معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

طلای رزگلد و مشکلی جنبه اشرافیت و غرور را به صاحب زیورآلات منتقل می‌کند و طلای سفید و زرد زیبایی و جذابیت کلاسیک خود را همچنان حفظ کرده‌اند.

امیر کشانی(سردبیر)

1401/02/07 | 00:02

نظری ثبت نشده

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

به گزارش سرویس هنری گلدنیوز ،با وجود این که طلا یادآور رنگ زرد است، اما امروزه رنگ‌های طلا به زرد محدود نمی‌شود و زیورآلات طلا با رنگ‌های متنوع در بازار موجود است.

رنگ‌هایی که جذابیت این اجسام ارزشمند را دو چندان می‌کند و یک جلوه خاص و ممتاز به آن‌ها می‌دهد.

انواع رنگ‌های طلا

با نگاهی گذرا به ویترین طلافروشی‌ها رنگ‌های متنوعی را مشاهده خواهیم کرد. انواع متنوع دستبند‌ها، گوشواره‌ها، گردنبندها و … در رنگ‌های طوسی، سفید، سبز، بنفش و برخی رنگ‌های خاص به بازار عرضه می‌شود.

در اینجا به معرفی چند رنگ طلا و خصوصیات آن‌ها می‌پردازیم.

طلای طوسی

آشنایی با انواع مختلف طلا و رنگ‌هایشان که در بازار وجود دارند

برای ساخت رنگ‌های طلا معمولا از ترکیب سایر عناصر به همراه طلا استفاده می‌شود. طلای طوسی حاصل ترکیب طلا و پالادیوم است.

همچنین برخی از سازندگان جهت کاهش هزینه‌ها از عناصر نقره، منگنز و مس برای ساخت طلای طوسی استفاده می‌کنند. طلای طوسی برای ساخت زیور‌آلات زنانه و مردانه کاربرد دارد و جزو رنگ‌های شیک و رسمی طلا محسوب می‌شود.

طلای زرد

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

زرد پرکاربردترین، قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رنگ از بین رنگ‌های طلا است. طبیعت ماده طلا زرد رنگ است و هر چه عیار طلا بیشتر باشد زردی و تیرگی بیشتر خواهد شد.

با دقت به شمش‌های طلای ۲۴ عیار و مقایسه آن با زیورآلات ۱۸ عیار می‌توان تفاوت رنگ را در اثر بالا رفتن عیار متوجه شد. رنگ زرد برای ساخت منسوجات تزئینی، آبکاری وسایل مختلف، طراحی مکان‌های تشریفاتی، نقش و نگار البسه و … به کار می‌رود.

طلای سفید

اگر طلا را با نیکل، مس و روی ترکیب کنند طلای سفید به دست می‌آید. رنگ سفید به خاطر عناصری مثل نیکل، مس و روی است.

با تغییر غلظت این عناصر سفیدی طلا نیز کمتر یا بیشتر می‌شود. همچنین برای افزایش درخشندگی طلای سفید فلزاتی مثل رودیوم نیز استفاده می‌شود. معمولا طلای سفید تفاوت قیمتی با طلای زرد ندارد و دومین رنگ پرطرفدار به حساب می‌آید.

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

پس از ساخت اولین قطعات طلای سفید مشخص شد برخی از افراد نسبت به نیکل حساسیت دارند. به طور کل طلای سفید آلرژی‌زا نیست و عنصر نیکل باعث حساسیت‌های پوستی می‌شود. به همین دلیل پالادیوم جایگزین نیکل در ترکیب طلای سفید شد.

این کار موجب افزایش هزینه‌ها و البته از بین رفتن ناراحتی‌های پوستی می‌شود. اگر طلای سفید با استفاده از پالادیوم ساخته شود، نیازی به رودیوم نخواهد بود و ترکیب این دو ماده می‌تواند موجب کدر شدن رنگ طلا شود.

از طلای سفید بیشتر برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود و کاربردهای کمتری در سایر وسایل تشریفاتی دارد.

طلای رزگلد (صورتی)

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

از آلیاژ طلا با مس رزگلد طلای صورتی ساخته می‌شود. ترکیبات مس در رنگ‌های متفاوتی دارند و برای ساخت طلای صورتی باید از مس رزگلد استفاده کرد.

برخی به این ترکیب طلای سرخ نیز می‌گویند. هر چه مس به کار رفته بیشتر باشد رنگ طلا بیشتر به سمت قرمز و طیف تیره متمایل می‌شود. این رنگ بیشتر مورد توجه مخاطبان جوان و لوکس‌پسند قرار می‌گیرد و یک نوآوری در رنگ‌های طلا محسوب می‌شود.

طلای رنگ سبز

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

نقره دومین فلز ارزشمند محسوب می‌شود و اگر با طلا ترکیب شود آلیاژی با رنگ سبز پدید می‌آید. به دلیل وجود نقره این رنگ با گذر زمان معمولا مات یا کدر می‌شود.

از همین رو کاربرد زیادی در ساخت زیورآلات یا جواهرات ندارد و فقط در برخی از قطعات خاص از ترکیب نقره و طلا استفاده می‌شود.

طلای رنگ سیاه

برای ساخت آلیاژ سیاه‌رنگ طلا روش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود. معمولا طلا با مس و سولفید پتاسیم ترکیب می‌شود تا رنگی تیره به خود بگیرد.

در این حالت ممکن است طلا کاملا مشکی نشود و رنگی قهوه‌ای داشته باشد. همچنین می‌توان طلا را اکسیداسیون کرد و سپس یک زنگار یا پاتینا به آن اضافه کرد.

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

سپس برای افزایش تیرگی و ایجادی ظاهری کاملا مشکلی، روکشی از روتنیوم روی طلا ایجاد می‌کنند. برای این کار از رودیوم نیز استفاده می‌شود. معمولا طرفداران این زیورآلات جوانان هستند و نسبت به سایر رنگ‌های طلا مثل سفید، زرد و حتی رز گلد علاقه‌مندان کمتری دارد.

برای دستیابی به رنگ سیاه از کروم یا کبالت نیز می‌توان استفاده کرد. افزایش غلظت این مواد می‌تواند تیرگی را کمتر یا بیشتر کند. از ترکیب این دو ماده با طلا رنگ‌های قهوه‌ای و شکلاتی نیز ساخته می‌شود.

طلای رنگ بنفش

ترکیب آلومینیوم و ایندیوم با طلا سبب ایجاد آلیاژی با رنگ بنفش می‌شود. ماده جدید به دست آمده معمولا نرمی بیشتری نسبت به سایر رنگ‌های طلا دارد و به همین در موقعیت‌های خاص یا طراحی‌های دورانی و پیچ‌درپیچ به کار می‌رود.

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

همچنین استفاده از طلای بنفش به تنهایی رایج نیست و از آن در کنار سایر رنگ‌هایی که استحکام بیشتری دارند استفاده می‌شود. نرمی و استحکام کم باعث شده طلای بنفش چندان جایگاه خوبی در بین رنگ‌های طلا پیدا نکند و کمتر زیورآلاتی با این رنگ در طلافروشی‌ها مشاهده شود. از طلای بنفش با نام‌های طلای ارغوانی یا ویولت نیز یاد می‌شود.

طلای رنگ آبی

معرفی انواع رنگ ها در طلا، خواص هر یک و نحوه ارزش گذاری

یکی از کمیاب‌ترین رنگ‌های طلا رنگ آبی است. اگر انیدیوم با طلا ترکیب شود طلای آبی به دست می‌آید. برای ساخت چنین ترکیبی باید ۵۴ درصد انیدیوم در ماده نهایی وجود داشته باشد و عیار طلای نهایی به ۲ نزدیک شود. اگر از گالیوم به جای انیدیوم استفاده شود عیار طلا تا ۱۴ افزایش پیدا خواهد کرد و رنگ آبی نهایی شفاف‌تر خواهد بود.

همچنین به وسیله آبکاری با استفاده از ماده ذکر شده نیز می‌توان رنگ طلا را به آبی تغییر داد. به این ترتیب طلای ۱۸ عیار می‌تواند رنگ آبی به خود بگیرد.

قیمت رنگ‌های طلا

قیمت طلا تابعی از وزن طلا و اجرت (کارمزد) فرد، کارگاه یا کارخانه‌ای است که فرایند ساخت طلا را انجام داده است. البته علاوه بر موارد ذکر شده هزینه‌هایی مثل سود فروشنده و مالیات نیز به قیمت نهایی افزوده می‌شود. معمولا رنگ‌های طلا قیمت یکسانی دارند.

برای تعیین قیمت واحد وزن طلا باید به عیار آن توجه کرد. برای مثال ممکن است عیار یک جواهر ۱۸ باشد. در نتیجه قیمت لحظه‌ای طلای ۱۸ عیار برای محاسبه قیمت مد نظر خواهد بود و رنگ طلا تاثیری در قیمت ندارد. زیرا رنگ‌های طلا عیارهای متفاوتی دارند و تنها رنگ مشخص‌کننده قیمت نخواهد بود.

برای درک بهتر این موضوع باید دانید که طلای ۲۴ عیار کاملا خالص است و طلای ۱۸ عیار شامل ۱۸ قسمت طلا و ۶ قسمت فلزهای دیگر است. حال این فلزها می‌توانند مس، پالادیوم، روی، نقره و … باشند که هر کدام باعث ایجاد رنگی متفاوت می‌شوند.

برخی از رنگ‌های طلا نیاز به ترکیب حجم زیادی از فلزات خارجی دارند. برای مثال رنگ آبی در بهترین حالت با طلای ۱۴ عیار ساخته خواهد شد و ۱۰ قسمت دیگر باید گالیوم و سایر فلزات باشند. در نتیجه زمان محاسبه قیمت یک قطعه طلا با رنگ آبی قیمت طلای ۱۴ عیار باید ملاک محاسبه باشد.

جمع‌بندی

طلا نیز مانند سایر اجسام زینتی و لوکس دائما در حال خلق طرح‌ها و رنگ‌ های جدید است. در این صنعت بیش از آن که میزان سودآوری مخاطب ملاک باشد، تمایلات درونی و احساسات تعیین‌کننده خواهد بود. از همین رو نوآوری و خلاقیت در ارائه طرح‌ها و رنگ‌های جدید همچنان ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

پیشنهاد ویژه

رزگلد

رنگ طلا

طلای آبی

طلای بنفش

طلای مشکی

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت