است و پس‌اندازکننده های سنتی را با قدرت خرید کمتری رها می‌کند.

  4. طلا یک دارایی فیزیکی است که نمی توان آن را هک کرد، پاک کرد یا تخریب کرد.

  این فلز گرانبها به دلیل عرضه ثابت، پذیرش گسترده و ویژگی های شبیه به پناهگاه امن، برای هزاران سال به عنوان یک ذخیره ارزش و وسیله مبادله عمل کرده است. ارزهای بدون پشتوانه کالایی مانند دلار آمریکا نیز به طور گسترده به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار می گیرند اما می توانند به خواست دولت ها چاپ شوند. افزایش عرضه پول و تورم می تواند به این معنی باشد که در بلندمدت، چنین ارزهایی ممکن است قدرت خرید نسبی خود را از دست بدهند.

  5. تقاضای طلا همراه با گسترش طبقه متوسط در آسیا می تواند افزایش پیدا کند.

  در بسیاری از کشورهای شرقی، مانند چین و هند، طلا یک دارایی بسیار مورد توجه است و اغلب دارای ارزش احساسی است. به عنوان مثال، فلز زرد، به طور معمول به شکل جواهرات، بخشی جدایی ناپذیر از جهیزیه عروسی در هند است. سرمایه گذاران چینی تمایل به ترجیح دارایی های واقعی مانند طلا و املاک و مستغلات را نسبت به دارایی های مالی مانند سهام و اوراق قرضه دارند که اغلب توسط سرمایه گذاران غربی ترجیح داده می شوند. تقاضا برای طلا ممکن است افزایش یابد زیرا روندهای جمعیتی به رشد طبقات متوسط و ثروت در کشورهای شرقی اشاره می کند. این در حالی است که اقتصادهای غربی پیر می شوند.

  آمارها نشان می دهند که 49 درصد طلای جهان در شرق آسیا مصرف می شود، در حالی که اروپا 20 درصد، آمریکای شمالی 9 درصد، خاورمیانه 7 درصد و بقیه مکان ها 14 درصد آن را تشکیل می دهند.

  همچنین جالب است که 47 درصد از مصرف طلا در جواهرات است، حال آنکه 25 درصد آن تبدیل به شمش و سکه می شود؛ 9 درصد آن در ETFها و امثال آن ذخیره می شوند؛ 8 درصد در فناوری و 11 درصد به عنوان ذخیره در بانکهای مرکزی نگهداری می شود.  

  6. طلا عملکرد بهتری نسبت به دیگر دارایی ها داشته است.

  طلا در 22 سال گذشته عملکرد بهتری از دسته های دارایی اصلی داشته است و از نظر تاریخی بازدهی و تنوع را بهبود بخشیده است.

  7. طلا می تواند یک عنصر تنوع بخش قدرتمند در سبد سرمایه گذاری باشد.

  بسیاری از طبقات دارایی اصلی به شدت همبستگی دارند، به این معنی که تمایل دارند همزمان در یک جهت حرکت کنند. این موضوع به این دلیل است که بسیاری از دارایی‌ها، مانند سهام، املاک یا کامودیتی ها، همگی با عملکرد اقتصادی و هیجانات سرمایه‌گذاران افزایش و کاهش پیدا می‌کنند. قیمت طلا در مقایسه با بسیاری از دارایی‌های اصلی توسط عوامل متفاوتی هدایت می‌شود که منجر به همبستگی پایینی می‌شود. به عبارت دیگر، عملکرد طلا به‌طور مستقل حرکت می‌کند و می تواند به عنوان یک عنصر تنوع‌بخش بازده در یک سبد چند دارایی گسترده‌تر عمل کند.

  8. فلز زرد در زمان بی ثباتی اقتصادی و سیاسی پناهگاه امن بوده است.

  سرمایه گذاران به دنبال طلا برای ویژگی پناهگاه امن آن در دوره های بی ثباتی اقتصادی و سیاسی هستند. در اوج بحران همه گیری کووید-19، طلا از سهام و اوراق قرضه بهتر عمل کرد. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، عملکرد طلا در دوره‌های بحرانی افزایش یافته و به «دلیل اصلی برای نگهداری طلا توسط بانک‌های مرکزی» تبدیل شده است.

  9. ارزش گذاری پایین فلز زرد در برابر سهام

  در دنیایی که ارزشگذاری سهام بالا است و بازدهی اوراق قرضه پایین است، طلا ممکن است یکی از تنها دارایی های با ارزش گذاری پایین باشد. این امر در نمودار سال 2021 اسپرات قابل مشاهده است.

  10. فلز زرد همزمان با افزایش بدهی های دولتی رشد ارزش پیدا کرده است.

  طلا از لحاظ تاریخی با افزایش سطح بدهی فدرال ایالات متحده رشد یافته است. بدهی فدرال ایالات متحده اکنون 23 درصد بیشتر از اندازه کل اقتصاد این کشور است (بر اساس تولید ناخالص داخلی ایالات متحده یا GDP). در طول دوره های مخرب مانند بحران کرونا، دولت ایالات متحده تمایل دارد برای کمک به تحریک اقتصاد، اوراق بدهی های هنگفتی صادر کند.

  در حالی که این امر ممکن است در کوتاه مدت به بهبود اقتصادی کمک کند، ایالات متحده، همراه با بسیاری از کشورهای دیگر، با سرعت بیشتری نسبت به رشد اقتصادش بدهی انباشته کرده است. بار بدهی های جهانی به احتمال زیاد باعث تضعیف ارزهای اصلی (مانند دلار آمریکا) می شود و طلا می تواند به محافظت از ثروت سرمایه گذاران کمک کند.

  بیشتر بخوانید:

  تورهای طلاگردی/گردشگران طلا به کلرادو می‌روند

  طلا، دارایی امن یا سرمایه گذاری مرده؟!

  منبع:

  https://sprott.com/media/5550/why-own-gold-brochure.pdf

  انتهای پیام/

  حسین راشدی

  مترجم ونویسنده

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا