معاون ارزی پیشین بانک مرکزی؛

عوامل موثر بر نرخ ارز چیست ؟

در ۹ماه گذشته شاهد ثبات نرخ ارز در بازار بودیم که دلیل آن می‌تواند تزریق اضافه ارز در بازار باشد یا اینکه عرضه ارز پاسخ‌گوی ثبت سفارش واردات بوده‌ است.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/11/08 | 10:11

نظری ثبت نشده

عوامل موثر بر نرخ ارز چیست ؟

به گزارش گلدنیوز ، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست دادند که این افزایش نرخ ارز اتفاق بیفتد؛ اما نباید اثرگذاری نرخ تورم بر نوسانات نرخ ارز را فراموش کرد و با تورم بالای ۴۰درصد در ایران، افزایش نرخ ارز غیرقابل پیش بینی نبود.

سید کمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در بازار اظهار کرد: در شرایط عادی دلیل افزایش نرخ ارز در چارچوب عدم توازن منابع و مصارف است و در روال عادی نوسان نرخ ارز بر اساس کمبود ارز در بخش‌های مختلف رخ می‌دهد. اما امروز مشکل عدم توازن منابع و مصارف احساس نمی‌‌شود و می‌توان گفت منابع و مصارف جوابگوی هم هستند.

آخرین اخبار تحلیل دلار را از سایت بازار طلا (گلدنیوز)، دنبال کنید.

او تاکید کرد: اما باید توجه داشت نرخ ارز با دو فاکتور و عامل نرخ تورم و نوسانات بین‌المللی دچار نوسان می‌شود و نرخ تورم در این بخش تاثیر خاص دارد. به غیر از این عامل اثرگذاری نرخ تورم، در کشورمان عامل اثرگذار دیگری بر نوسان نرخ ارز وجود دارد که آن هم تنش‌های سیاسی است و اثر اضافه‌ای  روی عوامل موثر در افزایش نرخ ارز می‌گذارد.

این کارشناس ارزی ادامه داد: بنابراین انتظارات تورمی تحت تاثیر تنش‌های سیاسی با اخبار سیاسی که عامل دیگری در نوسان نرخ ارز محسوب می‌شود، حرکت می‌کند؛ شبیه به دورانی که با هر سخنرانی و اقدامی از سوی ترامپ نرخ ارز در ایران تغییر می‌کرد.

سیدعلی افزود: در ۹ماه گذشته شاهد ثبات نرخ ارز در بازار بودیم که دلیل آن می‌تواند تزریق اضافه ارز در بازار باشد یا اینکه عرضه ارز پاسخ‌گوی ثبت سفارش واردات بوده‌ است.

همچنین عامل دیگر این بود که انتقال ارز از سوی کشورهای همسایه راحت‌تر انجام شد و می‌توان گفت از دیگر دلایل این بود که از ابتدای سال تا یک‌ماه گذشته فتیله تنش‌ها پایین کشیده شده بود و شاهد افزایش فروش نفت در روز بالای یک میلیون بشکه بودیم.

از این رو تقریبا این میزان عرضه ارز پاسخ‌گوی مصارف بود. او گفت: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست دادند تا افزایش نرخ ارز اتفاق بیفتد؛ اما نباید اثرگذاری نرخ تورم بر نوسانات نرخ ارز را فراموش کرد و با تورم بالای ۴۰درصد در ایران، افزایش نرخ ارز غیرقابل پیش‌بینی نبود.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه فاکتور اقتصادی در افزایش نرخ ارز اثرگذار بوده و با این نرخ تورم، افزایش نرخ ارز پیش‌بینی می‌شد، تاکید کرد: هر کسی که می‌گوید، افزایش نرخ ارز عامل و فاکتور اقتصادی ندارد، حرف صحیحی بیان نکرده است؛ چراکه در شرایطی که تمام کالاها تا ۴۰درصد افزایش قیمت دارند، نمی‌توان نرخ ارز را ثابت نگه داشت.

سیدعلی ادامه داد: ممکن است که در مقطعی با افزایش تزریق ارز و درآمد بیشتر ارزی، نرخ ارز را ثابت نگه داشت کمااینکه در ۹ ماه گذشته نرخ ارز ثابت بود و باید توجه داشت افزایش اخیر نرخ ارز در شرایط تورم بالای ۴۰ درصد افزایـــش قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

ایلنا

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

پیش بینی قیمت دلار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت