زمان احتمالی راه اندازی قراردادهای آتی و آپشن شمش طلا

زمان احتمالی راه اندازی قراردادهای آتی و آپشن شمش طلا

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالا با ابراز امیدواری نسبت به راه اندازی قرادادهای آتی و آپشن شمش طلا تا پایان سال جاری از اخذ مجوز دو صندوق چند کالایی خبر داد.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1401/04/13 | 00:04

نظری ثبت نشده

زمان احتمالی راه اندازی قراردادهای آتی و آپشن شمش طلا

 به گزارش گلدنیوز به نقل از کالا خبر ،رحمان آراسته، مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران در نشست بازار مشتقه در ایران، چالش ها و راهکارها با بیان اینکه می توان به رونق چشمگیر معاملات بازار مشتقه در بازار سرمایه ایران به خصوص بورس کالا امیدوار بود، گفت: معاملات پرحجمی که در حوزه آپشن به ویژه در بورس کالا در حال وقوع است ما را به آینده این بازار امیدوار کرده است؛ چرا که رصد قیمت ها و حجم معاملات انجام شده نشان می دهد بازار به بلوغ رسیده است.

وی تصریح کرد: معاملات قراردادهای آتی در بورس کالا از سال ۸۷ آغاز شد و اگرچه در ابتدای امر این بازار گمنام و ناشناخته بود اما به مرور با اضافه شدن دارایی های جدید از جمله سکه طلا، نقدینگی وارد این بازار شد و حتی در برهه ای، رکورد ارزش معاملات بازار سرمایه در قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا شکسته شد. 

ورود دارایی های جدید

آراسته ادامه داد: توسعه بازار و ورود دارایی های جدید به بازار مشتقه از جمله رسالت های بورس کالا در سال های اخیر بوده و در همین راستا، قراردادهای آتی زعفران، واحدهای صندوق طلا و نقره نیز راه اندازی شد.

در بخش زعفران با اقبال فعالان بازار و سرمایه گذاران، زنجیره ای از ابزارهای مالی در این دارایی پایه راه اندازی شد و امروز می توان ادعا کرد که ورود زعفران به بازار مالی بورس کالا، تجربه ای بسیار موفق همراه با ثبت رکوردهای متنوع بوده است؛ به عنوان مثال در قرارداد آپشن زعفران در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار موقعیت باز وجود دارد.

آراسته با تاکید دوباره این موضوع که ابزارهایی نظیر فیوچرز، آپشن، سوآپ یا فوروارد به تنهایی در کشور موفق نخواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی از محاسن بورس کالا نبود محدودیت در بحث سامانه و زیرساخت ها است، اظهار کرد: سامانه های بورس کالا یک سامانه بومی است که تسویه و معاملات در همان فضا انجام می شود. از سوی دیگر در حوزه ریسک هم باید گفت ریسک بازار را تقریبا بورس کالا خودش مدیریت می کند.

طراحی با مطالعات صورت گرفته

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران به طرحی که مطالعات آن انجام شده نیز اشاره کرد و گفت: این طرح همان تسویه لحظه ای است؛ به گونه‌ای که در بازار فیوچرز اکنون هر ۳۰ دقیقه یکبار تسویه لحظه ای انجام می شود که به این ترتیب حاشیه سود مشتریان حفظ شود.

این طرح در حال بروزرسانی است که تسویه را هر ۱۰ دقیقه یکبار به صورت خودکار داشته باشیم. با اجرای شدن این طرح چیزی به اسم صف یا بازار جبرانی نخواهیم داشت. با اجرای این روش دستمان برای کالاها و دارایی های جدید که در بازارهای جهانی نوسان زیادی دارند باز خواهد بود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: بازار اهرمی در همه جای دنیا ریسک های خود را دارد و توسعه زیرساخت و سامانه می تواند آنرا کاهش دهد و به گونه ای بازار پویایی را رقم می زند. 

حل مشکل مالیاتی گواهی سپرده

آراسته با اشاره به راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا و موفقیت این ابزار در بازار اظهار کرد: ارزش معاملات و بلوغ مشتریان نوید آینده ای روشن برای این ابزار را می دهد. برنامه هایی برای گواهی سپرده و فیوچرز شمش طلا داریم و انتظار می رود بازار خوبی برای آن شکل بگیرد.

وی با تاکید این نکته که مشکل مالیاتی گواهی سپرده تقریبا حل شده است، افزود: برنامه ریزی شده گواهی سپرده پیوسته مس کاتد و آتی آن راه اندازی شود.

همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده و آتی محصول‌های نظیر آلومینیوم، قیر، محصول‌های پتروشیمی و فلزات و همینطور صندوق های فلزات اساسی از دیگر برنامه هاست و با راه اندازی آن‌ها انتظار بازار پویایی را خواهیم داشت. کما اینکه صندوق های کالایی در چند وقت اخیر بازدهی خوبی را نصیب سرمایه گذاران کرده اند.

ابزار های حمایتی

آراسته ادامه داد: مجوز دو صندوق چند کالایی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شده است که به نوعی به بازار آتی کمک شود. درمجموع برنامه ما این است که از ابزارها برای حمایت و رونق بخشی به بازار آتی استفاده کنیم.

وی به قراردادهای اختیار معامله و آپشن نیز پرداخت و گفت: علت اصلی اقبال کم سرمایه گذاران به معاملات آپشن، آنلاین نبودن این معاملات در ابتدا راه اندازی بود اما به مرور به موفقیت هایی دست یافت و اگرچه بازار اختیار معامله پیچیدگی های خود را دارد اما می توان به این بازار خوش بین بود چون بلوغ خوبی در میان فعالان طی چند سال اخیر شکل گرفته است.

به گفته آراسته با راه اندازی قراردادهای آتی شمش طلا، قراردادهای آپشن را روی فیوچرز شمش طلا اعمال خواهیم کرد و به این ترتیب به پویایی بازار کمک خواهد شد و امیدواریم این طرح ها تا آخر سال این طرح ها اجرایی شوند.

وی در بخش پایانی صحبت هایش، بزرگترین چالش بازار مشتقه را عدم شناخت حتی برای خواص بازار سرمایه عنوان کرد.

انتهای پیام/

برچسب:

برتر

شمش طلا

گواهی سپرده

بورس کالای ایران

صندوق چند کالایی

قراردادهای آتی شمش طلا

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت