تدوین طرح جامع تجارت خارجی کشور تا پایان سال/ سه راهبرد اساسی در تحقق اهداف صادراتی

تدوین طرح جامع تجارت خارجی کشور تا پایان سال- سه راهبرد اساسی در تحقق اهداف صادراتی

وزیر صمت با اشاره به سه راهبرد اصلی برای تحقق اهداف صادراتی ‌‌این حوزه، گفت: تا پایان سال طرح جامع تجارت خارجی تدوین خواهد شد.

امیر کشانی(سردبیر)

1400/09/22 | 00:09

نظری ثبت نشده

تدوین طرح جامع تجارت خارجی کشور تا پایان سال- سه راهبرد اساسی در تحقق اهداف صادراتی

به گزارش گلدنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید رضا فاطمی امین در بیست و‌ پنجمین سالروز ملی صادرات اظهارداشت: صادرات موضوع مهمی است که دیدگاه وزارت صمت به این موضوع  تاکیدی است و مهم است و در هدف گذاری صادرات چندین تراز قابل بحث است که یکی تراز مالی است. سالانه 45 میلیارد دلار صادرات و 42 میلیارد دلار واردات داریم.

وی با اشاره به اینکه انشااله رقم خوبی در صادرات خواهیم داشت و ‌5 میلیارد دلار بیش از مدت مشابه را رقم خواهیم زد که در حال تحقق است، گفت: البته بخش عظیمی از این افزایش صادراتی مربوط به متانول و‌فولاد خام است که جای قدردانی دارد ولی باید به سمت تغییر ترکیب صادرات برویم.
 وزیر صمت خاطر نشان کرد: در سال جاری دو ماه مراسم‌روز ملی صادرات را عقب انداختیم‌تا برخی از شاخص ها برای انتخاب صادرکننده نمونه اعمال کنیم ولی در سال آینده این معیارها در انتخاب صادرکننده نمونه به صورت کامل اعمال خواهد شد.

فاطمی امین با اشاره به اینکه در راستای هدف‌گذاری های در نظر گرفته شده سه راهبرد داریم، افزود:  نخستین‌راهبرد این است که در زنجیره اقتصاد بین المللی در جایگاه مناسب قرار بگیریم. راهبرد دوم کسب ‌و کار است باید ارتباط تجاری  بین کسب و ‌‌کارهای سوری روسی و‌مالزیایی و ‌… ایجاد کنیم.

وی‌ادامه‌داد: راهبرد سوم ایجاد سکوی‌تولید کالای ایرانی در کشور های دیگر است؛ باید صادرکننده ماشین آلات ‌‌فناوری باشیم. به جای اینکه محصول نهایی را صادر کنیم باید در آن کشور پایگاه تولیدی درست کنیم.

وزیر صمت خاطر نشان کرد: برای اجرای این راهبردها نیز الزاماتی لازم است که پیمان های تجاری است که در این مدت با برخی کشور ها مثل پاکستان ‌ و‌ اعضای اوراسیا  پیگیری هایی انجام شده است. بنابراین باید الزامات تحقق این اهداف در دولت پیگیری شود.

فاطمی امین گفت: در داخل وزارت صمت هر چیزی که مربوط به صادرات بوده به سازمان توسعه تجارت منتقل شده است. در مورد هماهنگی‌با سایر بخش های دولت نیز روابط خوبی با وزارت جهاد، گمرک ، وزارت خارجه ‌و… داریم.

وی‌ در پایان گفت: این تمرکز در وزارت صمت و‌ یکپارچگی که دنبال آن هستیم، انشااله موانع را رفع می‌کند و تا پایان سال طرح جامعی برای تجارت خارجی آماده خواهیم‌کرد.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

صادرات

تجارت خارجی

طرح جامع تجارت

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت