تحلیل بازار

دو عامل تاثیر گذار بر قیمت دلار در ماه‌های آینده

آنچه که امروز در بازار غیر رسمی شاهد بودیم، کاهش نرخ دلار و ورود به محدوده 49 هزار تومان و افزایش فروشندگان در بازار است. پر واضح است که کاهش تقاضای اسکناس دلار بعد از تعطیلات فروردین و همچنین خوش بینی‌های ایجاد شده در روابط بین‌المللی از باز شدن سفارت عربستان گرفته تا اخبار مختلف در موضوع گشایش ها، در کاهش نرخ دلار سهیم بوده است.

به گزارش گلدنیوز،در تشریح عوامل موثر بر قیمت دلار در ماه های آینده اولا می توان به اقدامات سیاست‌گذار به خصوص بانک مرکزی به عنوان مقام پولی اشاره کرد که تا به اینجا در جهت ایجاد محدودیت در بازار اسکناس و بازار غیر رسمی و پاسخ دادن به نیاز‌های واقعی و ضروری ارز گام برداشته است.

به عنوان مثال بانک مرکزی در دستور العمل جدید خود که فروش ارز به صورت اسکناس در سرفصل ” تامین نیازهای ضروری” یا همان فروش دلار با سهمیه کارت ملی است، از پرداخت مستقیم اسکناس به متقاضی اجتناب کرده و روش خود را به روش واریز به حساب ارزی متقاضی نزد بانکها تغییر داده است که این سیاست در جهت مقابله با دلالان و اتفاقاتی مانند اجاره کارت ملی و غیره بسیار مؤثر است.

پیش‌بینی اقتصاد دانان از نرخ ارز ۱۴۰۲

دو عامل تاثیر گذار بر قیمت دلار در ماه‌های آینده

در واقع بر اساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی، برای دریافت دلار سهمیه ای باید 365 روز از آخرین باری که فرد از کد ملی خود جهت دریافت ارز استفاده کرده است، گذشته باشد و بعد از آن نیز اقدام به افتتاح حساب پس‌انداز ارزی در یکی از بانک‌های کشور کند و جهت افتتاح حساب مبلغی معادل 100 دلار ( در حدود 4 تا 5 میلیون تومان) در حساب بانکی قرار داهد، سپس پس از ثبت نام و ادامه روال قانونی بانک حساب ارزی فرد را معادل 2000 یورو شارژ کرده و فرد می‌تواند بری دریافت آن مراجعه کند.

مشخص است که افزایش بروکراسی دریافت ارز با کد ملی که به واقع در هیچ کشوری به خصوص کشور‌های شرق آسیا رواج نداشته تنها در جهت مقابله با تقاضای سفته بازانه و تحدید فعالیت سو استفاده کنندگان از کد و کارت ملی اغیار است.

دومین موردی که بر روند فعلی قیمت دلار موثر است، مساله ادامه گشایش‌های بین‌المللی و یا اتفاقات اینچنینی است. در حال حاضر به نظر می‌رسد بهبود روابط بین المللی در منطقه و دنیا تاثیرات جدی در کاهش تلاطمات بازار ارز و کاهش قیمت خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

سکه در سراشیبی

در بازار فلزات گرانبها چه خبر است؟

منبع:فارس

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا