چه عواملی بر تعیین قیمت دلار موثرند؟

پیش بینی قیمت دلار تا یک سال آینده

قیمت دلار ماه‌هاست در روندی خنثی نوسان دارد و سیاست‌‌گذار توانسته با ارزپاشی این اسکناس را در کف کانال ۵۰ هزار تومانی نگه دارد. میثم رادپور کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز، افزایش فروش نفت را دلیل بازشدن دست سیاست‌گذار برای مهار قیمت دلار می‌داند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/10/13 | 14:10

نظری ثبت نشده

پیش بینی قیمت دلار تا یک سال آینده

به گزارش گلدنیوز، قیمت دلار از ابتدای سال با سیاست ارزپاشی بانک مرکزی فریز شده است. محدوده‌های قیمتی ۴۸ تا ۵۱ هزار تومان در ماه‌های گذشته بیشترین بازه نوسان اسکناس دلار بوده است. کارشناسان اقتصادی با تاکید بر تورم معتقدند مهار قیمت دلار در کوتاه‌مدت شدنی است، اما در بلند‌مدت، این تورم است که بازار ارز را صعودی خواهد کرد!

میثم رادپور، کارشناس اقتصادی بر ارزپاشی بانک مرکزی به واسطه افزایش فروش نفت تاکید دارد. گفت‌وگویی با این فعال اقتصادی را در ادامه می‌خوانید.

آخرین اخبار تحلیل دلار را از سایت بازار طلا (گلدنیوز)، دنبال کنید.

نجات بازار ارز با فروش نفت حاصل شد

قیمت دلار در ماه‌های اخیر به ثبات نسبی رسیده‌ است؛ از دیدگاه شما دلیل این روند خنثی در بازار ارز چیست؟

دلیل عمده ثبات فعلی بازار ارز به افزایش فروش نفت کشور مربوط است. در حال حاضر ایران حدود 2.5 میلیون بشکه نفت می‌فروشد و این عملکرد باعث شده است وضعیت موازنه پرداخت‌های ما نسبت به گذشته بهبود پیدا کند و شاهد ثبات نسبی در بازار ارز باشیم. اما در بلندمدت‌، تورم کشور تعیین‌کننده مقدار جابه‌جایی قیمت ارز است. 

آیا این روند باثبات بازار ارز ماندگار است؟

باید توجه داشت در کوتاه‌مدت به ویژه در مدت اخیر به دلیل افزایش فروش نفت، ثبات نسبی به بازار برگشته است. این ثبات را نمی‌توان طولانی‌مدت دید؛ زیرا در نهایت، موضوع تورم بر بازار ارز غلبه می‌کند.

عوامل موثر بر مسیر قیمت دلار

با توجه به گزارش‌های مرکز آمار ایران، در روزهای اخیر تورم ایران به بیش از ۴۴ درصد رسیده است. با این وجود در افق یک ساله، قیمت دلار را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

موضوع تورم در سال‌های اخیر جابه‌جایی‌های جدی را برای کالا و خدمات در کشور به دنبال داشته است. به گمانم با وجود تورم‌های بالایی که تجربه می‌کنیم ثبات قیمت دلار ماندگار نیست. اگر افق زمانی را یک ساله در نظر بگیریم و بخواهیم پیش‌بینی برای قیمت دلار داشته باشیم باید به همان اندازه‌ای که در طول یک سال تورم داریم، روی قیمت ارز بگذاریم.

بهترین ابزار پیش بینی قیمت دلار چیست؟

به اعتقاد من بهترین پیش‌بینی کننده و متر قیمت دلار نرخ رشد تورم است. قطعا اگر بازه بلند‌مدت را در نظر بگیریم تصور نمی‌کنم افزایش فروش نفت با وجود تورم بتواند بازارا ارز را کنترل کند. معتقدم این بازار با تورم جابه‌جا خواهد شد و این مساله با توجه به مفروضات فعلی اقتصاد و برابری قدرت خرید، طبیعی و منطقی است.

تورم در سال پیش رو چگونه بر قیمت دلار اثر می‌گذارد؟

حدود سه ماه تا پایان سال باقی مانده و در همین مدت، حدود ۱۰ درصد به تورم افزوده خواهد شد. اگر در حال حاضر تورم را ۴۰ درصد در نظر بگیریم، سه ماهه آن همین مقدار ۱۰ درصد است و این تورم انباشته می‌شود. اگرچه افزایش فروش نفت می‌تواند زمان اثرگذاری تورم در بازار ارز را به تاخیر بیاندازد، اما در نهایت نمی‌تواند اثر انباشته تورم را کنترل کند.

پیش‌بینی شما برای مدت باقی‌ مانده تا پایان سال چیست؟

هر چند تا سه ماه دیگر ممکن است ارز جابه‌جایی جدی نداشته باشد اما اگر این مدت، بشود ۶ ماه یا ۱۲ ماه، اثر انباشته تورمی که در این مدت ایجاد شده آزاد می‌شود. بنابراین افزایش فروش نفت می‌تواند زمان اثرگذاری تورم را به تاخیر بیندازد اما نمی‌تواند در نهایت مانع اثرگذاری آن شود. اگر بازار ارز را کوتاه‌مدت ببینیم ثبات نسبی برقرار است اما با دید بلندمدت باید به اثر تورم توجه کرد.

تجارت نیوز

انتهای پیام/

برچسب:

ترند

پیش بینی قیمت دلار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت