نفت 111 دلار شد.

نفت 111 دلار شد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به دنبال تحریم بانک های روسی و نگرانی از اختلال در عرضه نفت به بالای 111دلار در هر بشکه رسید.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/12/11 | 00:12

نظری ثبت نشده

نفت 111 دلار شد

به گزارش گلدنیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات امروز به علت نگرانی از اختلال در عرضه نفت به دنبال تحریم بانک های روسی به بالای 110 دلار در هر بشکه رسید که رقم جدید در بالاترین رقم در 7 سال گذشته به شمار می رود.

در این میان تاجران در تلاش برای یافتن نفت جایگزین روسیه هستند.

هر بشکه نفت برنت با 6دلار و 42سنت افزایش 111.39دلار فروخته شد؛ قیمتی که از جولای 2014 تاکنون دیده نشده است.

نفت خام آمریکا نیز با 6دلار و 46سنت افزایش 109.87دلار معامله شد که بالاترین رقم از سپتامبر 2013 است.

جاستین اسمیرک، اقتصاددان گفت: «اختلال در مبادلات تجاری دارد توجه مردم را جلب می کند...موضوعات مربوط به تامین مالی تجاری و بیمه که بر صادرات از دریای سیاه تاثیر می گذارد. شوک های عرضه در حال آشکار شدن است.»

نفت روسیه 8 درصد عرضه نفت جهان را تشکیل می دهد.

شرکت آمریکایی «اکسون موبیل» دیروز اعلام کرد از میادین نفت و گاز روسیه به علت عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین خارج خواهد شد. این تصمیم سبب می شود، این شرکت از مدیریت تاسیسات بزرگ تولید در جزیره «ساخالین» در شرق دور روسیه خارج شود.

در عین حال، در حالی که غربی ها به طور مستقیم صادرات انرژی روسیه را تحریم نکرده اند اما بازرگانان آمریکایی در مراکز نیویورک و خلیج آمریکا از خرید نفت خام روسیه اجتناب می کنند.

پالایشگاه دولتی «بهارات پترولیوم» هند در تلاش است تا برای ماه آوریل، نفت بیشتری از غرب آسیا تهیه کند زیرا از تحریم های غرب علیه روسیه که می تواند بر ارسال نفت خام «اورال» این کشور تاثیر بگذارد، بیم دارد.

منابع تجاری می گویند، احتمالا عربستان قیمت نفت برای فروش در آسیا در ماه آوریل را به شدت افزایش دهد.

اقدامی موقتی

آزادسازی هماهنگ 60 میلیون بشکه نفت خام از سوی کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی، دیروز اندکی قیمت ها را پایین آورد اما تحلیلگران معتقدند این اقدام موقتی است.

اسمیرک گفت: «این اقدام به کاهش قیمت ها کمک کرد اما اگر شما می خواهید قیمت ها را تغییر دهید، باید کاری پایدارتر انجام دهید.»

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که ذخایر نفت در جهان در کمترین میزان از سال 2014 قرار دارد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس امروز نشست دارند و انتظار می رود که همان طرح افزایش تدرجی روزانه 400 هزار بشکه در ماه خود را ادامه دهند.

روز دوشنبه، وزارت خزانه‌داری آمریکا، نقل و انتقالات بانکی با بانک مرکزی روسیه، صندوق ثروت ملی و وزارت دارایی روسیه را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این اقدام با هدف جلوگیری از مشارکت شهروندان آمریکایی در هر گونه نقل و انتقالات پولی با بانک مرکزی، صندوق ثروت ملی یا وزارت دارایی روسیه صورت گرفته است.

دیروز هم انگلیس بزرگ‌ترین بانک روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و تلاش می‌کند با تحریم، سرمایه‌گذاران روس را تحت فشار قرار دهد.

در پی تحرکات اخیر غرب در نزدیکی مرز روسیه، پوتین روز پنجشنبه پنجم اسفند ماه دستور آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را صادر کرد و کشورهای اروپایی به جای تنش‌زدایی در این پنج روز، اقدامات شدیدی را علیه روسیه اتخاذ کردند.

منبع :گروه اقتصاد بین الملل فارس

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

نفت برنت

بشکه نفت

نفت روسیه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت