جایگزینی دلار و یورو با ارزهای ملی؛

بیشترین سهم را در پرداخت‌های جهانی کدام ارز دارد؟

آخرین داده‌های جمع‌آوری‌شده از تراکنش‌ها توسط سرویس مالی جهانی سوئیفت نشان می‌دهد که یوان چین به چهارمین ارز فعال برای پرداخت‌های جهانی در ماه نوامبر ۲۰۲۳ تبدیل شده است.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/10/04 | 10:10

نظری ثبت نشده

 بیشترین سهم را در پرداخت‌های جهانی کدام ارز دارد؟

به گزارش گلدنیوز، به نقل از بیزنس، بر اساس گزارش منتشر شده در این هفته، رنمینبی در ۴.۶۱ درصد از معاملات استفاده شد که از رقم ۳.۶۰ درصد ماه اکتبر صعود کرد و از سهم ین ژاپن پیشی گرفت که ارزش آن از ۳.۹۱ درصد به ۳.۴۱ درصد کاهش یافته است.

آخرین اخبار تحلیل دلار را از سایت بازار طلا (گلدنیوز)، دنبال کنید.

به‌طور کلی، ارزش پرداخت‌های رنمینبی ( رنمینبی (به چینی: 人民币 ) یکای پول رسمی کشور چین است که یکای اصلی آن هم یوان است) نسبت به ماه اکتبر ۳۴.۸۷ درصد افزایش یافته است و از نظر سالانه، سهم جهانی یوان از ماه نوامبر ۲۰۲۲، زمانی که ۲.۳۷ درصد از پرداخت‌ها را تشکیل می‌داد، تقریبا دو برابر شده است.

در همین حال، سهم سایر ارزهای برتر جهان در طول ماه نزول کرد و دلار آمریکا از ۴۷.۲۵ درصد در ماه اکتبر به ۴۷.۰۸ درصد، سهم یورو از ۲۳.۳۶ درصد به ۲۲.۹۵ درصد و پوند انگلیس از ۷.۳۳ درصد به ۷.۱۵ درصد کاهش یافت.

در این گزارش آمده است که سهم رو به رشد یوان در معاملات فرامرزی نشان‌دهنده روند دور شدن چین از دلار همچنین تلاش‌های پکن برای ترویج استفاده از پول ملی خود است.

اقتصاددانان خاطرنشان کردند که چین در تجارت با روسیه، خاورمیانه و آمریکای جنوبی برای پرداخت به ارزهای غیر از دلار روی آورده است.

اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی دای ایچی لایف توکیو، تورو نیشیهاما گفت: «به نظر می‌رسد که سایر کشورهای نوظهور نیز از یوان برای واردات نفت خام روسیه استفاده می‌کنند».

اولگ دریپااسکا، تاجر روسی گفت که تحریم‌های غرب علیه مسکو باعث افزایش ارزش پول چین شده است. به گفته وی، حجم پرداخت‌های تجاری فرامرزی به رنمینبی فقط طی چهار سال از پرداخت‌های یورو بیشتر خواهد شد.

از زمان اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۲۲، روسیه و شرکای تجاری آن در میان کشورهای در حال توسعه برای کاهش استفاده از سیستم مالی غرب تلاش و جایگزینی دلار و یورو با ارزهای ملی در تسویه حساب‌های تجاری از جمله یوان، روپیه هند و درهم امارات را تشدید کردند.

منبع :ایسنا

انتهای پیام/

برچسب:

ترند

پیش بینی قیمت دلار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت