طلا بخریم یا نخریم؟ / بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار طلا

طلا بخریم یا نخریم؟ - بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار طلا

قیمت طلا و سکه در چند روز اخیرافزایش داشته است. از آن سو گفته می‌شود تغییر در شیوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، طلا را برای مصرف‌کننده ارزان می‌کند. آیا سرمایه‌گذاری در بازار طلا بازدهی مناسبی دارد؟

امیر کشانی(سردبیر)

1400/09/16 | 00:09

نظری ثبت نشده

طلا بخریم یا نخریم؟ - بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار طلا

به گزارش تجارت نیوز، سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه همواره راهی ایمن برای سرمایه‌گذاری در میان بازارهای ملی مختلف بوده است.

با توجه به نوسان قیمت طلا و سکه در چند وقت اخیر و نوسان‌های مختلف در بازارهای اونس و دلار، آیا همچنان طلا و سکه، بازار ایمنی برای سرمایه‌گذاری است؟

نوسانات اونس و قیمت طلای داخلی

اونس جهانی طلا در بازار هفته گذشته تحت تاثیر ویروس اومیکرون قرار گرفت و روند نزولی داشت. قیمت دلار در بازار داخلی بعد از مذاکرات آذر ۱۴۰۰ روند افزیشی داشت.

قیمت طلا و سکه در بازار داخلی به دنبال افزایش قیمت دلار صعودی شد و سکه به سقف ۱۴ ماهه خود رسید.

در این میان، خبری از سوی اتحادیه طلا تهران منتشر شده که قرار است مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا حذف شود و فقط شامل مبلغ سود و اجرت کار شود.

یعنی هنگام خرید طلا، مبلغ سود و اجرت با هم جمع شده و روی این رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌شود.

در این شرایط آیا سرمایه‌گذاری در بازار طلا بازدهی مناسبی دارد؟

سوددهی بازار طلا و سکه

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره سرمایه‌گذاری در بازار طلا گفت: بازار طلا و سکه در بازدهی یک سال و نیم و بیش از آن همچنان می‌تواند برای سرمایه‌گذاری ایمن باشد. طلا و سکه در بلند مدت  هرچند با درصدی پایین می‌تواند سوددهی داشته باشد.

این کارشناس بازارها عقیده دارد حذف ۹ درصد مالیات برای طلای خام را تصمیم درستی است و در بلند مدت در بازار اثر می‌گذارد.

اونس کاهشی می‌شود؟

طباطبایی در ادامه به سیاست‌های تورمی آمریکا اشاره کرد و توضیح داد: احتمال دارد در چند روز آینده با تقویت دلار، اونس جهانی طلا کاهشی باشد. تقویت سیاست‌های تورمی آمریکا موجب تقویت دلار می‌شود و همین مساله اثر نزولی در بازارهای مالی دارد.

این کارشناس به کاهش قیمت‌ها در بازار رمزارزها اشاره کرد و این کاهش قیمت‌ها را واکنش بازارها به اخبار ناشی از کرونای جدید و سیاست‌های آمریکا دانست.

او تغییر سیاست‌های تورمی آمریکا را موثر در تقویت دلار می‌داند و عقیده دارد تغییر سیاست‌ها در بازار دلار موجب کاهش اونس جهانی و قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال خواهد شد.

پیش از این وحید مسعودی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز به اثرگذاری شیوع ویروس اومیکرون در روند اونس طلا در هفته گذشته اشاره کرده و گفته بود: اخبار شیوع ویروس جدید کرونا در بازار اونس جهانی و بازار رمزارزها اثرگذار بود.

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت