سه‌هزار سکه و ۵۰ سنگ جواهر؛

هزاران سکه و سنگ جواهر رومی کشف شد

باستان‌شناسان با کاوش در یکی از محوطه‌های رومی واقع در ایتالیا، هزاران سکه و ده‌ها جواهر کشف کردند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/08/29 | 12:08

نظری ثبت نشده

 هزاران سکه و سنگ جواهر رومی کشف شد

به گزارش گلدنیوز ، به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان در ایتالیا بیش از سه‌هزار سکه و ۵۰ سنگ جواهر کشف کرده‌اند که روی بسیاری از آن‌ها تصاویر خدایان روم باستان نقش بسته است.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط وزارت فرهنگ ایتالیا منتشر شده، این اکتشاف بزرگ در جریان کاوش‌های چندین ساله در محوطه باستانی «کلاترنا» (Claterna)، یک شهر رومی نزدیک به «بولونیا»ی امروزی صورت گرفته است.

یکی از مقام‌های وزارت فرهنگ ایتالیا با اشاره به اهمیت و تعداد اشیاء تاریخی که اخیرا در این محوطه کشف شده است، از این محوطه باستانی به عنوان «پمپئی شمال» یاد کرد.

باستان‌شناسان پیش‌تر در این محوطه بقایای خیابان، اقامتگاهی با موزائیک‌های رنگارنگ و حمام‌های رومی را پیدا کرده بودند. بر اساس بیانیه رسمی وزارت فرهنگ ایتالیا،‌ بخش زیادی از این سکه‌ها که اخیرا در این محوطه کشف شده‌ از جنس برنز و نقره ساخته شده‌اند.

کشف هزاران سکه و سنگ جواهر رومی

از اخبار فرهنگ و هنر بیشتر بخوانید

در جریان بررسی این سکه‌ها، توجه محققان به یک سکه کمیاب جلب شد که در حقیقت سکه‌ نقره‌ای است که در ۹۷ پیش از میلاد ضرب شده است.باستان‌شناسان این سکه نقره‌ای را درحالی کشف کردند که در بقایای راهرو یک تماشاخانه پنهان شده بود.

محققان با در نظر گرفتن این سکه دریافتند که این تماشاخانه در اواخر قرن یکم پیش از میلاد، یعنی زمانی که «کلاترنا»‌ یک مرکز تجاری برای رومیان باستان بود، ساخته شده‌ است.

باستان‌شناسان همچنین ده‌ها سنگ جواهر رنگین کشف کرده‌اند که روی آن‌ها تصویری از اساطیر رومی و بناهای مهم حکاکی شده بود.

کاوش در این محوطه همچنان ادامه خواهد داشت؛ چراکه محققان تاکنون فقط یک‌دهم یا حدود ۱۸ هکتار از این شهر باستانی را کاوش کرده‌اند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

برچسب:

ترند

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت