کشف گنجینه طلا و نقره در یک گورستان

کشف گنجینه طلا و نقره در یک گورستان

باستان‌شناسان با کاوش در کشور «پرو» به مقبره‌ای باستانی مملو از گنجینه‌ جواهرات و آثار تاریخی دست یافتند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1401/07/04 | 00:07

نظری ثبت نشده

کشف گنجینه طلا و نقره در یک گورستان

به گزارش گلدنیوز به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسانی که در یک گورستان واقع در کشور «پرو» مشغول فعالیت بودند، یک مقبره یک‌هزار و سیصد ساله پر زرق و برق (گنجینه ایی از طلا و نقره ) را از دل خاک بیرون کشیدند که به تمدن «واری» تعلق دارد.

باستان‌شناسان این مقبره را درحالی کشف کردند که بقایای فردی عالی‌رتبه‌ای ملقب به «لرد اوئارمی» (Lord of Huarmey) در آن وجود داشت.

به جز لرد اوئارمی، بقایای شش نفر دیگر نیز در همان مقبره کشف شد. به نظر می‌رسد برخی از این افراد از قبر دیگری به این مقبره منتقل شده‌اند. کارشناسان معتقدند بقایای اجساد این مقبره به چهار فرد بالغ، از جمله دو مرد، دو زن و سه فرد جوان تعلق دارد.

تمام این اجساد به همراه جواهرات طلا و نقره، ابزارهای برنز، چاقو، تبر، سبد، پارچه‌های پشمی و کالاهای چوبی و چرمی دفن شدند. تعداد اشیائی که به همراه اجساد در مقبره قرار داده شده، آنقدر زیاد است که باستان‌شناسان فکر می‌کنند این افراد صنعتگران ماهر و از نخبگان تمدن «واری» بوده‌اند.

کشف گنجینه طلا و نقره در یک گورستان

باستان‌شناسی که سرپرستی کاوش در این گورستان را برعهده دارد، گفت: «می‌توانیم این بخش از گورستان سلطنتی را «گالری صنعتگران نخبگان» بنامیم. ما برای نخستین‌بار قبر نخبگان مذکر «واری» را کشف کرده‌ایم، که در عین حال صنعت‌گر و هنرمند نیز بوده‌اند.»

این گروه از باستان‌شناسان این مقبره تاریخی را در گورستان «واری» واقع در شهر ساحلی «اوئارمی» کشف کرده‌اند. این مقبره در فاصله کمی از مقبره باستانی بزرگتری واقع شده است که در سال ۲۰۱۲ کشف شده بود. در مقبره بزرگتر اجساد سه زن عالی رتبه قرار داشت که گمان می‌رود ملکه‌های «واری» باشند.  

این ملکه‌ها به همراه اجساد ۵۸ نفر دیگر دفن شده بودند. بیشتر این افراد اشراف‌زادگانی بودند که گمان می‌رود بعدها از قبرهای دیگر به این مقبره منتقل شده‌اند. اما در این بین اجسادی وجود داشت که به طبقات پایین جامعه تعلق داشتند و گمان می‌رود قربانی شده‌ باشند.

مردم تمدن «واری» در فاصله بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی در شهرها، کوهستان‌ها و سواحل منطقه‌ای زندگی می‌کردند که امروزه با نام کشور «پرو» شناخته می‌شود. این مردم به دلیل فرهنگ و هنری غنی، از جمله ساخت جواهرات طلا و نقره، سفال‌های رنگین و پارچه‌های پشمی شناخته شده بودند.

ایسنا

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

گنج

باستان‌شناسانی

ساخت جواهرات طلا و نقره

گنجینه طلا و نقره

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت