موج جدید گرد و غبار کشور را می‌گیرد / گرد و خاک در تابستان بیشتر می‌شود

موج جدید گرد و غبار کشور را می‌گیرد - گرد و خاک در تابستان بیشتر می‌شود

امروز و فردا ۲۱ استان درگیر گرد و خاک می‌شوند.

امیر کشانی(سردبیر)

1401/03/02 | 00:03

نظری ثبت نشده

موج جدید گرد و غبار کشور را می‌گیرد - گرد و خاک در تابستان بیشتر می‌شود

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر موجی از گرد و غبار و آلودگی هوا برخی از استان‌های کشور را فراگرفت. آلودگی هوا تا جایی پیش رفت که بیش از ۶۰۰ نفر در استان خوزستان راهی بیمارستان شدند.

دیروز هم برخی مناطق شرقی و جنوب شرقی شاهد پدیده گرد و خاک بودند. سازمان هواشناسی نیز هشدار زرد برای وزش باد و گرد و خاک در کشور صادر کرد.

آلودگی هوا در برخی از شهرها به اندازه‌ای شدت گرفت که کار به تعطیلی مدارس کشید و برخی از پروازها نیز لغو شد. اما پدیده گرد و غبار تا چه زمانی ادامه دارد؟

فردا گرد و خاک ۲۱ استان را می‌گیرد

آنطور که رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا می‌گوید ۲۱ استان روز دوشنبه و سه‌شنبه با گرد و خاک شدید مواجه می‌شوند.

صادق ضیاییان به تجارت‌نیوز می‌گوید: «سامانه‌ای در شمال عربستان، عراق و سوریه در حال شکل‌گیری است. پیش‌بینی می‌کنیم این سامانه امروز تقویت شود و میزان گرد و خاک افزایش پیدا کند.»

ضیاییان ادامه می‌دهد: «این سامانه امروز به تدریج به سمت ایران نفوذ پیدا می‌کند. ابتدا نوار غربی کشور را فرامی‌گیرد. سامانه گرد و غبار تا اواخر امروز به مناطق مرکزی کشور کشیده می‌شود. بنابراین فردا و پس‌فردا کشور با درگیر گرد و غبار است.»

موج جدید گرد و غبار کدام استان‌ها را می‌گیرد؟

ضیاییان درباره استان‌های درگیر با گرد و خاک می‌گوید: «استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، همدان، لرستان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان، قم، البرز و تهران امروز شاهد گرد و غبار شدید خواهند بود.»با این جملات مشتریان بیشتری را در بازاریابی تلفنی خود جذب کنید!پیشنهاد امروز

او ادامه می‌دهد: «روز سه‌شنبه نیز استان‌های اصفهان، بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، کرمان، تهران، البرز، قم، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزی، زنجان و قزوین درگیر گرد و غبار شدید می‌شوند.»

پدیده گرد و غبار در تابستان بیشتر می‌شود

خشکسالی از عوامل موثر بر پدیده گرد و خاک عنوان می‌شود. در همین حال بارندگی در اسفند سال گذشته، فروردین و اردیبهشت کمتر از حد نرمال بود. بنابراین سال آبی جاری نیز با خشکسالی شدید تمام می‌شود. اما با توجه به این وضعیت، آیا این تابستان شدت گرد و خاک‌ها در کشور بیشتر می‌شود؟

ضیاییان در این مورد می‌گوید: «سامانه‌های مختلف، شدت و ضعف متفاوتی دارند. اما می‌توان اینطور گفت به دفعات زیادی شاهد گرد و خاک خواهیم بود.»

او درباره منشأ گرد و غبار کشور می‌گوید: «خشکسالی و پدیده گرد و غبار مرز سیاسی نمی‌شناسد. گرد و خاکی که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد هم منشا داخلی دارد و هم منشا خارجی.»

آنطور که ضیاییان می‌گوید همه کانون‌های گرد و خاک در اطراف کشور فعال شدند. همچنین عمده کانون‌های خارجی گرد و خاک در عربستان، عراق و سوریه است.

او ادامه می‌دهد: «پدیده گرد و خاک به نوع سامانه و منطقه‌ای که این سامانه قرار دارد، بستگی دارد. برای مثال گرد و خاکی که دیروز سیستان‌وبلوچستان، شرق هرمزگان و استان کرمان را گرفت، صددرصد منشأ داخلی دارد.»

ضیاییان می‌گوید: «اما گرد و غبار در برخی مناطق مانند نوار غربی کشور منشا داخلی و خارجی همراه با هم دارد.»

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

هواشناسی

گردوغبار

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت