گوهرسنگ

هوش مصنوعی و آینده درجه بندی الماس

با تکنولوژی مدرن ، سوالات و نگرانی‌هایی در مورد نحوه کار ماشین‌ها، دقت آنها، و احتمالاً از همه اینها مهمتر اینکه: اگر در آینده ماشین‌ها قصد دارند الماس‌ها را درجه‌بندی کنند، آیا گوهرشناسان بیکار خواهند شد؟

به گزارش گلدنیوز به نقل از نشنال جولر  مدتها پیش در آزمایشگاه درجه بندی الماس ، دان پالمیری به یاد می آورد که همه در مورد ضرب المثل “جعبه سیاه” صحبت می کردند – ابزاری افسانه ای و منحصر به فرد که وزن ، برش ، شفافیت و رنگ الماس را تعیین می کند و دوباره آن را بیرون می اندازد.

پالمیری، رئیس و یکی از بنیانگذاران Gem Certification است و امروز خاطرنشان می کند: دهه‌ها بعد ، ایده یک ابزار همه‌جانبه از مفهومی انتزاعی به واقعیت تبدیل شده است.

دانشمندان ماشین‌هایی را برای اندازه‌گیری عملکرد نور الماس توسعه داده‌اند و روش‌هایی برای ردیابی سنگ‌ها از طریق زنجیره تامین ایجاد کرده‌اند. دوربین‌هایی وجود دارند که عکس‌های 360 درجه می‌گیرند و ابزارهایی وجود دارند که به تمایز بین الماس‌های طبیعی و تولید شده در آزمایشگاه کمک می‌کنند.

و، ماشین‌هایی وجود دارند که می‌توانند رنگ الماس را بدون دخالت انسان درجه‌بندی کنند و حتی شفافیت را تعیین کنند و  در حال حاضر توسط دو نفر از بزرگترین بازیگران این صنعت یعنی موسسه گوهرشناسی امریکا و موسسه سارین استفاده می‌شود.

در حالی که ایده درجه‌بندی خودکار ممکن است برای برخی از گوهرشناسان غیرقابل درک باشد، اما برای پالمیری، که دهه‌ها شاهد تکامل فناوری درجه‌بندی بوده و می‌دانست که صنعت روزی به اینجا خواهد رسید ، اصلاً تکان دهنده نیست.

گوهرشناسان در GIA از دهه 1950 از رنگ سنج برای درجه بندی رنگ استفاده می کردند. این فناوری تا حدی پیشرفت کرده است که رنگ سنج، که فقط در آزمایشگاه‌های GIA استفاده می‌شود، می‌تواند اکثریت قریب به اتفاق الماس‌ها را بدون دخالت انسان درجه‌بندی کند.

با این حال، با تکنولوژی مدرن، سوالات و نگرانی‌هایی در مورد نحوه کار ماشین‌ها، دقت آنها، و احتمالاً بزرگترین نگرانی از همه اینها مطرح می‌شود: اگر در آینده، ماشین‌ها قصد دارند الماس‌ها را درجه‌بندی کنند، آیا گوهرشناسان بیکار خواهند شد؟

آخرین مرز / ماشین درجه بندی الماس

در سال‌های اخیر موسسه Sarine و GIA شروع به تحقیق در مورد آوردن فناوری هوشمند به بازار کردند، به‌ویژه برای درجه‌بندی وضوح ، عنصر کیفیت الماس ، معاون اجرایی GIA و مدیر ارشد آزمایشگاه و تحقیقات تام موزس، آن را «آخرین مرز» توصیف کرده است.

بلاک می گوید که سارین اولین سیستم های خودکار درجه بندی رنگ و وضوح را در سال 2016 توسعه داد در حالی که GIA تحقیقات خود را با IBM در مورد درجه بندی شفافیت خودکار در سال 2017 به طور جدی آغاز کرد.

آیالا، کارشناس هوش مصنوعی، برای استفاده از این نوع فناوری خودکار، یک شرکت باید مقدار زیادی داده برای تغذیه به دستگاه داشته باشد، زیرا ماشین‌ها به همان روشی که مردم «یاد می‌گیرند» – از طریق تکرار و حفظ کردن، عمل میکنند.

او می‌گوید: «مقدار داده‌های مورد نیاز برای «یادگیری» واقعی یک ماشین بسته به پیچیدگی کار متفاوت است. “به طور کلی، هر چه داده های بیشتری به یک ماشین داده شود، بهتر می تواند یاد بگیرد و پیش بینی کند.”

برای سارین، جمع‌آوری مقدار لازم داده به معنای افتتاح آزمایشگاه‌های درجه‌بندی، یکی در اسرائیل و دیگری در هند، در سال 2018 بود.

این شرکت از مشتریان خواست تا الماس هایی را با گزارش های GIA به آزمایشگاه ها ارسال کنند. سپس نمرات دستگاه را با درجه‌بندی‌های انسانی خود و همچنین گزارش‌های GIA که هر سنگ را همراهی می‌کرد، بررسی کرد.

بلاک می‌گوید در یک دوره دو ساله، سارین «ده‌ها هزار الماس» را به ماشین‌های رنگ و شفافیت خود وارد کرد .

با آزمایش طیف وسیع‌تری از الماس‌ها، سارین داده‌ها را برداشت و آن‌ها را به الگوریتم‌های یادگیری ماشینی خود وارد کرد، که نتایج بهتر و بهتری را با افزایش اندازه مجموعه داده‌ها ارائه می‌کرد – درست همانطور که انسان‌ها تمایل دارند در وظایف با اطلاعات بیشتر و بیشتر پیشرفت کنند.

پس از ارزیابی این همه الماس، Sarine Clarity و Sarine Color یاد گرفتند که الماس ها را درجه بندی کنند و به گفته بلاک، آنها این کار را بهتر از انسان انجام می دهند.

یک دستگاه هرگز روز تعطیل ندارد، زیرا مثلاً دیشب دیر بیرون بود و مشروب زیادی خورده یا قبل از کار با همسرش مشاجره کرده است و مستعد وسوسه های غیراخلاقی مانند رشوه نیست.

بلاک می گوید: “ماشین ها دقیق تر و قطعاً سازگارتر  از انسان ها هستند.”

شیفتگی به هوش مصنوعی همراه با ترس

ما مجموعاً مجذوب این ایده هستیم که ماشین‌ها وارد نقش‌های انسانی می‌شوند، اما همچنین نگران این هستیم که اگر همه چیز خراب شود، چه اتفاقی می‌افتد.

در حالی که هیچ تهدیدی مبنی بر دمیدن فیوز توسط یک گریدر خودکار و تلاش برای تصاحب آزمایشگاه وجود ندارد، نگرانی‌های موجهی در مورد اینکه ظهور درجه‌بندی خودکار برای افرادی که زندگی خود را با درجه‌بندی الماس می‌کنند، وجود دارد.

همه منابعی که برای این داستان مصاحبه کردند، وقتی در مورد این اضطراب پرسیده شد، همین را گفتند که فناوری جای مردم را نمی گیرد. فقط کاری را که مردم انجام می دهند تغییر می دهد.

بلاک و موزس هردو خاطرنشان می کنند که رتبه شرکت های مربوطه آنها در طول سال ها افزایش یافته است، علی رغم تمام فناوری های اضافه شده در این مسیر.

بلاک می‌گوید ۱۵ سال پیش وقتی سارین نرم‌افزار فن‌آوری برنامه‌ریزی الماس خام خود را به نام Advisor در هند معرفی کرد، مردم او را با سؤال از دست دادن شغل بالقوه مواجه کردند.

او می‌گوید که در آن زمان، چند هزار قیچی وجود داشتند که اکثراً کار خود را روی زمین در دفاتر بدون تهویه مطبوع انجام می‌دادند.

امروزه، نزدیک به 100000 پرسنل آموزش دیده در هند از فناوری برنامه ریزی و ساخت سارین استفاده می کنند و در محیط هایی تمیزتر، راحت تر و با تکنولوژی پیشرفته تر کار می کنند.

بلاک می افزاید: در سال 2019، سارین یک مدرسه آموزشی در هند افتتاح کرد که از آن زمان به هزاران نفر که قبلاً هرگز با رایانه کار نکرده بودند، آموزش های پیشرفته ارائه کرده است.

او می گوید: «مردم همیشه از این می ترسند که فناوری جایگزین مردم شود. «من فکر می‌کنم فناوری کاری را که مردم انجام می‌دهند تغییر می‌دهد. جای مردم را نمی گیرد.»

او در پایان می گوید: «من نمی توانم آینده را ببینم، اما می توانم به گذشته نگاه کنم و از آن درس بگیرم. فناوری در صنعت الماس تنها شغل های بیشتری ایجاد کرده است.

موزس می گوید زمانی که در سال 1977 در GIA شروع به کار کرد، این آزمایشگاه کمتر از 100 نفر را استخدام می کرد. امروزه، تعداد کارمندان آن در سراسر جهان به 4000 نفر رسیده است و بیشتر نیروی کار آن در آزمایشگاه ها مشغول به کار هستند.

هم او و هم پریتش فکر می‌کنند که خودکارسازی درجه‌بندی شفافیت، آزمایشگاه را آزاد می‌کند تا منابع بیشتری را روی حوزه‌هایی مانند تشخیص درمان، درجه‌بندی الماس‌هایی که قبلاً در جواهرات قرار داده‌اند، و شناسایی هزاران الماس رشد یافته در آزمایشگاه که قرار است در این آزمایشگاه در گردش باشند، آزاد کند. بازار در سال های آینده

موزس همچنین خاطرنشان کرد که اتوماسیون در یک منطقه دیگر، درجه‌بندی غوغا، به آزمایشگاه اجازه می‌دهد تا «میلیون‌ها» سنگ بیشتر از آنچه امروز می‌تواند بررسی کند.

او می‌گوید: «از نظر من، این بخش بسیار هیجان‌انگیز است – اینکه بتوانم سنگ‌های بیشتری را کنترل کنم و لمس کنم و مجموعه‌های مهارت جدیدی ایجاد کنم.

 

منبع: نشنال جولر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا