قیمت دلار از ابتدای هفته، کاهش‌های محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی داشت.

پای دلار در بند انتخابات

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار ارز غیر‌رسمی در کم‌رمق‌ترین روز‌های خود قرار دارد. به‌نظر می‌رسد معامله‌گران میلی به خرید یا فروش دارایی‌های خود ندارند. تعطیلی بازار در روز‌های میانی هفته نیز به این کم رمقی دامن زده است. معاملات فردایی برای شنبه آتی نرخ می‌خورد و حجم بازار نقدی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1403/03/29 | 11:03

نظری ثبت نشده

 پای دلار در بند انتخابات

به گزارش سایت طلا گلدنیوز، قیمت دلار طی دو روز معاملاتی ابتدای هفته با نوسان کاهشی محدود در کریدور پنجم، یک کانال عقب‌نشینی کرد. معامله‌گران به وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری توجه ویژه‌ای دارند و همین موضوع، عمق بازار ارز را کم و دیدگاه فعالان بازار ارز را انتظاری کرده است.

قیمت دلار از ابتدای هفته، کاهش‌های محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی  داشت و در نیمه بالایی کانال هشتم از کریدور پنجم معامله شد.

در پیش بینی قیمت دلار ، قیمت دلار طی هفته‌های اخیر و بعد از رخداد مربوط به حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهوری، در ید سیاست‌گذار قرار داشت و بازارساز با ارزپاشی مانع هر گونه رشد و اختلالی در عرضه دلار در این بازار شد. اکنون که به روزهای انتخابات نزدیک می‌شویم رویکرد معامله‌گران بازار ارز برای دادوستد به نتیجه این انتخابات گره خورده است. آنها هر تیمی را که برای برجام، توافق و تعامل با سایر کشورها راغب‌تر باشد در پایین نگه داشتن قیمت دلار موثر می‌دانند و برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران خبر از انجماد معاملات می‌دهد. تحلیلگران معتقدند که تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری یخ بازار آب نخواهد شد. در شرایطی که بازه نوسان نرخ ارز کوچک می‌شود، سود شرکت در معاملات نیز برای فعالان ارزی کاهش می‌یابد در نتیجه این افراد از بازار فاصله می‌گیرند.

در هفته‌های اخیر نرخ دلار آزاد به عنوان شاخص بازار ارز تهران در یک بازه به طول کمتر از هزار تومان به نوسان پرداخته است. کاهش دمای بازار دلار به قدری تشدید شده که در هفته جاری بازه نوسان این ارز به زیر 100 تومان کاهش یافته است. به‌طور مثال در بازار روز یکشنبه هر برگ اسکناس دلار آزاد با افت 50 تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 58 هزار و 800 تومان به فروش رسید.

قیمت ارز

چشم‌انداز کارشناسان از بازار پس از انتخابات به چه شکل است؟

به‌طورکلی مواردی مانند بهبود روابط خارجی و گشایش‌های اقتصادی در کنار تداوم گفت‌وگو‌ها با غرب در جهت رفع تحریم‌های اقتصادی از جمله مواردی است که می‌تواند با اثر‌گذاری بر انتظارات تورمی فعالان بازار زمینه‌ساز نوسانات کاهشی نرخ ارز شود. البته که هریک از این موارد در صورت وقوع در طولانی‌مدت اثرات محسوسی بر بازار ارز خواهد گذاشت.

اما تحلیلگران معتقدند که واکنش انتظاراتی بازار نسبت به پیروزی هریک از نامزد‌های ریاست‌جمهوری ناگزیر و سریع خواهد بود. به‌طورکلی با توجه به رویکرد سیاسی و سابقه فعالیت هر یک از نامزد‌های انتخابات پیش‌رو، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند بازار در هفته‌های پس از اعلام نتایج چگونه خواهد بود. در صورت پیروزی فردی با برنامه اقتصادی جامع و مشخص و همچنین دارای نگرش مثبت نسبت به گفت‌وگو‌های رفع تحریمی، بازار می‌تواند شاهد یک فشار انتظاراتی کاهشی باشد و شاخص‌های ارزی در سطوح قیمتی پایین‌تر خرید و فروش شوند.

اما درصورتی که نامزد انتخابات پیش‌رو در برنامه خود خودکفایی اقتصادی را نسبت به تمرکز روی مساله رفع تحریم‌ها ارجحیت بدهد، احتمال دارد که بازار ارز نسبت به انتخاب او واکنش انتظاراتی منفی نشان داده و شاخص‌های بازار ارز افزایشی شوند. اما در مجموع می‌توان گفت که واکنش‌های انتظاراتی در صورت اتخاذ رویکرد اقتصادی مناسب از سوی کابینه دولت جدید می‌تواند فروکش کند.

در بازار روز‌های تعطیل هفته جاری همزمان با ثبات نرخ ارز، قیمت قطعات مختلف سکه طلا تحت تاثیر افت ارزش طلای جهانی، کاهشی ثبت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز یکشنبه با 250 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین از کانال 40 میلیون تومانی خارج و در رقم 39 میلیون و 950 هزار تومان به فروش رسید.

انتهای پیام/

برچسب:

دلار

یورو

بازار طلا و ارز

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت