تورم در منطقه پولی یورو باز هم رکورد زد

تورم در منطقه پولی یورو باز هم رکورد زد

آژانس آمار اتحادیه اروپا (یورو استات) در گزارشی اعلام کرد که سرعت افزایش قیمت مصرف کننده در منطقه پولی یورو در ماه دسامبر باز هم رکورد زده است.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/11/02 | 00:11

نظری ثبت نشده

تورم در منطقه پولی یورو باز هم رکورد زد

به گزارش گلدنیوز به نقل از هلنیکس شیپینگ، آژانس آمار اتحادیه اروپا (یورو استات) روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که سرعت افزایش قیمت مصرف کننده در منطقه پولی یورو در ماه دسامبر باز هم رکورد زده است.

در این گزارش افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مشکلات زنجیره تامین درپی بهبود اقتصادی پس از محدودیت‌های کرونایی، علت این تورم بی سابقه اعلام شده است.

دفتر آمار اتحادیه اروپا یوروستات اعلام کرد که قیمت مصرف کننده در 19 کشور حوزه پولی یورو در ماه دسامبر 0.4 درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت که طبق برآورد اولیه منتشر شده در 7 ژانویه، جهش 5 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، 2.46 درصد از نرخ کلی تورم این منطقه پولی نسبت به سال گذشته مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی و 1.02 درصد از این نرخ نیز مربوط به افزایش هزینه خدمات بوده است.

کالاهای صنعتی غیر انرژی 0.78 درصد و مواد غذایی، الکل و تنباکو نیز روی هم 0.71 درصد بر این نرخ اضافه کردند.

بدون نوسان قیمت انرژی و مواد غذایی، یا آنچه بانک مرکزی اروپا آن را تورم اصلی می نامد، قیمت ها 0.4 درصد ماه به ماه و 2.7 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

این در حالی است که بانک مرکزی اروپا تلاش می کند تا در میان مدت تورم قیمت مصرف کننده را روی 2 درصد نگه دارد، اما به طور مداوم فشارهای قیمتی را دست کم گرفته و به همین دلیل مورد انتقاد برخی از سیاست گذاران خود قرار گرفته است.

با بهبود سریع اقتصاد پس از محدودیت های مکرر ناشی از همه‌گیری کووید-19، قیمت‌های انرژی بالا رفت و بانک مرکزی اروپا را که چند ماه پیش فقط یک تورم خوش‌خیم را پیش‌بینی کرده بود، غافلگیر کرد.

منبع :تسنیم

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

تورم

اتحادیه اروپا

قیمت یورو

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت