ایده‌های جدید آمریکا و خط پایانی مذاکرات

ایده‌های جدید آمریکا و خط پایانی مذاکرات

یک هفته پس از نشست دوحه که برخی آن را بی‌‌‌‌‌‌‌نتیجه خواندند، اکنون رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در سخنانی با بیان اینکه هنوز برای بازگشت به برجام زمان وجود دارد، مدعی شد که مذاکرات قطر به نوعی «اتلاف وقت» بود. وی همچنین ادعا کرد که هیات‌‌‌‌‌‌‌های (مذاکره‌‌‌‌‌‌‌کننده) ایالات‌متحده و ایران نتوانستند به توافقی برای بازگرداندن برجام دست یابند.

امیر کشانی(سردبیر)

1401/04/15 | 00:04

نظری ثبت نشده

ایده‌های جدید آمریکا و خط پایانی مذاکرات

 به گزارش گلدنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با «رادیو عمومی ملی» (ان پی آر) در پاسخ به این سوال که مقام‌‌‌‌‌‌‌های ایرانی گفته‌‌‌‌‌‌‌اند که واشنگتن همان مواضع قبلی را در مذاکرات در پیش گرفته بود تلاش کرد که توپ را در زمین ایران بیندازد و در ادعاهایی مطرح کرد: «اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌‌‌‌‌‌‌کننده مذاکرات، بار دیگر طرح بسیار مفصلی را از آنچه گمان می‌‌‌‌‌‌‌کرد برآیند منصفانه‌‌‌‌‌‌‌ای خواهد بود روی میز قرار داد و ما گفتیم برای آن توافق آمادگی داریم، طرفی که پاسخ مثبت نداد، ایران بود.‌»

وی درخصوص آخرین دور مذاکرات رفع تحریمی در «دوحه» قطر گفت: «اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ کننده مذاکرات خواهان تلاش دیگر (برای ازسرگیری مذاکرات) بود و از هر دو هیات (ایران و آمریکا) برای بر‌گزاری نشست در دوحه دعوت کرد به این امید که طرف ایرانی تمایل داشته باشد چیزی را به ما عرضه کند و اراده خود را نشان دهد، اما متاسفانه در این دور نتوانست پاسخی به ما بدهد و به نوعی این دور از مذاکرات اتلاف‌وقت بود.» 

مالی با طرح این ادعا که ایران زمانی که گفت ما با مواضع خود آمده‌‌‌‌‌‌‌ایم، شفاف‌‌‌‌‌‌‌سازی نکرد، ادامه داد: «ما به نقطه‌‌‌‌‌‌‌ای رسیدیم که برای بازگشت به برجام سازگاری داشت و طرفی که هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون باید پاسخ دهد، ایران است و اگر آمادگی ارائه پاسخ را ندارند، مشخص نیست که به چه دلیل به مذاکرات دوحه آمدند.»

  خط پایانی مذاکرات

نماینده آمریکا در امور ایران درخصوص موافقت آمریکا با پیشنهادی که روی میز قرار گرفته بود و طبق آن یک جدول زمانی برای انجام شروط ایالات‌متحده و جمهوری اسلامی درخصوص رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به پایبندی به مفاد برجام ارائه‌شده بود، گفت: «بله درست است، ۱۰۰‌درصد نهایی نشده است اما آمریکا ایده‌‌‌‌‌‌‌های زیادی درباره توافق نهایی دارد. زمانی‌که این پیشنهاد روی میز قرار داده شد، اعلام کردیم که آماده‌‌‌‌‌‌‌ایم این توافق را بر آن اساس امضا کنیم. منتظریم ببینیم ایران آماده عبور از خط پایانی هست یا خیر.»

مذاکرات دوحه و تقاضاهای جدید

مالی همچنین درباره درخواست‌‌‌‌‌‌‌های مطرح‌شده از سوی ایران در دوحه مدعی شد: «ایران در نشست دوحه تقاضاهای جدیدی داشت که هیچ ارتباطی به توافق هسته‌‌‌‌‌‌‌ای نداشت و بخشی از آن قبلا برای ما و اتحادیه اروپا مطرح‌شده بود و اعلام کرده بودیم که این موضوع‌ها بخشی از مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌‌ای نیست.»

این مقام آمریکایی در ادامه با اشاره به این موارد ادعا کرد: «در حال‌حاضر مذاکرات بین ما و ایران نیست بلکه بین ایران با خودش است تا به این نتیجه برسد که آیا برای بازگشت به پایبندی و توافق هسته‌‌‌‌‌‌‌ای آمادگی دارد یا خیر.

ما آمادگی داریم و آمادگی خود را اعلام کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم.» مالی ادامه داد: «ایران هنوز تصمیم نگرفته که قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر، اما دیر یا زود باید تصمیم‌گیری کند.»

 واکنش یک مقام ایرانی

همزمان یک مقام ایرانی در گفت‌وگو با الجزیره در واکنش به اظهارات رابرت مالی گفت: واشنگتن باید یک ابتکار واقعی ارائه کند، نه اینکه از ابتکارات دیگران انتقاد کند. ما در مذاکرات دوحه هیچ تغییری از سوی آمریکا در خصوص منافع خود در توافق هسته‌ای مشاهده نکردیم.

این مقام ایرانی که الجزیره اشاره‌‌‌ای به نام وی نکرده، افزود: صحبت در مورد تلاش ما برای ساخت سلاح هسته‌ای فقط اتهامی است که هدف آن افزایش فشار سیاسی است. وی ادامه داد: هیچ رابطه مستقیم و تاثیرگذاری بین سفر بایدن به منطقه و موضوع مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد.

  شرط ایران برای آمریکا

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران در آخرین اظهارنظر برجامی‌‌‌‌‌‌‌اش در گفت‌وگو با بدر البوسعیدی، وزیر امورخارجه عمان گفت: «مذاکرات سازنده منوط به جدیت، داشتن ابتکار و انعطاف‌پذیری در طرف آمریکایی است.‌» 

به گزارش خبر‌گزاری «ایرنا» امیرعبداللهیان با وزیر امورخارجه عمان درخصوص برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌‌‌‌‌‌‌ای و بین‌‌‌‌‌‌‌المللی از جمله آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌‌‌‌‌‌‌ها، تلفنی گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

وزیر امورخارجه بر جدی بودن جمهوری‌اسلامی ایران برای حصول توافقی پایدار و قوی تاکید کرد. بدر البوسعیدی وزیرخارجه عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، دیدگاه کشورش درخصوص ضرورت نیل به نتیجه و توافق نهایی در مذاکرات را مورد تاکید قرار داد و افزود: «عمان همواره از حصول توافق در مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌‌ای و تحقق مطالبات مشروع ایران حمایت می‌کند.‌»

 

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

مذاکرات برجام

امریکا

رابرت مالی

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت