مالیات خرید و فروش ارز به کجا رسید؟

مالیات خرید و فروش ارز به کجا رسید؟

با افزایش قابل توجه قیمت ارز در ماه‌های پایانی فصل پاییز یکی از اقدامات دولت و بانک مرکزی برای مدیریت این بازار و نوسانات آن، اخذ مالیات از خرید و فروش ارز بود که بررسی‌ها بیانگر این است که در این زمینه تاکنون ۱۰۰۷ موردی شناسایی شده‌اند که هیچگونه پرونده مالیاتی نداشتند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/11/20 | 00:11

نظری ثبت نشده

مالیات خرید و فروش ارز به کجا رسید؟

به گزارش گلدنیوز به نقل از تجارت‌نیوز، در آذرماه امسال همزمان با افزایش قیمت‌ها در بازار ارز و شکل‌گیری صف مقابل صرافی‌ها اقدامات مختلفی چون تغییر شرایط تخصیص ارز سهمیه‌ای، وعده راه‌اندازی سامانه‌ای آنلاین برای دریافت ارز، اعلام نیازهای ارزی جدید از کانون صرافان به بانک مرکزی، دستگیری و مسدود شدن حساب اخلالگران ارزی از سوی دولت و بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات صورت گرفت. اخذ مالیات از خرید و فروش ارز نیز از دیگر اقدامات در آن زمان بود که طبق آن، کلیه خریداران و فروشندگان ارز طبق قانون مالیاتهای مستقیم مشمول آن شدند و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیاتی که تعیین شده است هستند.

مالیات خرید و فروش ارز به کجا رسید؟

از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی با اعلام بانک‌مرکزی نسبت به برقراری مالیات علی الحساب به میزان ۱۰ درصد از فروش ارز آنها اقدام خواهد کرد.

در این بین، لازم به ذکر است که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، این مطلب شامل فروشندگان و خریداران ارز از طریق روش‌های قانونی تهیه ارز از جمله معاملات از طریق سامانه نیما و همچنین خرید ارز مسافرتی نمی‌شود و صرفا به معاملات ارزی اشخاصی تعلق می‌گیرد که با اعلام بانک مرکزی و نهادهای نظارتی از روش‌های غیرقانونی با اهدافی همچون سفته بازی و قاچاق ارز صورت می‌پذیرد.

آخرین اعلام وزیر اقتصاد در این زمینه حاکی از آن است که تا اواخر آذرماه امسال معادل ۱۰۰۰ نفر از سوداگران ارزی شناسایی شدند که برخی از این افراد ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد و یکی از آن‌ها ۹۰۰۰ میلیارد تومان خرید و فروش ارزی داشته است و ۶۰۰ نفر از این افراد اصلا پرونده مالیاتی نداشتند.

علاوه بر این، محمد مسیحی_معاون سازمان امور مالیاتی نیز به تازگی در نشست خبری خود اعلام کرد که تاکنون بانک مرکزی اطلاعات اولیه ۱۰۰۷ موئدی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده است که برخی از افراد اصلا پرونده مالیاتی نداشتند و قرار شده تا برای این افراد پرونده تشکیل شود.

البته، صحبت‌های اخیر مسیحی حاکی از آن است که ارقام بزرگی در حوزه مالیاتی که بر خرید و فروش ارز وجود دارد که به زودی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

ارز

بازار ارز

فروش ارز

مالیات خرید و فروش ارز

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت