معرفی موزه‌ها در ایام تعطیلات نوروز این بار موزهٔ قاجار شهر تبریز

موزهٔ قاجار شهر تبریز مجموعه منحصر به فرد سکه، فلزات و گوهرسنگ

گلد نیوز نوروز امسال با معرفی موزه‌ها در ایام تعطیلات نوروز این بار موزهٔ قاجار شهر تبریز را مورد توجه مخاطبان خود قرار می دهد.

علی اصغر کشانی(دبیر خبر)

1403/01/04 | 12:01

نظری ثبت نشده

موزهٔ قاجار شهر تبریز مجموعه منحصر به فرد سکه، فلزات و گوهرسنگ

 به گزارش پایگاه خبری جهان طلا( گلدنیوز)، موزهٔ قاجار شهر تبریز یکی از مجموعه‌های بزرگ موزه‌ای در ایران است که تالار سکه و فلزات و گوهرسنگ آن به مخاطبان گلدنیوز پیشنهاد می شود. تالاری با سکه های طلا و نقره مجموعه منحصر به فردی را یرای مخاطبان سایت طلا گلد نیوز در نظر دارد تا با دیدن این آثار و الهام از تاریخ و هنر ایران شناخت بهتری برای کار در بازار پیدا کنند.

 

مکان موزه

موزهٔ قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است و در محل خانهٔ امیرنظام گروسی که در دورهٔ ناصرالدین‌شاه، در زمان پیشکاری امیرنظام گروسی و توسط وی ساخته شده‌ در محلهٔ ششگلان (منطقهٔ ۱۰ تبریز) تأسیس شده‌است. موزهٔ قاجار در سال ۱۳۸۵ خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌طور رسمی راه‌اندازی گردید. پس از مرمت و بازسازی بنا با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبرةالشعرا تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی ایرانی از جمله شهریار، قطران تبریزی، اسدی توسی، ظهیرالدین فاریابی و خاقانی شروانی است، قرار دارد.

 

ویژگی‌های معماری

عمارت امیرنظام در دو طبقه و با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده‌است. ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی و دارای باغچه‌ها و حوض‌هایی است. ۱۶ ستون با سرستون‌های مربوطه، ایوان سراسری را نگه داشته‌اند. در طبقهٔ بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های تالارهای داخلی و طنبی‌ها به چشم می‌خورند و در زیرزمین حوض‌خانه وسیعی وجود دارد که یکی از قسمت‌های جالب بنا است. ستون‌های استوار حوضخانه و آجرکاری سقف آن نیز قابل توجه است.

 

تالارهای موزه در کدام طبقات اند؟

طبقه اول: تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم.

زیرزمین: تالار سنگ، تالار زره، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی، تالار قفل، تالار فانوس

بیشتر بخوانید:

موزهٔ آذربایجان دومین موزه باستان‌شناسی ایران پس از موزه ملی ایران

موزه آستان قدس رضوی

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت