مجموعه‌های بزرگی از سکه‌های طلا و نقره؛

جواهرات و سکه های زیرخاکی

مجموعه‌های بزرگی از سکه‌های طلا و نقره یا جواهراتی با طراحی‌های پیچیده، از جمله گنجینه‌های تاریخی بودند که باستان‌شناسان موفق شدند آن‌ها را علاوه‌بر بقایای باستانی در سال ۲۰۲۳ کشف کنند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/10/10 | 13:10

نظری ثبت نشده

 جواهرات و سکه های زیرخاکی

به گزارش گلدنیوز؛ به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان در جست‌وجو برای کشف و شناسایی تمدن‌ها و آثار گمشده و  یا روشن کردن زوایای تاریک تاریخ، گاه به جواهرات، سنگ‌های قیمتی و سکه‌های چندهزارساله‌ای دست یافته‌اند، که بخشی از این اکتشافات گاه غیرمنتظره و تصادفی بوده است.

در ادامه مروری داریم بر چند مورد از شگفت‌آورترین گنجینه‌هایی که در سال ۲۰۲۳ کشف شده‌اند:

«مجموعه بزرگی از سکه‌های طلا در ژاپن»

گنج

در ماه نوامبر اعلام شد که گنجینه‌ای از ۱۰۰ هزار سکه باستانی در محل ساخت و سازی واقع در ژاپن کشف شده است.

این سکه‌ها در جریان ساخت کارخانه‌ای توسط یک شرکت کشف شد. باستان‌شناسان این گنجینه را در قالب یک‌هزار و ۶۰ دستۀ ۱۰۰ سکه‌ای در فضایی به ارتفاع نیم متر و عرض یک متر کشف کردند. قدمت برخی از این سکه‌ها به امپراتوری چین، یعنی بیش از دوهزار سال قبل بازمی‌گردد.

باستان‌شناسان تاکنون ۳۳۴ مورد از این سکه‌ها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که این سکه‌ها دست‌کم به یک بازه زمانی ۴۴ ساله تعلق دارند.

در حال حاضر قدیمی‌ترین این سکه‌ها، یک سکه برنز متعلق به ۱۷۵ پیش از میلاد است که در مرکز آن حفره ایجاد شده است. جدیدترین سکه این مجموعه نیز به سال ۱۲۵۶ میلادی تعلق دارد. گمان می‌رود این سکه در همان سال و در دوره «کاماکورا» (۱۳۳۳-۱۱۸۵) دفن شده باشد.

«کشف سکه طلای ۲۰۰۰ساله»

گنج

باستان‌شناسان یک سکه طلای ۲۰۰۰ساله را که توسط «سلت‌ها» ‌ ضرب شده است، در کنار رودخانه‌ای در آلمان کشف کردند.

این سکه طلا به شکل یک کاسه ساخته شده و در طراحی آن از شکل خاصی استفاده است. این یکی از سه سکه مشابهی است که تاکنون کشف شده است.

«حلقه طلای مو»

گنج

در حوالی جولای خبر کشف حلقه طلای خیره‌کننده مخصوص موی سر و قدیمی‌ترین شانه‌ سر چوبی بریتانیا اعلام شد. باستان‌شناسان با کاوش در «ولز» این اشیاء را در یک گور متعلق به عصر برنز کشف کردند.

این گور بقایای ۳۰۰۰ ساله یک انسان را که سوزانده شده بود و اشیاء پرزرق و برقی را که به همراه او دفن شده بود، شامل می‌شود. قطر حلقه طلای نفیسی که در این گور کشف شده است به کمتر از یک سانتی‌متر می‌رسد و در ساخت آن از مهارت بالایی استفاده شده است.

در سال ۲۰۲۱، باستان‌شناسان با کاوش در آلمان یک شیء مشابه را در گور عصر برنز کشف کرده بودند. در آن زمان کارشناسان اعلام کردند که استفاده از طلا برای ساخت حلقه‌ مخصوص مو می‌تواند نشان‌دهنده جایگاه اجتماعی بالای فرد درگذشته باشد.

به گفته کارشناسان، این حلقه طلا نمونه بسیار قدیمی، خوش‌ساخت و کوچکی از نوع خود است که بینش جدیدی را درباره توسعه حلقه‌های مو به عنوان شکلی از جواهرات‌ اولیه در سراسر بریتانیا و ایرلند ارائه می‌دهد.

باستان‌شناسان معتقدند که سوگواران احتمالا این اشیاء متعلق به عصر برنز میانه (۱۳۰۰ پیش از میلاد تا ۱۱۵۰ پیش از میلاد) را آگاهانه برای قرار گرفتن در گور انتخاب کرده‌اند.

به گفته کارشناسان، ‌ این کشف اهمیت این اشیاء را برای افرادی که با آن‌ها دفن شده‌اند و همچنین توجه به جزئیات در ظاهر مردمی را که هزاران سال پیش در جنوب ولز زندگی می‌کردند به نمایش گذاشته است.

«شمشیر عصر برنز و هزاران سکه»

گنج

در حوالی ماه نوامبر اعلام شد که گروهی از مرمتگران داوطلب موفق شدند مجموعه‌ای از آثار تاریخی چندهزارساله، از جمله هفت شمشیر و هزاران سکه نقره، جواهر و سفال را در آلمان شناسایی کنند.

نخستین اکتشاف در نزدیکی شهر «میرو» ‌ انجام شد. در جریان این کاوش تکه‌های هفت شمشیر ۳۰۰۰ساله متعلق به عصر برنز کشف شد.

باستان‌شناسان معتقدند این سلاح‌ها به عنوان پیشکش در این مکان قرار داده‌ شده‌اند و گذر زمان باعث شکسته شدن آن‌ها شده است.

مرمتگران همچنین حدود ۶۰۰۰ سکه نقره قرون وسطایی را در «روگن»، جزیره‌ای آلمانی واقع در ۲۰۰ کیلومتری «میرو» ‌ کشف کردند. بیشتر این سکه‌ها درون یک ظرف قرار داده شده بود، ‌اما تعداد قابل توجهی نیز در خاک پراکنده شده بود.

سومین اکتشاف نیز در «مولن»، شهری در شمال آلمان صورت گرفت. در جریان این کاوش یک ظرف شامل ۱۷۰۰ سکه، ‌ یک گردنبند ساخته‌شده از طلا، ‌مروارید، سنگ کریستال و مُهره‌های کوارتز و چند انگشتر کشف شد.

«گردنبندهای طلا»

گنج

خبر کشف گردنبندهای طلایی بر اثر رانش زمین در ماه سپتامبر منتشر شد. پس از وقوع رانش زمین در شمال اسپانیا، دو گردنبند طلای نفیس عصر آهن که در کنار مجموعه‌ای از اشیاء‌ دفن شده بودند، ‌ پس از گذشت حدود ۲۵۰۰ سال پیدا شدند.

نخستین مورد از این گردنبندهای C شکل توسط مردی پیدا شد که در «پنیامیرا باخا» برای یک شرکـت آب و فاضلاب کار می‌کرد. آتش‌سوزی‌های اخیر در این منطقه باعث رانش زمین کوچکی شد که خاک را به سمت چشمه حرکت داد و طلاها را در ۲۹ ماه اوت در معرض دید این کارگر شرکت آب و فاضلاب قرار داد. طولی نکشید که باستان‌شناسان بخش‌های دیگری از این گنجینه را کشف کردند و بخشی از یک گردنبند دوم کشف شد. کاوش با استفاده از دستگاه‌های فلزیاب نیز به سرعت به یافتن سایر قطعات باقی‌مانده کمک کرد.

 پس از بررسی اولیه این گردنبندها و با در نظر گرفتن سبک و فناوری به‌کاررفته برای ساخت این اشیاء، ‌ کارشناسان به این نتیجه رسیدند که قدمت این گردنبندها به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد، ‌ یعنی عصر آهن «ایبریا» ‌ می‌رسد.  

«گنجینه‌ای از سکه‌ها در پاکستان» ‌

گنج

همچنین در ماه نوامبر اعلام شد که باستان‌شناسانی که در پاکستان مشغول کاوش بودند یک مجموعه بسیار نادر از سکه‌های مس متعلق به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش را در ویرانه‌های یک پرستشگاه بودایی واقع در «موهن‌جو دارو» کشف کردند.

گمان می‌رود این سکه‌ها و پرستشگاه به دوران «شاهنشاهی کوشانی» متعلق باشد، که حکومتی عمدتاً بودایی بود و از حدود قرن دوم پیش از میلاد تا قرن سوم پس از میلاد بر منطقه حکومت می‌کرد.

این سکه‌ها به دلیل زنگ زدن مس پس از قرار گرفتن در معرض هوا به رنگ سبز درآمده‌اند. احتمالا این مجموعه سکه‌های متصل به‌ هم از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سکه تشکیل شده است.

روی برخی از این سکه‌ها تصویر فردی ایستاده نقش بسته است که کارشناسان معتقدند احتمالا یکی از پاشاهان کوشانی را به تصویر می‌کشد.

«کشف سکه در مزرعه» ‌

گنج

خبر کشف مجموعه بزرگی از سکه‌های تاریخی درون یک ظرف سرامیکی در مزرعه‌ای واقع در لهستان در ماه مارس منتشر شد.

فردی در لهستان که با استفاده از دستگاه فلزیاب در جست‌وجوی تجهیزات کشاورزی گمشده در زمین‌های کشاورزی بود، مجموعه‌ای از یک گنجینه تاریخی را در ظرف سرامیکی کشف کرد که در نزدیکی یک روستا دفن شده بود.

بررسی باستان‌شناسان درباره گنجینه‌ سکه‌هایی که اخیرا در نزدیکی یکی از روستاهای لهستان کشف شده نشان می‌دهد که سکه‌ها عمدا درون یک ظرف سرامیکی در خاک دفن شده بودند.

در مجموع هزار سکه متعلق به قرن هفدهم میلادی در این ظرف کشف شد. وزن کل این گنجینه به ۳ کیلوگرم می‌رسد و ۶۲ مورد از سکه‌های آن به شدت اکسید شده‌اند. هنوز دلیل دفن این مجموعه سکه‌ها مشخص نیست. کشف مجموعه سکه‌ دفن‌شده می‌تواند نشان‌دهنده مقطعی از نزاع باشد یا ممکن است فردی برای حفاظت از سرمایه‌اش این سکه‌ها را پنهان کرده باشد.

«کشف اتفاقی سکه‌های طلا»

گنج

در ماه جولای اعلام شد که مردی اهل ایالت «کنتاکی» حین حفاری در مزرعه‌اش در کمال غافلگیری بیش از ۷۰۰ سکه متعلق به دوره جنگ داخلی آمریکا را کشف کرد. این مجموعه سکه‌های تاریخی، صدها سکه طلای آمریکایی متعلق به بازه زمانی ۱۸۴۰ تا ۱۸۶۳ میلادی و چند سکه نقره را شامل می‌شود.

به گفته کارشناسانی که اصالت این سکه‌ها را تایید کرده‌اند ۹۵ درصد از این مجموعه را دلارهای طلا، ۲۰ مورد از سکه‌ها را سکه‌های ۱۰ دلاری «آزادی» و هشت مورد سکه ۲۰ دلاری «آزادی» تشکیل داده است. نادرترین این سکه‌ها، سکه طلای یک اونسی متعلق به سال ۱۸۶۳ میلادی است. فقط یک مورد از این نوع سکه‌ها در حراجی‌ها به قیمت صدها هزار دلار به فروش می‌رسد. در مجموعه‌ای که در مزرعه این مرد آمریکایی کشف شده است، ۱۸ مورد از این سکه‌ها وجود دارد.

«گنجینه‌ غرق‌شده در مصر»

گنج

باستان‌شناسانی که در حال کاوش در کانالی در سواحل مدیترانه مصر بودند، معبد نیمه فروریخته‌ای را یافتند که پر از گنجینه بود. کاوش بیشتر در  این معبد، که در اواسط قرن دوم قبل از میلاد فروریخته است و برای «آمون» ‌ خدای مصر باستان ساخته شده بود، مجموعه‌ای از گنجینه‌ها از جمله ابزارهای آیینی نقره‌ای، جواهرات طلا و ظروف مرمرین را آشکار کرد.

«کشف کارگاه شیشه‌سازی ۲۳۰۰ ساله»

گنج

خبر کشف بقایای یک کارگاه شیشه‌سازی با قدمت ۲۳۰۰ سال در شمال کوه‌های آلپ  در ماه جولای منتشر شد.

این کارگاه عصر آهن بخشی از یک سکونتگاه قدیمی است که با نام «Němčice» شناخته می‌شود. این کارگاه که در قرن سوم و دوم پیش از میلاد فعالیت داشت، انواع دستبندها و مُهره‌های شیشه‌ای نفیس را تولید می‌کرد.

باستان‌شناسان در حین کاوش در این محوطه، ‌بیش از ۲۰۰۰ سکه طلا و نقره را نیز کشف کردند که توسط سلت‌های ساکن قاره اروپا ضرب شده بودند، به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که این مکان یک مرکز تجاری بوده است. این گروه همچنین بقایای نوعی معبد را کشف کردند که نشان می‌دهد مردم عصر آهن در آنجا مناسک انجام می‌دادند.

با اینکه ابزار شیشه‌سازی در این محوطه کشف نشده است، اما محققان ترکیبی از اشیاء شیشه‌ای و کهربایی کامل و ناقص را کشف کردند، که نشان می‌دهد این اشیاء در همین مکان ساخته شده‌ و از مکان دیگری وارد نشده‌اند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت