تاج پادشاهان ایرانی کجاست؟ / از تاج کیانی تا تاج پهلوی

تاج پادشاهان ایرانی کجاست؟ - از تاج کیانی تا تاج پهلوی

بعد از پادشاهان ساسانی اولین سلسله ای که از تاج استفاده میکند ، سلسله قاجار است با تاج کیانی و سپس سلسله پهلوی با تاج پهلوی.

امیر کشانی(سردبیر)

1401/11/04 | 00:11

نظری ثبت نشده

تاج پادشاهان ایرانی کجاست؟ - از تاج کیانی تا تاج پهلوی

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) هر كدام ازشاهان ساسانی تاج مخصوص به خود را دارند . باستان شناسان توانسته اند آنها را از روی سنگ نگاره هایی كه به یادگار گذاشته اند شناسایی كنند. به این ترتیب تنها راه شناسایی شاهان ساسانی شکل تاج آنها است.

با فروپاشی ساسانیان، شاهان ایران دیگر هیچگاه از تاج به این شکل استفاده ننموده بودند و در تمام آن دوران تاج به صورت جقه بوده‌است. اولین سلسله ای که بعد از ساسانیان از تاج استفاده میکند ، قاجاریان است.

تاج پادشاهان ساسانی
تاج شاپور دوم در طاق بستان

تاج کیانی، تاج پادشاهی در دورهٔ پادشاهان قاجار است که به دستور فتحعلی‌شاه دومین پادشاه این دودمان در سال ۱۲۱۲ قمری برابر با ۱۷۹۷ میلادی ساخته شد و مورد استفاده پادشاهان پس از وی قرار گرفت.

در زمان ناصرالدین‌شاه جقه‌ای بزرگ مزین به زمرد و الماس و پره‌های متعدد و یک رشته مروارید به آن افزوده شد و تغییر اندکی در طرز نصب جواهرات آن داده شد. تاج کیانی اکنون در موزه جواهرات ملی ایران واقع در خزانه بانک مرکزی نگهداری می‌شود.

در طول دوره قاجار این نشان پادشاهی علاوه بر کاربرد در تاج‌گذاری استفاده نمادین نیز پیدا کرد، به طوری که بر روی بسیاری از پرچم‌ها، اسکناس‌ها، سکه‌ها، نشان‌های افتخار و تمبرهای مربوط به این دوره نقش آن دیده می‌شود.

تاج کیانی
تاج کیانی

ویژگی های تاج کیانی

از چهار بخش تشکیل شده که از پایین شامل: بخش سربند، بخش مرواریدی، کنگره‌ها، و در بالاترین بخش کلاه مخملی قرمز رنگ آن. قسمت دوم آن توسط ۱۸۰۰ دانه مروارید زمینه‌ای سفید را برای زمردهای سبز رنگ و یاقوت‌های لعل سرخ رنگ ایجاد کرده‌است.

بدون در نظر گرفتن جقه ، بلندای کلاه ۳۲ سانتی‌متر و پهنای آن ۵٫۱۹ سانتی‌متر است. ساختار آن در زمان فتحعلی‌شاه قدری متفاوت با ساختار امروزی آن بود و به جای جقه بزرگی که در زمان ناصرالدین‌شاه روی آن نصب شد پرهای تزئینی بر بالای تاج کیانی قرار داشتند.

نقشه گنج نازی ها در جنگ جهانی دوم پیدا شد!

پهلوی

رضاشاه پس از رسیدن به سلطنت، حاضر نشد که از تاج کیانی که ویژه شاهان قاجار بود استفاده کند. از این رو دستور ساخت تاج پهلوی را داد.

رضا شاه ابتدا در آذر سال 1304 تنها با سر نهادن کلاهی آراسته به الماس دریای نور در ایوان تخت مرمرکاخ گلستان بر تخت نشست و مراسم تاج‌گذاری چند ماه دیرتر و در اردیبهشت ۱۳۰۵ و پس از آماده شدن تاج جدید انجام گرفت.

این نشان گرانقیمت به دست گروهی از جواهرسازان ایرانی زیر نظر حاج سراج‌الدین جواهری (اصالتاً اهل قفقاز) و با الهام از آثار و اشکال مورد استفاده در دوره ساسانیان طراحی شد.

 این تاج هم‌اکنون در خزانه بانک مرکزی ایران (موزه جواهرات ملی) نگهداری می‌شود.

محمدرضا شاه در شهریور ۱۳۲۰ به سلطنت رسید ولی تا سال ۱۳۴۶ تاج‌گذاری نکرد.در این مراسم، محمدرضا شاه بر سر شهبانو فرح هم تاج گذاشت.

به نوشته کتابچه خزانه جواهرات ملی، تاج فرح در سال ۱۳۴۶ با استفاده از جواهرات ملی به وسیله یک طراح فرانسوی ساخته شد. بدنه این تاج از پلاتین و جواهرات به کار گرفته شده در آن شامل ۱۴۶۹ قطعه برلیان، ۳۶ قطعه زمرد، ۲ قطعه لعل، ۳۴ قطعه یاقوت و ۱۰۵ قطعه مروارید است.

تاج فرح پهلوی
تاج پهلوی
برچسب:

ترند

پیشنهاد ویژه

تاج پهلوی

تاج کیانی

جواهرات پادشاهی

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت