جواهرات رکورددار در دل تاریخ

جواهرات رکورددار در دل تاریخ

مشهورترین جواهرات تاریخ ساز حاصل سرقت و جنگ و کشورگشایی هایی است که سالها دست به دست شده اند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/11/13 | 00:11

نظری ثبت نشده

جواهرات رکورددار در دل تاریخ

به گزارش سرویس هنری گلدنیوز : مشهورترین جواهرات تاریخ ساز حاصل سرقت و جنگ و کشورگشایی هایی است که سالها دست به دست شده اند.در این مجال، مشهورترین جواهراتی را که قسمتی از تاریخ را رقم زده اند بررسی میکنیم.

بزرگترین الماس، زمرد، یاقوت

بزرگ ترین الماس تراش خورده دنیا کولینان یا ستاره آفریقا نام دارد که توسط جواهرساز هلندی، اشر، تراش خورده و ۵۳۱ قیراط وزن دارد.

جواهرات رکورددار در دل تاریخ


بزرگ ترین زمرد دنیا، زمرد سبز قاچالا با ۸۵۸ قیراط وزن. قاچالا در سال ۱۹۶۷ در معدن وگا در سان خوان کلمبیا کشف شد. این جواهر زیبا در حال حاضر بخشی از جواهرات کلکسیونر و جواهرساز معروف آمریکایی، هری وینستون است.


بزرگ ترین یاقوت دنیا هم اکنون در تملک شرکت ۱۲۵ غربی است و ۱۸۶۹۶ قیراط وزن دارد!
البته این یاقوت تراش نخورده و به همین دلیل نام مشخصی برای آن انتخاب نشده و قیمت مشخصی ندارد. اما بزرگ ترین یاقوت تراش خورده جهان گرینلند نام دارد که توسط توماس مک فی تراش خورده است. این یاقوت بسیار زیبا است.

بزرگ ترین کلکسیونر و جواهر ساز دنیا

هری وینستون آمریکایی در سال ۱۹۲۰ شرکتی با نام خودش تأسیس کرد و وارد بازار سنگ های قیمتی شد. وی یکی از بهترین جواهرسازان و کلکسیونرهای جهان به شمار می رود و به کمک ثروت خانوادگی اش توانسته کلکسیون بی نظیری از سنگ های قیمتی جهان را گرد هم آورد. البته در حال حاضر ریاست شرکت بر عهده رونالد، پسر هری وینستون است. تمام دارایی های هری وینستون در شهر ژنو سوئیس قرار دارد و وی برای حفاظت از آنها لشکری از مأموران امنیتی را مامور کرده هم تا با استفاده از پیشرفته ترین سیستم های امنیتی جهان از ثروت افسانه ای اش حفاظت کنند.

می توان لیستی بلندبالا از شاهزادگان و سیاستمداران معروف دنیا را قطار کرد که از محصولات این شرکت معروف استفاده می کنند؛ از محمد قذافی لیبیایی گرفته تا برلوسکونی ایتالیایی! و اما بخشی از کلکسیون منحصر به فرد هری وینستون:

برلیان ۴۵/۵۲ قیراطی امید که بعداً به یک موسسه خیریه اهداء شد
– برلیان ۳۷/۰۵ قیراطی تاج شارلمین
– الماس ۴۴ قیراطی قمرالسلطانه
– آناستازیا: زمرد سبز سه تکه ای به وزن ۴۲/۹۵، ۳۰/۹۰ و ۲۲/۸۸ قیراط که در سال ۱۹۷۲ توسط وینستون از آناستازیانیکولائونا ( دختر سزار نیکولاس دوم) خریداری شد.
-مجموعه جواهرات جونکر که بهترین سنگ آن ۱۲۵/۳۵ قیراط وزن دارد که اولین مجموعه الماس و سنگ های قیمتی تراش خورده در آمریکا به شمار می آید(۱۹۳۴).
– مجموعه جواهرات آرابلاهانتینگتون همسر هنری هانتینگتون تاجر معروف آمریکایی که اولین مجموعه خریداری شده توسط وینستون است. این تاجر معروف در دوران رکود اقتصادی دهه ۳۰ آمریکا، مجبور شده بود جواهرات همسرش را بفروشد!
و در نهایت گردنبند الماس ناپلئون که از ۴۷ الماس قیمتی به وزن ۲۷۵ قیراط تشکیل شده و به عنوان هدیه ازدواج به ماری لوئیس، همسر ناپلئون رسیده بود. وینستون در سال ۱۹۶۰ این الماس را خریداری کرد.

مروارید مارگاریتا

علاوه بر الیزابت تیلور، سایر زنان معروف دنیا هم علاقه فراوانی به مروارید دارند. ژاکلین بوویر در روزی که همسر جان اف کندی، رئیس جمهور سابق آمریکا شد، گردنبندی مروارید به گردن داشت که در بیشتر مراسم رسمی هم از آن استفاده می کرد. در ملاقاتی که کندی با رئیس جمهور ونزوئلا داشت، ژاکلین مرواریدهای مارگاریتا را به عنوان هدیه از رئیس جمهور این کشور آمریکای جنوبی پذیرفت. ویژگی منحصر به فرد مرواریدهای مارگاریتا، رنگ زرد افسانه ای آنهاست. البته امروزه مروارید مارگاریتا نوعی جواهر کمیاب به شمار می آید.

مروارید آنه

آنه بولین، همسر دوم هنری هشتم، صاحب با ارزش ترین مرواریدهای دنیا بود. در حالی که زنان آن زمان دربار انگلیس، بیشتر به استفاده از جواهرات گران قیمت تمایل داشتند. اما گردنبند مروارید آنه یک موردبی نظیربود ؛ گردنبندی بسیار زیبا که در بخش میانی این گردنبند، پلاکی به شکل حرف بی انگلیسی از جنس طلاکار شده بود. تصویر این جواهر زیبا در بیشتر پرتره های بجامانده از آنه بولین مشخص است. ملکه آمه بولین در نهایت به دلیل تحرکات علیه دربار و شخص پادشاه به اعدام محکوم شد! این مروارید زیبا اکنون در اختیار ملکه الیزابت دوم، ملکه کنونی انگلستان ( فرزند آنه بولین) است.

جواهرات رکورددار در دل تاریخ

لاپر گرینا

سرداران اسپانیایی که در قرن ۱۶ میلادی به کشورگشایی و فتح سرزمین های مختلف می پرداختند، در نزدیکی جزایر کوباگوا و مارگاریتا در سواحل ونزوئلای کنونی، موفق شدند این مروارید زیبا را به دست آورند. این مروارید به اسپانیا منتقل شد و در اختیار شاه فیلیپ دوم قرار گرفت تا به همسرش هدیه کند.

قرن ها گذشت و این جواهر منحصر به فرد در میان زنان سلطنتی دست به دست شد تا در نهایت به بازیگر هالیوودی، الیزابت تیلور رسید! همسر وی ریچارد برتون، لاپرگرینا را به قیمت ۳۷ هزار دلار برای او خریداری کرد.

الماس امید

جواهر تاریخ ساز دیگر، الماس امید است.الماسی آبی رنگ که در فاصله سال های ۱۶۶۰-۱۶۵۰ میلادی از معدنی در هندوستان استخراج شد. البته در ابتدا این الماس بخشی از الماسی بزرگ تر به وزن ۱۱۵ قیراط بود. این الماس زیبا در طول تاریخ اسامی فراوانی داشته است: الماس آبی پادشاهی، آبی فرانسوی، آبی تاورنیر و در نهایت نام الماس امید که در سال ۱۸۲۴ برای این جواهر ارزشمند انتخاب شد.

الماس نفرین شده

آخرین جواهرسازی که توانست با هنرمندی بر زیبایی های این جواهر بیفزاید هنری فیلیپ هوپ نام داشت و به همین دلیل این جواهر (هوپ امید) نام گرفت. البته همیشه شایعاتی وجود داشته مبنی بر اینکه این الماس نفرین شده است و سرنوشت تلخی را برای صاحبانش رقم می زند.

اولین اتفاق سیاه مربوط به مردی فرانسوی به نام تاورنیر است که در سفری به هندوستان این سنگ قیمتی را از پیشانی مجسمه سیتا جدا کرده و ربود. او پس از فروش این الماس آبی در فرانسه، یک شب سگ های وحشی به او حمله کردند و تکه تکه اش کردند!

یکی دیگر از صاحبان سابق این الماس، لویی هفدهم، شاهزاده فرانسه بود که این سنگ ارزشمند را به همسرش ماری آنتوانت هدیه کرد. این دو شاهزاده هم در جریان شورشهای انقلاب فرانسه دستگیر به گیوتین سپرده شدند ؛ سال ۱۹۴۹ این الماس به دست هری وینستون رسید مردی که همیشه به دنبال الماس های مشهور و گران قیمت بوده است.

این الماس ۴۰ سال بخشی از جواهرات تاریخ ساز و همچنین قسمتی از آرشیو خانوادگی وینستون بود و در نمایشگاه های مختلف به نمایش درآمد. در سال ۱۹۵۸ هری وینستون این جواهر زیبا را به موسسه اسمیت سونیان هدیه کرد. بیشتر جواهرشناسان این الماس زیبا را بهترین و کامل ترین جواهر دنیا می دانند و تخمین می زنند قیمت کنونی آن، ۲۵۰ میلیون دلار باشد.

جواهرات رکورددار در دل تاریخ

یاقوت هزاره، گنج ملی ماداگاسکار

این جواهر زیبا در سال ۱۹۹۵ در ماداگاسکار کشف شد و در ابتدا ۲۷ پوند( ۱۲/۲۴ کیلوگرم) وزن داشت یا به عبارتی ۶۱۵۰۰ قیراط! این یاقوت باعث شد جار و جنجال های بسیاری به پا شود و در نهایت حاکم ماداگاسکار آن را تصاحب کرد.

این یاقوت کبود به عنوان گنج ملی و جواهر تاریخ ساز ماداگاسکار شناخته شد و به خزانه داری دولتی ماداگاسکار سپرده شد. جواهرسازان خبره با استفاده از تکنیک های برجسته خود بر زیبایی این جواهر افزودند و در نهایت این یاقوت افسانه ای وارد کتاب رکوردهای گینس شد.

یاقوت هزاره،یکی دیگر از جواهرات تاریخ ساز آخرین بار توسط آلسیو بوشچی ایتالیایی تراش داده شد و با وزن ۶۱۵۰۰ قیراط به بزرگ ترین سنگ یاقوت دنیا بدل شد. در حال حاضر قیمت این یاقوت ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود و به عنوان یک جواهر منحصر به فرد از آن نام برده می شود.

جواهرات رکورددار در دل تاریخ

الماس جوبیلی، جواهر تاریخ ساز

۲۴۵/۳۳ قیراط وزن و رنگی سفید!

این جواهر تاریخ ساز ششمین الماس بزرگ دنیاست. این جواهر زیبا و تاریخ ساز در سال ۱۸۹۵ در معدن جاگرزفونتین آفریقای جنوبی بدست آمد. الماس تراش نخورده ۶۵۱ قیراط وزن داشت. این الماس پس از کشف به آمستردام منتقل شد و به صورت دو جواهر زیبا تراش خورد؛ یک الماس کوچک به شکل گلابی و یک الماس بزرگ به اسم جوبیلی.

الماسی که ناپدید شد

هیچ کس نمی داند این الماس چه سرنوشتی پیدا کرد. نام اولیه این جواهر رایتز بود. به نام حکمران منطقه ای که الماس در آن کشف شد. اما در شصتمین سالگرد تاجگذاری ملکه الزابت، نام جوبیلی برای آن انتخاب شد. در حال حاضر این جواهر تاریخ ساز تحت تملک رابرت موآواد است. وی یک کلکسیونر جواهرات مشهور و ثروتمند است. البته خود رابرت هم معتقد است الماس جوبیلی بهترین بخش کلکسیون افسانه ای اوست!

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

پیشنهاد ویژه

جواهرات

جواهرات رکورددار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت