ابر تورم سکه و دلار در دولت سیزدهم

مقایسه قیمت دلار و سکه در دولت سیزدهم با دیگر دولت ها

در سه سال اول دولت سیزدهم با تورم عجیبی در قیمت دلار و سکه روبرو هستیم به طوریکه قیمت دلار با رشد حدود 140 درصدی و قیمت سکه با رشد حدود 290 درصدی ، بیشترین رشد را در دور اول تمام دولت های بعد از انقلاب داشته اند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1403/01/18 | 12:01

نظری ثبت نشده

مقایسه قیمت دلار و سکه در دولت سیزدهم با دیگر دولت ها

️ به گزارش گلدنیوز ، در نمودار ذیل عملکرد هر رییس جمهور در خصوص قیمت دلار از روز تحلیف در دور اول تا ۸ فروردین ۳ سال بعد مقایسه شده است.

در ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ که مراسم تحلیف ابراهیم رییسی برگزار شد، دلار ۲۵۶۱۹ تومان بود که حالا با رشدی ۱۳۸ درصدی به ۶۰۹۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است که ضعیف‌ترین عملکرد در دور اول روسای جمهور پس از جنگ بوده است.

مقایسه قیمت دلار در دولت رئیسی با دولت روحانی

ابر تورم سکه در دولت سیزدهم


تورم سکه طلا در دولت سيزدهم رکورد عجیبی زده و این در حالیست که طی ۳۲ ماه اول کلیه دولت‌ها، چنین تورمی در سکه دیده نشده بود.

در دولت ‏موسوی و طی آبان ۶۰ تا تیر ۶۳ تنها شاهد ۱۱ درصد رشد در قیمت سکه بودیم.

در دولت ‏هاشمی و طی مرداد ۶۸ تا فروردین 1371 ، تنها ۱۴ درصد قیمت سکه رشد کرد ،.

در دولت ‏خاتمی و طی مرداد ۷۶ تا فروردین ۷۹، ۵۸ درصد قیمت سکه رشد کرد.

در دولت ‏احمدی نژاد و طی مرداد ۸۴ تا فروردین ۸۷ شاعد رشد ۹۴ درصدی قیمت سکه طلا بودیم.

در دولت ‏روحانی و طی مرداد ۹۲ تا فروردین ۹۵ قیمت سکه بهارآزادی ۱۲ درصد رشد را نشان داد.

اما در دولت ابراهیم ‏رئیسی و طی مرداد ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۳ به قیمت سکه طلا ۲۹۱ درصد افزوده شده است.

ابر تورم چیست؟

️ابر تورم اصطلاحی برای توصیف افزایش سریع، بیش از حد و خارج از کنترل عمومی قیمت در یک اقتصاد است. در حالی که تورم سرعت افزایش قیمت کالاها و خدمات را اندازه‌گیری می‌کند، در ابرتورم، تورم به سرعت در حال افزایش است که معمولاً بیش از 50 درصد در ماه اندازه‌گیری می‌شود. اَبَرتورم یا Hyperinflation تورم بسیار بالا و معمولاً پرشتابی است که به سرعت ارزش واقعی ارز داخلی را بین برده و با افزایش قیمت کالاها باعث می‌شود افراد جامعه میزان دارایی‌هایشان را به شکل پول محلی به حداقل برسانند. در این شرایط به‌طور معمول به سمت نگهداری ارزهای خارجی پایدارتر سوق بیابند. در چنین شرایطی با این حال که سطح عمومی قیمت‌ها بر اساس پول محلی در اقتصاد مواجه با ابرتورم به سرعت افزایش پیدا می‌کند، قیمت اقلام نسبت به ارزهای خارجی نسبتاً با ثبات باقی می‌ماند.

️بعنوان مثال اقتصاد یونان در دوران اشغال توسط کشورهای محور در جنگ جهانی دوم آسیب زیادی دید. پیش از بهار 1941 تحت تأثیر چندین حمله قرار گرفت، تأثیر چندین حمله را در اواخر سال 1940 احساس کرده بود. اشغالگران مواد خام، دام و غذا را بردند و دولت دست نشانده مجبور شد هزینه های اشغال را به دوش بکشد. کاهش تولیدات کشاورزی منجر به کمبود شدید مواد غذایی در شهرهای اصلی و دوره ای به نام قحطی بزرگ شد. کاهش جمع آوری مالیات به افزایش تورم کمک کرد که در نوامبر 1944 به اوج 13800 درصد در ماه رسید. اگرچه افزایش قیمت‌ها به شدت مجارستان یا آلمان پس از جنگ نبود، ولی تلاش‌های ثبات یونان برای مدت طولانی‌تری ادامه یافت. پس از آزادی در اکتبر 1944، دولت سه تلاش در طول هجده ماه قبل از رسیدن به ثبات از طریق اصلاحات مالی انجام داد. وام و ارز جدید.

️به هرحال دلایل وقوع ابرتورم در کشورهای مختلف متفاوت بوده است و لذا راهکارهای بکار رفته هم متفاوت بوده است، هرچند مشترکاتی هم داشته اند.

️میزان ابرتورم در کشورهایی بعنوان مثال بشرح است:مجارستان 1946، تورم روزانه 207 درصد و هر پانزده ساعت قیمتها دوبرابر می شد. زیمبابوه 2008، تورم روزانه 98 درصد و هر بیست و پنج ساعت قیمتها دو برابر می شد. یوگسلاوی 1994، نرخ تورم روزانه 65 درصد و قیمتها هر سی و چهار ساعت دوبرابر می شد. آلمان 1923، نرخ تورم روزانه 21 درصد و قیمتها هر سه و روز هفده ساعت دوبرابر می شد. یونان 1944، نرخ تورم روزانه 18 درصد و قیمتها هر چهار روز و شش ساعت دو برابر می شد.

برچسب:

بازار ارز و طلا

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت