ارز مسافرتی و چک کردن بلیط سفر

ارز مسافرتی و چک کردن بلیط سفر

در آبانماه سال جاری حدود ۷.۱ میلیون فقره چک به ارزشی بیش از ۲۵۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۰.۲ و ۲۴.۹ درصد نسبت به مهرماه تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی افزایش دارد.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/10/06 | 00:10

نظری ثبت نشده

ارز مسافرتی و چک کردن بلیط سفر

به گزارش گلدنیوز به نقل از تجارت‌نیوز، هر ایرانی سالانه سهمیه ارز مسافرتی دارد که دریافت این ارز چند شرط دارد که یکی از آنها داشتن بلیت سفر خارجی است. اما چه کسی مسئول چک کردن و راستی آزمایی این شرط است؟ صرافی‌های تحویل دهنده سهمیه ارزی باید آن را بررسی کنند؟

لواسانی، مدیر کانون صرافان موضوع اصلی در زمینه ایجاد سامانه جدید برای برطرف کردن نیازهای خرد ارزی، افتتاح حساب‌های ارزی مبتنی بر اسکناس است، موضوعی که مدت‌هاست در حال بررسی است و اقدامات لازم در این زمینه به تازگی صورت گرفته است.

او در رابطه با افتتاح حساب ارزی توضیح داد: حساب‌هایی براساس اسکناس خارجی در بانک‌ها افتتاح شوند را حساب ارزی می‌گویند که از این طریق تجار خرد می‌توانند در این زمینه افتتاح حساب داشته باشند. و مقوله این امر با ارز مسافرتی منفاوت است.

پرداخت سالیانه ۲۵ هزار یورو به متقاضیان ارز دانشجویی مورد تایید وزارت علوم

لواسانی ادامه داد: طبق جدول منتشر شده در اداره صادرات بانک مرکزی، ۲۵ مورد مشمول دریافت ارز با نرخ مصوب صرافی مشخص شده است که با اسناد ارائه شده می‌توانند این ارز‌ها را از بانک و صرافی‌ها دریافت کنند. به عنوان مثال اگر فردی ارز دانشجویی بخواهد و دانشگاه مورد نظر فرد مورد تایید وزارت علوم باشد، سالی ۲۵ هزار یورو هزینه‌های او پرداخت خواهد شد و جزو نیاز‌های جدید محسوب نمی‌شود.

او ادامه داد: اما در بعضی از موارد دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم نیست و دانشجو از کشور خارج شده است در این مواقع بررسی‌هایی انجام می‌شود و  از طریق شبکه‌های بانکی به این  افراد پرداختی‌هایی انجام می‌شود. چگونگی پرداخت و محاسبات آن مسائلی است که در حال بررسی است و به محض نتیجه گیری اطلاع رسانی‌های لازم در این زمینه از طریق بانک مرکزی انجام خواهد شد.

شرکت‌های صرافی متولی راستی آزمایی بلیت‌های ثبت شده نیستند

لواسانی با اشاره به اینکه شرکت‌های صرافی تنها متولی خرید و فروش اسکناس هستند و وظیفه احراز هویت متقاضیان برای هرگونه ارز اعم از ارز مسافرتی و غیره را ندارد و خارج از توانایی ذاتی آن‌ها است، گفت: در رابطه با راستی ازمایی ثبت بلیت به اسم متقاضیان ارز باید گفت که صرافی‌ها دسترسی به هیچ سامانه ای ندارند.

او ادامه داد: پیشنهاداتی در این زمینه به بانک مرکزی و وزارت گردشگری داده شده تا سامانه ای را طراحی کنند که تنها به اسامی ثبت شده در آن سامانه ارز تعلق بگیرد. متولیان این امر باید یک سامانه ی جامعی در این زمینه طراحی و به سرعت عملیاتی کنند تا این تخلف‌ها صورت نگیرد.

رئیس کانون صرافان گفت: این مشکلات به بانک مرکزی، وزارت گردشگری و سایر نهاد‌های نظارتی اعلام شده است اما به دلیل مشخص نبودن متولی اصلی در این زمینه هنوز اقدامی صورت نگرفته است و همه از بانک مرکزی و صرافی‌ها تقاضای ارز دارند.

لواسانی در آخر افزود: در حال حاضر در زمینه تامین ارز مشکلی وجود ندارد اما در توزیع ارز که صرافی‌ها و شبکه بانکی انجام می‌دهند در زمینه راستی آزمایی این نهاد‌ها ابزار کنترلی که بتوانند با آن راستی آزمایی انجام دهند ندارند.

فروش ارز به خریداران به صورت غیر حضوری

گفتنی است که علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در حاشیه نشست با بخش خصوصی گفت: ظرف دو ماه سامانه فروش ارز به خریداران خرد راه اندازی می‌شود و افراد برای خرید ارز احتیاج به حضور فیزیکی نخواهند داشت و همچنین روش‌های مختلفی برای کاهش حضور سوداگران در بازار ارز در دست بررسی است که به مراتب ابلاغ خواهد شد.

همچنین او بیان کرد: به کانون صرافان نامه ارسال کرده ایم و از آن‌ها خواستار منتقل کردن مشکلاتشان بودیم و قرار است بخشنامه ای در تکمیل بخشنامه قبلی ابلاغ شود تا جلوی این سوء استفاده‌ها گرفته شود.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

ارز

ارز دانشجویی

ارز سهمیه ای

سفر خارجی

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت