تشکل های صنفی

ابهامات بی پاسخ در خصوص سامانه جامع تجارت

بذر افشان عنوان کرد: اتحادیه طلا و جواهر تهران در اجرای سامانه جامع تجارت نقشی نداشته است و فقط مسئول مهیا کردن بسترها و فرهنگ سازی ، آموزش و اطلاع رسانی سامانه بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)؛ نادر بذر افشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان داشت: ثبت مبادلات در سامانه جامع تجارت که بر اساس اعلام باید از سال گذشته انجام می شد بنا به مشکلاتی که برای صنف طلا داشت با هماهنگی مقرر شد 3 ماه به تعویق بیفتد تا اتحادیه زمان بیشتری برای بستر سازی و آموزش داشته باشد.

لذا با توجه به اعلام مسولین از دی ماه سال گذشته اتحادیه طلا و جواهر تهران برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با سامانه جامع تجارت  را برای رسته سکه فروشی به صورت حضوری و هفته ای یکبارآغاز کرد.

وی افزود: در پایان سال گذشته نیز دوره های آموزشی برای آب شده فروشی ها برگزار و از هفته گذشته نیز دوره های آموزشی تولیدکنندگان آغاز شده است.

بذر افشان تصریح کرد: تا کنون تعداد اندکی از اعضای صنف طلا و جواهر در این سامانه ثبت نام کرده اند و اغلب اعضا صنف سوالات و ابهاماتی و اعتراضاتی در مورد چرایی ثبت نام و اعلام سرمایه و مبادلات در این سامانه دارند.

وی ادامه داد: سال گذشته جلسات متعددی با مسئولین برگزار و درخواست کردیم با توجه به شرایط خاص صنف طلا ثبت نام در این سامانه برای صنف طلا بررسی بیشتری شود ولی با توجه به اعلام مسئولین باید همه رسته های صنف طلا و جواهر در این سامانه ثبت نام کنند.

اتحادیه طلا و جواهر در اجرای سامانه جامع تجارت نقشی نداشته است

دهه 60 دوران طلایی بازار فروش طلا در کازرون/سامانه جامع تجارت گره ایی باز نمی کند

صنف طلا و جواهر نمی خواهند از سامانه جامع تجارت متضرر شوند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده آسیب زیادی به صنف طلا و جواهر زد و پس از گذشت 12 سال از اجرای این قانون مشخص شد که این قانون ایراد داشته است.

وی خاطر نشان کرد: اجرای این قانون باعث متضرر شدن صنف شد و 40 درصد واحدهای تولیدی دچار تعطیلی شدند، به همین دلیل صنف طلا وجواهر نمی خواهند دوباره دچار آسیب بشوند از این رو نگران اجرای سامانه جامع تجارت بوده و خواستار بررسی بیشتر و رفع ابهامات هستند.

بذر افشان در ادامه با اشاره به اینکه  از اواخر سال گذشته سامانه نوین اصناف در راستای تسهیل در صدور پروانه کسب اصناف جایگزین سامانه ایرانیان اصناف شده و در بستر این سامانه متقاضیان پروانه کسب می‌توانند تقاضای خود را به صورت سیستمی ثبت و پس از طی فرآیند لازم، پروانه کسب واحد صنفی خود را دریافت کنند گفت: با توجه به روند ثبت نام الکترونیکی در این سامانه برای اعضا صنوف مختلف مشکلات و ایرادات وجود داشت که با 135 اتحادیه صنوف مختلف تهران جلساتی برگزار و خلاءهای این سامانه به مسئولین اعلام و بررسی شد.

روایتی از حاشیه های ادامه دار نشست اصفهان

ثبات در بازار طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه گفت: از ابتدای سال و شروع کار بازار طلا بعد از تعطیلات نوروز، و با توجه به تقارن با ماه مبارک رمضان و کاهش مراسمات بازار طلا و جواهر شرایط مطلوبی داشت و با باز شدن بازار علیرغم برخی نظرات که روند افزایشی را برای بازار پیش بینی کرده بودند، هیچگونه التهابی نداشت.

وی گفت: در دوماه گذشته هم هیچ التهابی در بازار سکه و طلا نبود و بازار روال عادی خود را طی می کرد و فقط در اواسط ماه گذشته به دلیل ثبت نام خودرو رکود و کاهش تقاضا در بازار ایجاد شد .

بذر افشان با بیان اینکه به طورکل از ابتدای امسال نوسانات اونس جهانی هم روند کاهشی داشته و در دو هفته گذشته  در انس طلا حدود 42 دلار کاهش وجود داشته است اذعان داشت: ثبات قیمت ارز و بعضا کاهش قیمت ارز و انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی از جمله خبر آزادی پول های بلوکه شده ایران در کشور ها نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت طلا بوده است.

وی خاطر نشان کرد: همیشه بین 2 تا 5 درصد نوسان کاهشی یا افزایشی برای طلا وجود داشته که در دو هفته گذشته این نوسانات فقط کاهشی بوده است و  قیمت  طلا در دو ماه گذشته به ثبات نسبی خوبی رسیده و شرایط صنف طلا و سکه مطلوب است و التهاب در بازار نیست.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: در ماه گذشته قیمت ها در بازار طلا و جواهر به ثبات نسبی خوبی رسیده است و مردم نگران افزایش و کاهش نسبی نباشند و با توجه به ثبات دو ماه و نیم گذشته مردم  نباید در بازار طلا به دنبال افزایش یا کاهش خاصی باشند و می توانند نسبت به خرید مصنوعات طلا و مبادلات طلا اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

در جلسه وزارت صمت با صنف طلاوجواهر اصفهان چه گذشت؟

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا