هندوستان در گلستان؛

گنجینه یشم کاخ گلستان رونمایی شد

تعداد ۱۲۷ یشم‌ نفیس قاجاری از مخزن کاخ گلستان بیرون آورده شده تا به نمایش گذاشته شود.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/12/15 | 14:12

نظری ثبت نشده

گنجینه یشم کاخ گلستان رونمایی شد

به گزارش گلدنیوز، نمایشگاه «هندوستان در گلستان»، مجموعه‌ای از ۱۲۷ قطعه یشم نفیس گنجینه کاخ گلستان با قدمتی در حدود قاجار و بیشتر هنر دست استادکاران هندی است، که از دوشنبه ۱۴ اسفندماه در کاخ گلستان برپا شده است.

افتتاح این نمایشگاه با حضور علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی، و رودرا کائورا، سفیر هند در ایران و احمد مسجدجامعی همراه بود.

آفرین امامی ـ مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ـ در افتتاحیه این نمایشگاه که با اجرای موسیقی و سرو غذاها و شیرینی‌های هندی همراه بود، از اهمیت این مجموعه سخن گفت و افزود: یشم از مهم‌ترین کالاهای تجاری و داد و ستدشده از طریق راه ابریشم است و براساس پژوهش‌های انجام‌شده، بیشتر اشیاء نفیس میراث جهانی کاخ گلستان متعلق به هنرمندان هند و نشانگر روابط فرهنگی و سیاسی بین ایران و هند در دوره قاجار است.

گنجینه

مسعود سید بنکدار، پژوهشگر این مجموعه نیز گفت: یشم یکی از  مهم‌ترین جواهرات در تاریخ ایران است که در متون مختلف از جمله تاریخ بیهقی به آن اشاره شده است.  

این پژوهشگر افزود: یکصد قطعه یشم‌ به نمایش گذاشته‌شده از مخازن مختلف کاخ گلستان جمع‌آوری شده و در ادامه، پیشینه تاریخی و کاربری آنها از طریق اسناد موجود در مجموعه گلستان شناسایی شده است.

موزه

رودرا گائورا سرشت، سفیر هند در ایران گفت: نسخ خطی فارسی بسیاری در هند وجود دارد و  اولین روزنامه فارسی در بنگال چاپ می‌شد. دولت هند بر آموزش و حفظ زبان فارسی تاکید بسیار دارد و زبان فارسی جزو ۹ زبانی است که در مدارس هند تدریس می‌شود.

این نمایشگاه با نمایش آثاری همچون ظروف یشم از جمله حقه مرصع کنگره‌دار، گلاب‌پاش یشم شیر و شکر مرصع، نمکدان چهارخانه یشم زرنشان مرصع با قاشق سلمانی، قاب و قدح یشم صفوی و قلمدان خراجی مرصع به همراه اسناد آن‌ها به مدت دو ماه در عمارت چادرخانه کاخ گلستان برپا شده است.

ایسنا

انتهای پیام

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت