آیا بازارسازی ارز مسافرتی نتیجه‌ای به همراه دارد؟

سهمیه دریافت ارز مسافرتی افزایش یافته است

فعالان بازار این مساله را تاکتیک جدید بازارساز برای مدیریت تقاضای آخر سال می‌دانند. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند نرخ ارز همچنان افزایشی است و تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر است.‌ آیا نتیجه سیاست جدید بانک مرکزی در بازار نمایان خواهد شد؟

دبیر خبر(دبیر خبر)

1402/12/08 | 11:12

نظری ثبت نشده

سهمیه دریافت ارز مسافرتی افزایش یافته است

به گزارش گلدنیوز ؛ در روز‌های گذشته روابط عمومی بانک مرکزی کشور در مطلبی از افزایش سهمیه ارز مسافرتی خبر داد. با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال تقاضا برای خرید ارز با هدف صورت بخشیدن سفر‌های خارجی افزایش می‌یابد.

در این رابطه مصطفی قمری‌وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: «با عنایت به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای ارز مسافرتی، در راستای مدیریت بازار ارز و پوشش نیاز ارزی متقاضیان، سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی به متقاضیان از ۵۰۰ به هزار یورو افزایش می‌یابد و از ۷ اسفند ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.» اما بررسی‌های به‌عمل آمده از فضای بازار ارز تهران حاکی از آن است که انتظارات تورمی فعالان ارزی از قوی‌ترین عواملی است که تابلو‌های نرخ ارز را سبز کرده است. برخی از معامله‌گران معتقدند که جهت نرخ ارز تا روز‌های انتهای سال مثبت خواهد بود.

پیش بینی قیمت دلار را از سایت بازار طلا (گلدنیوز)، دنبال کنید.

روز گذشته نیز قیمت دلار در معاملات غیر رسمی بازار ارز تهران افزایشی ثبت شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی دیروز با 350تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم 57 هزار و 600 تومان معامله شد.

به عقیده کارشناسان سفر‌های نوروزی تنها عامل افزایش تقاضای ارز در روز‌های پایان سال نیست. این افراد بر این باورند که عوامل دیگری مانند رشد سطح دارایی‌های نقدی مردم در پایان سال (به‌واسطه تسویه‌حساب شرکت‌ها) و همچنین انتظارات تورمی نسبت به بازار سال آینده از جمله مواردی است که می‌تواند تقاضا در بازار روز‌های پایانی سال را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در نتیجه به عقیده این افراد افزایش سقف سهمیه ارز مسافرتی به تنهایی نمی‌تواند تاثیر چشمگیری بر پاسخگویی به تقاضای بازار داشته باشد. این افراد بر این باورند که بهتر است بانک مرکزی همزمان با افزایش سهمیه‌های ارزی، به کنترل‌گری در بازار نیز بپردازد تا مانع از شکل‌گیری نوسانات شدید قیمتی بشود. هر چند باید در نظر گرفت که روز گذشته نخستین روز بازارسازی این نهاد از طریق ارز مسافرتی بود و نتیجه این امر در هفته‌های پیش‌رو قابل بررسی است.

بازار گرم روز‌های سرد

روز گذشته روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. قیمت هر برگ اسکناس دلار که در بازار روز‌های ابتدایی هفته در پله‌های ابتدایی کانال 57 هزار تومانی معامله می‌شد در عصر روز گذشته حدود 350 تومان رشد کرد و به رقم 57هزار و 600تومان رسید. یورو 550 تومان افزایش یافت.

پوند نیز با رشد قیمتی 600تومانی در رقم 73 هزار و 100 تومان به فروش رسید. فضای معاملات سکه طلا اما کمی متفاوت بود. نیم و ربع سکه بدون تغییر نسبت به نرخ روز شنبه به فعالیت خود ادامه دادند. اما سکه طلای طرح جدید با رشد 200هزار تومانی در رقم 33 میلیون و 650 هزار تومان به فروش رسید.

منبع : دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

برچسب:

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت