طلا ۲ هزار دلاری می‌شود؟/ پیش‌بینی بازار داخلی

طلا ۲ هزار دلاری می‌شود؟- پیش‌بینی بازار داخلی

تداوم جنگ روسیه و اوکراین و به ویژه تحریم‌های غرب علیه کشور مهاجم، قیمت طلای جهانی را افزایش داده. اکنون اونس در محدوده ۱۹۷۰ دلاری است. آیا ممکن است طلا دو هزار دلاری شود؟ چرای طلای داخلی کاهشی است؟

دبیر خبر(دبیر خبر)

1400/12/15 | 00:12

نظری ثبت نشده

طلا ۲ هزار دلاری می‌شود؟- پیش‌بینی بازار داخلی

به گزارش گلدنیوز به نقل از تجارت نیوز ؛ طلا این روزها در بازارهای جهانی روند افزایشی دارد و به ۱۹۷۱ دلار نزدیک شده است. روند قیمتی اونس، به ویژه پس از توافق کشورهای اروپایی و آمریکا در مورد قطع دسترسی بانک‌های روسیه به سوئیفت، وارد فاز افزایشی شد. پیش‌بینی بازار داخلی هم این روزها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما این روند تا کی ادامه می‌یابد؟ مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: تا هر زمان که جنگ و آشفتگی در جهان وجود داشته باشد،قیمت می‌تواند تحت تاثیر آن افزایش یابد. طلا به کالای ترس معروف است و در چنین مواقعی، قیمت آن معمولا افزایشی می‌شود.

او توضیح می‌دهد: در شرایط عادی، روسیه حدود ۹ درصد صادرات اونس در جهان را در اختیار دارد. همچنین این کشور پیش از آغاز جنگ با اوکراین، بخشی از ذخایر بانک مرکزی خود را از ارز به طلا تبدیل کرد.

محبی می‌افزاید: بنابراین روسیه، هم از نظر آمار صادراتی و هم از بعد ذخایر طلا، می‌تواند روی تحولات این بازار تاثیر بگذارد. در نتیجه تا زمانی که جنگ کنونی ادامه داشته باشد، احتمال تداوم روند افزایشی اونس وجود دارد.

اونس، ۲ هزار دلاری می‌شود؟

این کارشناس بازارهای مالی، توضیح می‌دهد: هیچ احتمالی در بازارهای مالی غیرممکن نیست. به ویژه اینکه اونس در بحران‌های جهانی، چه از نوع مالی و چه از جنس کرونا نشان داده است که ظرفیت افزایش قیمت را دارد.

محبی می‌گوید: در شرایط فعلی، احتمال ورود دوباره اونس به محدوده دو هزار دلاری، وجود دارد. مگر اینکه روسیه و اوکراین، برای آتش‌بس کامل به توافق برسند.

او می‌افزاید: اکنون اونس جهانی با دو سیگنال متناقص روبه‌رو است. صدور بیانیه بانک مرکزی آمریکا و احتمال افزایش نرخ بهره این کشور، می‌تواند طلا را کاهشی کند. از سوی دیگر، تداوم جنگ می‌تواند باعث افزایش نرخ اونس شود. در مقطع کنونی، احتمالا اثر جنگ بیشتر باشد.

طلای داخلی تحت تاثیر دلار کاهشی است

محبی در مورد دلیل روند کاهشی قیمت طلا در بازار ایران می‌گوید: بازار داخلی، ۷۰ درصد از قیمت دلار  و ۳۰ درصد از اونس تاثیر می‌پذیرد. در روزهای اخیر دلار تحت تاثیر مذاکرات وین روند کاهشی دارد.

او می‌افزاید: تنها در صورتی این نسبت برعکس می‌شود که قیمت اونس افزایش قابل توجهی داشته باشد؛ هماهنگونه که در هفته‌های اخیر در مقطعی این اتفاق رخ داد.

به گفته این کارشناس بازارهای مالی، تا زمانی که دلار کاهشی باشد، قیمت طلا و سکه نیز در ایران می‌تواند کاهش یابد.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

قیمت طلا

قیمت دلار

ذخایر طلا

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت