انواع گل سینه

انواع گل سینه

امروزه گل سینه فقط برای مد و زیبایی به کار می رود و حاوی هیچ مفهوم یا پیام پنهانی یا احساسی نیستند. این در حالی است که در گذشته برخی از انواع آنها برای انتقال مفاهیم عمیقی کاربرد داشتند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1401/06/12 | 00:06

نظری ثبت نشده

انواع گل سینه

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)،گل سینه یا سنجاق سینه، در ابتدا نه جواهر بوده و نه برای زیبایی لباس به کار می‌رفته است. در اصل چیزی کاربردی و مفید بود که تکه‌های لباس را محکم می‌کرد.

اتفاقا اولین سنجاق‌های ثبت‌شده اصلا ربطی به سینه نداشتند و لباس‌های لنگ مانند را با آنها نگه می‌داشتند. این سنجاق‌ها از خار، استخوان، صدف، چوب و سنگ حکاکی‌شده ساخته می‌شدند. نوع فلزی آنها جدیدتر بود و قدمت آن به عصر برنز برمی‌گردد.

بعدها گل سینه‌های جواهرنشان ساخته شدند که بسیار گرانبها بودند و بیشتر طبقه مرفه جامعه از آنها استفاده می‌کردند

تا دهه ۱۸۰۰ میلادی که ژرژ فردریک استراس (Georges Frederic Strass)، جواهرساز فرانسوی، نوع خاصی از شیشه به نام راین‌استون (Rhinstones) را در رودخانه راین پیدا کرد و آنها را به‌جای سنگ‌های قیمتی در جواهراتش ازجمله سنجاق سینه به کار برد. به این ترتیب افراد کم‌درآمد جامعه راحت‌تر می‌توانستند آنها را خریداری کنند.

امروزه هم گل‌سینه‌ها اغلب قیمتی نیستند و با نگین‌ها و سنگ‌های غیراصل تزئین شده‌اند. به این ترتیب اگر دوباره از مد رفت، می‌توانید راحت‌تر آن را کنار بگذارید.

گل سینه از نظر نمادین

امروزه گل سینه فقط برای مد و زیبایی به کار می‌رود و حاوی هیچ مفهوم یا پیام پنهانی یا احساسی نیستند. این در حالی است که در گذشته برخی از انواع آنها برای انتقال مفاهیم عمیقی کاربرد داشتند.

سنجاق بُل؛ نماد ازدواج

در زمان های گذشته در تلمارک نروژ، رسم بر این بود که دختران تا قبل از ازدواج گل سینه سِرپنت را که شبیه مار بود روی لباس خود می بستند و بعد از ازدواج نوعی سنجاق سینه به نام سنجاق بل هدیه می گرفتند. از آن به بعد باید سرپنت را پایین تر نصب می کردند و بل را به جای آن قرار می دادند.

این سنت از دوران کاتولیک در نروژ رایج بود. به همین دلیل امروزه نسبتا ناشناخته است و بسیاری از افراد درباره آن چیزی نمی دانند.

مدل ظرفی؛ نماد باکره بودن

این گل سینه شامل تعدادی ظرف بسیار کوچک بود که دختران از نامزدشان هدیه می گرفتند و به عنوان نماد باکره بودن از آنها استفاده می کردند. هرچه ظروف موجود در آن بیشتر بود، قدردانی و احترام بیشتر پسر به نامزدش را نشان می داد. شاید کمی عجیب به نظر بیاید، ولی به هر حال زمانی در گذشته در برخی کشورها رسم بوده است.

مدل حلقه جو؛ نماد باروری

این مدل آویزهایی داشت که شبیه جو بودند. درواقع نماد باروری بود و حلقه های آن در نمادگرایی سنتی آن زمان، حالت زنانه را تداعی می کردند.

انواع گل سینه؛ از آویز تا میناکاری

گل سینه فقط به چند دسته تقسیم می شود و بنابراین چندان متنوع نیست؛ اما در هر دسته طرح های خلاقانه بسیار زیادی وجود دارد که به شما امکان می دهد برای هر لباسی با هر رنگی که دوست داشته باشید طرح زیبایی از آن پیدا کنید.

۱. مدل آویز؛ دارای طرح های متنوع

این مدل یکی از متنوع ترین مدل های سنجاق سینه است. قسمت بالای آن یک آویز دارد که به شما امکان می دهد آن را به هر پارچه ای از پشم و پنبه گرفته تا ابریشم و چرم متصل کنید. در پشت آن هم یک حلقه مخفی تعبیه شده است که می توانید یک زنجیر از آن عبور دهید و به عنوان آویز گردنبند استفاده کنید. در حالت گردنبند، سنجاق پشت آن دیده نمی شود.

۲. مدل میله ای؛ محبوب و دوست داشتنی

یکی از سبک های محبوب گل سینه نوع میله ای آن است. این طرح یک بدنه تخت و دو سنجاق بلند در پشت آن دارد که به لباس متصل می کنید. از این مدل می توانید برای بستن لباس های جلوباز که زیپ یا دکمه ندارند استفاده کنید.

۳. طرح شاخ وبرگ دار؛ نشانه عشق و دوستی

این مدل هم کاربرد همان گل سینه های دیگر را دارد، با این تفاوت که طرح آن شبیه گل، شاخه و برگ است. معمولا از این گل سینه برای نماد عشق یا دوستی استفاده می کردند. در قرن نوزدهم، طرح «گل فراموشم مکن» که با فیروزه تزئین شده بود محبوبیت بسیار زیادی داشت:

طرح گل فراموشم مکن با سنگ فیروزه روی گل سینه

۴. مدل پرتره ای؛ طرحی از چهره عزیزان

برای ساخت این گل سینه، مشتری تصویر عشقش یا یکی از عزیزانش را به جواهرساز می داد و او با روش حکاکی یا قلم زنی آن را نقش می کرد. این مدل در قرن هجدهم بسیار محبوب بود. قبلا به دلایل احساسی آن را می ساختند؛ اما امروزه بیشتر به خاطر مد به کار می رود.

۵. طرح میناکاری؛ طرحی با قدمت هزاران ساله

در این گل سینه ها پودر شیشه و اکسیدهای فلزی را با هم ترکیب می کنند و با آن روی یک سطح فلزی آثاری ظریف و زیبا به وجود می آورند.

قدمت گل سینه میناکاری شده به هزاران سال پیش برمی گردد؛ اما همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. آقایان هم در برگردان یقه کتشان از این مدل استفاده می کنند.

استفاده همزمان از گل سینه و گردنبند

یکی از دغدغه هایی که درباره گل سینه وجود دارد این است که آیا می توان با وجود آن از گردنبند هم استفاده کرد یا نه. پاسخ این است که در اصل می توانید از هردو آنها استفاده کنید؛ اما اگر قرار است ظاهری ظریف و مینیمال داشته باشید، باید یکی از آنها را انتخاب کنید.

برای مثال یک گردنبند بزرگ با چند زنجیر می تواند هر گل سینه ای را تحت الشعاع قرار دهد. اگر هم گل سینه را بزرگ و متناسب با آن انتخاب کنید، هردو برای جلب توجه رقابت می کنند و به این ترتیب، نگاه ها از ظاهر اصلی شما منحرف می شود. حتی اگر هردو ست باشند، ظاهرتان شلوغ و شلخته به نظر خواهد رسید.

بااین حال اگر دوست دارید از هردو آنها استفاده کنید، بهتر است گردنبند را ساده و بلند و ظریف انتخاب کنید که کمی از گل سینه فاصله بگیرد. یک چوکر مروارید هم می تواند مناسب باشد. اگر گردنبندتان طرح پیچیده تری دارد، گل سینه را ساده انتخاب کنید. به این ترتیب جزئیات آنها با هم تداخل نخواهند داشت.

این دو نکته هم ممکن است به شما کمک کند:

  • اگر لباستان رسمی است و گردنبند و گل سینه را با هم می خواهید، گردنبند را ساده تر انتخاب کنید.
  • اگر لباستان کژوال است، هردو را می توانید با جزئیات بیشتر انتخاب کنید، به شرطی که خیلی شلوغ نباشند و رنگ بندی آنها با هم تضاد نداشته باشد.

یک روش برای ست کردن گردنبند با گل سینه

یک گردنبند مروارید بپوشید و یک سنجاق سینه کامئو در وسط جلوی لباس به گردنبند متصل کنید. گردنبند مروارید طرحی کلاسیک ولی همیشه مد است. گل سینه کامئو هم برای اضافه‌کردن جزئیات پیچیده عالی است. وقتی به این شیوه آنها را قرار می‌دهید طوری به نظر می‌رسد انگار گل سینه بخشی از گردنبند شماست.

سمت درست بدن برای بستن گل سینه و جای آن روی لباس

درباره اینکه گل سینه را به کدام سمت بدن باید بست، کمی اختلاف نظر وجود دارد. برخی می گویند همیشه باید آن را در سمت چپ قرار داد، درحالی که برخی دیگر می گویند جای آن سمت راست است.

به عنوان یک قانون کلی، جای آن همیشه در سمت چپ بدن و نزدیک استخوان ترقوه، بین گردن و خط سینه است. با این حال آداب و رسوم این کار در کشورهای مختلف متفاوت است. همچنین اگر خودتان راحت تر هستید که آن را سمت راست ببندید، تردید نکنید و این کار را انجام دهید.

در ادامه درباره اینکه گل سینه بهتر است کجا قرار بگیرد صحبت خواهیم کرد.

کت یا پالتو با پارچه سنگین

کت و پالتو را معمولا از پارچه های سنگینی تهیه می کنند، بنابراین این لباس ها به راحتی می توانند یک گل سینه سنگین را تحمل کنند. جای آن روی کت و پالتو دقیقا در قسمت بالاتنه، بین خط شانه و خط سینه است.

حالا اگر کت یقه دارد و زیاد بزرگ نیست، آن را در انتهای یقه قرار می دهیم. درست نزدیک پهن ترین بخش یقه یا تیزی دال یقه (در یقه های انگلیسی).

جای دیگر برای گل سینه، درست روی برگردان یقه کت است. در قسمت یقه پارچه ضخیم است و معمولا لایی دارد، بنابراین راحت می توانید آن را نصب کنید.

یقه هفت یا وی شکل

می توانید به شکل سنتی گل سینه را همان جایی قرار دهید که درباره اش توضیح دادیم؛ اما اگر دوست داشتید کمی مدرن تر به نظر برسید، آن را در نقطه تیز یقه هفت ببندید که کمی زرق وبرق به آن اضافه کند.

جایی نزدیک به خط کمر

گل سینه معمولا باید در ناحیه سینه قرار بگیرد؛ اما اگر کت مجلسی دارید که یقه بازی دارد، آن را در انتهای یقه قرار دهید. شاید کمی به خط کمر نزدیک شود ولی هیچ ایرادی ندارد و مرسوم است. معمولا در لباس های دراپه هم می توانید آن را نزدیک به کمر سنجاق کنید (البته اگر کاملا روی خط کمر یا پایین تر از آن قرار بگیرد دیگر اسمش گل سینه نیست و سنجاق تزئینی است).

یقه های قایقی و آفشولدر

یقه قایقی و آفشولدر هردو یقه هایی افقی هستند، با این تفاوت که آفشولدر کمی بازتر از قایقی است. در یقه های این چنینی، گل سینه را درست در همان جای سنتی اش قرار دهید؛ فقط برای یقه های بازتر، گل سینه درشت تر که به شکل گل باشد زیباتر می شود و برای یقه های بسته تر، خوب است از مدلی افقی استفاده کنید که در راستای یقه قرار بگیرد.

لباس های با یقه های یک طرفه و نامتقارن

در لباس هایی که خط یقه یک طرفه و نامتقارن است، باید به شکل یقه نگاه کنید. چون طراحی این یقه ها تنوع زیادی دارد، جای سنجاق سینه را با سلیقه خودتان تعیین کنید. برای مثال، اگر یک طرف یقه تیز است و برش هایی دارد، بهتر است برای اینکه آن برش کاری ها دیده شوند، سنجاق سینه را در سمت مخالف آن قرار دهید. اگر ساده است و فقط یک برش تیز خورده است، می توانید آن را در تیزی یقه ببندید. تصویر زیر را ببینید:

در لباس های رومی که یک طرف دکلته است و طرف دیگر از شانه می گذرد، سنجاق سینه را باید سمتی نصب کنید که از شانه رد می شود.

لباس های با یقه بسته

در تاپ ها یا لباس های مجلسی که یقه های آنها بسته است، می توانید گل سینه را در جای سنتی اش یا وسط جلوی لباس قرار دهید.

نحوه ست کردن گل سینه با لباس های مختلف

حالا بیایید ببینیم چطور می توانیم گل سینه را با لباس های مختلف ست کنیم.

۱. روی بلوز؛ برای داشتن ظاهری شیک

گل سینه را کمی پایین تر از خط یقه بلوز، روی قفسه سینه قرار دهید تا ظاهری شیک داشته باشید. اگر بلوزتان ساده است، این گل سینه می تواند ظاهری زیبا و ظریف به آن ببخشد. یادتان باشد پارچه بلوز را زیر گل سینه جمع نکنید.

یک پیراهن یا بلوز تک رنگ انتخاب کنید یا یک بلوز سفیدرنگ و روی آن یک ژاکت بافت نازک بپوشید. گل سینه را روی بلوز یا ژاکت نصب کنید. این ترکیب را یک شلوار مشکی ساده، جوراب شلواری مشکی یا یک شلوار جین آبی تکمیل می کند.

۲. روی لباس های یقه دار؛ برای تأکید روی یقه

اگر پیراهنی دارید که یقه آن کیپ است، مثل یقه های خرگوشی یا یقه ب ب، می توانید یک گل سینه تکی در وسط آن یا جفتی روی هر طرف یقه ببندید. این کار روی یقه تأکید می کند و آن را زیباتر نشان می دهد.

۳. روی یقه مانتو؛ برای داشتن ظاهری منحصربه فرد

برای اینکه ظاهری فوق العاده داشته باشید، می توانید دو یا چند سنجاق سینه را در امتداد هم در یک طرف یقه قرار دهید. برای مثال، یک مانتوی بهاری با یقه بلند بپوشید و چند گل سینه گلدار یا شکوفه ای روی آن قرار دهید و طرحی زیبا به وجود آورید.

۴. روی لباس ساده؛ برای ایجاد درخشندگی

یک لباس بافتنی ساده، یک سارافون تک رنگ یا یک پیراهن راسته بدون جزئیات را می توانید با یک سنجاق سینه به زیبایی تزئین کنید و به آن جذابیت و درخشندگی ببخشید. بهترین جای آن روی قسمت قفسه سینه است، با این حال در همان محدوده کمی آن را جابه جا کنید تا ببینید کجا بهتر به نظر می رسد.

یادتان باشد گل سینه می تواند برخی پارچه ها را سوراخ کند. اگر پارچه لباستان ظریف است، برای مثال ابریشمی یا توری است، مدلی سبک و کوچک با پین بسیار ظریف انتخاب کنید که لباس را خراب نکند. اگر بازهم نگرانید، بسته به نوع لباستان یک ژاکت روی آن بپوشید و بعد گل سینه را روی آن قرار دهید.

۵. با کت یا مانتوی کتی؛ برای داشتن استایل رسمی و شیک

استفاده از سنجاق سینه روی یقه کت بسیار زیباست و ظاهری فوق العاده به شما می بخشد. باید آن را دقیقا روی پهن ترین قسمت یقه سنجاق کنید.

یکی از ترکیب های بسیار زیبا در این استایل، بستن یک گل سینه طلایی یا نقره ای با نگین های شیشه ای بی رنگ روی مانتو کتی مشکی از جنس کرپ یا کرپ گاباردین است. ترکیبی بسیار متین و زیبا برای خانم های شیک که ظاهری رسمی ایجاد می کند.

اگر کت شما روی یقه سوراخ دکمه دارد، بهترین جا برای سنجاق سینه روی همان سوراخ است. به طورکلی باید کمی با محل آن بازی کنید تا بهترین جای ممکن را به دست آورید.

اگر ظاهری ظریف تر می خواهید، از گل سینه گرد میناکاری یا جواهری پوشیده در مروارید استفاده کنید.

۶. روی تی شرت ساده؛ برای داشتن ظاهری تمیز و باسلیقه

برای اینکه استایلی ساده و بی پیرایه داشته باشید به طوری که زیاد جلب توجه نکند، استفاده از یک تی شرت ساده با سنجاق سینه عالی است. تی شرت های گشاد یا دارای طرح های گرافیکی برای این کار مناسب نیستند، زیرا خودشان شلوغ هستند و اصلا گل سینه تان دیده نمی شود.

یک تی شرت ساده تک رنگ و دامن مشکی یا شلوار جین مشکی با یک سنجاق سینه ساده می تواند ترکیب جالبی باشد.

جمع بندی

بسیاری از لباس ها و اکسسوری های دنیای مد هر یکی دو دهه یک بار، تکرار می شوند و دوباره به صحنه بازمی گردند. یکی از اکسسوری های بسیار زیبایی که در گذشته کاربرد زیادی داشت، گل سینه یا سنجاق سینه است. این اکسسوری امروزه بازهم محبوبیت پیدا کرده است ولی دیگر نه کاربردی است و نه از جواهرات گرانبها تشکیل شده است. بیشتر شیئی تزئینی به حساب می آید و گرانبها هم نیست تا اگر روزی آن را نخواستید، بتوانید راحت کنارش بگذارید.

منبع :منومد

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

پیشنهاد ویژه

جواهر

نگین

گل سینه

نماد گل سینه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت