ریتون طلای هخامنشی در راه رسیدن به کشور

ریتون طلای هخامنشی در راه رسیدن به کشور

برپایی نمایشگاه‌های موقت اشیا و گنجینه‌های تاریخی در همدان

علی اصغر کشانی(دبیر خبر)

1402/06/01 | 00:06

نظری ثبت نشده

ریتون طلای هخامنشی در راه رسیدن به کشور

به گزارش گلدنیوز، موزه هگمتانه به‌مدت ۵ روز میزبان ۱۱ اثر زرین و سیمین تاریخی است که قدمت آن‌ها به دوران هخامنشیان و ساسانیان باز می‌گردد.

برپایی نمایشگاه‌های موقت اشیا و گنجینه‌های تاریخی یکی از سنت‌های میراث فرهنگی است که در زمان و مکان خاص در سال رقم می‌خورد و حالا به بهانه حضور ارزیابان یونسکو در همد ان این نمایشگاه در موزه هگمتانه برپا خواهد شد.

تشکیل خوشه طلا و جواهر در همدان

 

به همین مناسبت با همکاری موزه ملی ایران و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با تدابیر دقیق امنیتی، نمایشگاهی برای نمایش آثار تاریخی در موزه هگمتانه در حال برگزاری است.

ریتون طلای هخامنشیان، سرستون هخامنشی، دستبند طلا، خنجر طلا، بشقاب سیمین زراندود، بشقاب نقره، جام نقره، ظرف نقره، دستبند طلا و کاسه طلا برای بازدید از این اشیا راهی موزه‌ای که در میانه سایت تاریخی بیضی شکل ۴۰ هکتاری هگمتانه جای خوش کرده است شوید. این موزه دارای یک سالن اصلی، دو راهرو و یک سرسرای نسبتاً بزرگ است. همچنین در این مجموعه فرهنگی ساختمان‌هایی برای مرمت آثار و عکاسی و کتابخانه در نظر گرفته شده است. آثار موزه هگمتانه را می‌توان به چندین بخش تقسیم کرد. دسته بندی اول نسبت به زمان آثار است. آثار تاریخی کهن این موزه مربوط به دوران هخامنشی ساسانی و اشکانی بوده و شامل ظروف سفالی قدیمی مانند کوزه و خمره و ظروف شیشه‌ای و مجسمه‌های گلی تابوت‌ها است.

شهر جواهرات در همدان مجوز گرفت

  دیگر آثار را می‌توان برای دوران اسلامی دانست که متعلق به ادوار مختلف اسلامی بوده و معروف‌ترین آنها عبارتند از حوض آبنما، قوچ سنگ و خمره سنگ. دسته‌بندی دیگر را می‌توان به صورت تخصصی و استانی در نظر گرفت. در بخش اختصاصی می‌توانید آثار منحصر به فردی تماشا کنید که پس از مراحل مرمت و بازسازی به نمایش در آمده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به مهر شیشه‌ای با نقش نیایشگر، مهرهایی از جنس استخوان مربوط به دوران هخامنشی، سرپیکان‌ها و پیکره‌های انسانی و کتیبه‌های به خط میخی اشاره کرد. در بخش استانی آثاری شامل نسخ خطی تابوت‌های سنگی و سفالی مربوط به دوران اشکانی و اسلامی اشاره کرد. باید به این موضوع اشاره کنیم که قدیمی‌ترین اثر این موزه مربوط به خمره سفالی‌ای است که به پنج هزار سال قبل از میلاد تعلق دارد. و اما چگونه به موزه هگمتانه همدان برویم؟ شما می‌توانید از میدان اصلی شهر همدان که میدان امام خمینی (ره) نام دارد از پیاده راه اکباتان به سمت موزه بروید، این موزه در ضلع جنوبی میدان ورودی موزه واقع شده است.
بیشتر بخوانید:

آثار هنری فاخر همدان در جشنواره فجر صنایع‌دستی

انتهای پیام/
 
اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

برتر

صنایع دستی

همدان

ریتون

طلای همدان

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت