از دیگر رسانه ها

ثروت خانوارهای ایرانی بیشتر از ۱۴۰ کشور دنیا

یک موسسه اروپایی سرانه ثروت خانوارهای ایرانی را بیش از ۵۱ هزار دلار اعلام کرد و از رتبه ۲۹ ایران در رده‌بندی جهانی از این نظر خبر داد.

موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس در گزارشی به بررسی ثروت خانوارها در ۱۶۹ کشور دنیا از جمله ایران پرداخته است.

به گزارش گلدنیوز، این موسسه اروپایی ایرانی‌ها را در میان ۳۰ ملت ثروتمند در دنیا قرار داده است. خالص دارایی‌های مالی و غیرمالی خانوارهای ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۳۰۳۴ میلیارد دلار برآورد شده که این رقم تنها از دارایی ۲۱ کشور کمتر بوده است. ثروت خانوارهای آمریکایی در جهان بیشتر از سایر کشورها بوده و بالغ بر ۱۳۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۲ برآورد شده است.

چین با ۴/ ۸۴ تریلیون دلار و آلمان با ۴/ ۱۷ تریلیون دلار به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار دارند. این موسسه در بخش دیگری از گزارش خود رتبه کشورها از نظر سرانه ثروت خانوارها را اعلام کرده و ایران را از این نظر در رتبه ۲۹ قرار داده است.

حراج تهران فرصتی برای صاحبان سرمایه و ثروتمندان

 

سرانه ثروت خانوارها در ایران طی سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۵۱هزار و ۱۴۷ دلار محاسبه شده که این رقم بیشتر از ۱۴۰ کشور دنیا بوده است. به لحاظ سرانه ثروت خانوارها‌‌، رتبه اول جهان در اختیار سوئیس قرار گرفته است. سرانه ثروت خانوارهای سوئیسی ۶۸۵ هزار دلار است که این رقم از هر کشور دیگری در جهان حتی آمریکا بیشتر است.

آمریکا با سرانه ۵۵۱ هزار دلاری در رتبه دوم و هنگ‌کنگ با ۵۵۰ هزار دلار در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌‌اند. از جمله کشورهایی که سرانه ثروت کمتری نسبت به ایران دارند می‌توان به روسیه، برزیل، مصر، هند، اندونزی، اردن، مالزی، عمان، پرو، رومانی، آفریقای جنوبی، صربستان، تایلند و ترکیه اشاره کرد. خانوارهای ترکیه‌ای یک سوم خانوارهای ایرانی در سال ۲۰۲۲ ثروت داشته‌اند.

ابرثروتمندان

سرانه ثروت خانوارها در ترکیه طی این سال ۱۷۵۰۰ دلار بوده که حدود یک‌سوم سرانه ثروت ۵۱ هزار دلاری خانوارهای ایرانی است. نکته دیگر آن است که کشورهای نفتی حوزه خلیج‌فارس برخلاف انتظار، فاصله از زمین تا آسمان نسبت به ایران از نظر ثروت سرانه خانوارها ندارند.

برای مثال عمان با سرانه ثروت ۴۸ هزار دلاری، حتی پایین‌تر از ایران در رده‌بندی جهانی قرار گرفته است. سرانه ثروت خانوارها در عربستان نیز ۹۰ هزار دلار محاسبه شده که کمتر از دو برابر این رقم در ایران است.

سرانه ثروت خانوارها در بحرین نیز ۸۴ هزار دلار، امارات ۱۵۲هزار دلار، قطر ۱۶۴ هزار دلار و کویت ۱۷۵ هزار دلار محاسبه شده است.

میزان سرانه ثروت خانوارها در برخی کشورهای دیگر که بالاتر از ایران در رده‌بندی جهانی قرار گرفته‌اند عبارت است از: لهستان ۵۲ هزار دلار، چین ۷۵ هزار دلار، ژاپن ۲۱۶ هزار دلار، ایتالیا ۲۲۱ هزار دلار و اسپانیا ۲۲۴ هزار دلار.

 

بیشتر بخوانید:

ذهن ثروتمند

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا