تعیین تکلیف جدید برای چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد

تعیین تکلیف جدید برای چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد

بانک مرکزی اعلام کرد: ذینفعان چک می‌توانند از این پس «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» را در قبال چک‌های ثبت ‌نشده در این سامانه از شعب بانک‌ها درخواست کنند.

دبیر خبر(دبیر خبر)

1401/05/12 | 00:05

نظری ثبت نشده

تعیین تکلیف جدید برای چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد

 به گزارش گلدنیوز به نقل از بانک مرکزی، این بانک با صدور بخشنامه‌ای شعب شبکه بانکی را مکلف به صدور «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» کرد.

در بخشنامه شماره 117533مورخ ۱۴۰۱.۵.۱۱ بانک مرکزی آمده است: این اعلامیه بدون درج «کد رهگیری» و در قالب و شکلی متمایز از گواهی‌نامه‌های مرسوم عدم پرداخت چک است و صرفاً مؤید و متضمن عدم امکان اقدام بر روی چک به دلیل ثبت نشدن چک در سامانه است.

گفتنی است، تسویه چک‌های جدید که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در اختیار مشتریان بانکی قرار می‌گیرد بر اساس استعلام از سامانه صیاد و در صورت ثبت اطلاعات مبلغ، تاریخ و ذینفع چک و تطابق آن با برگ چک امکان‌پذیر است و در صورت عدم ثبت مالکیت چک در سامانه صیاد، این چک شامل احکام قانون صدور چک نبوده و بانک‌ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.

تعیین تکلیف جدید برای چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد

در این زمینه و با هدف جلوگیری از بروز مشکلات آتی، هموطنان باید توجه داشته باشند از تحویل برگ چک ثبت نشده در سامانه صیاد اجتناب کنند و حتماً همزمان با انجام معامله و تحویل برگ چک، از ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد با استفاده از شیوه‌های مختلف استعلام اطمینان حاصل کرده و تأیید دریافت چک را در این سامانه انجام دهند.

مشتریان بانکی برای انجام استعلام و تأیید دریافت چک می‌توانند از طریق اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک بانک‌ها، برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت، سامانه پیامکی ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، خودپردازها و کیوسک‌های بانکی و شعب بانک‌های عامل اقدام کنند.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

قانون چک

چک

چک های ثبت نشده

سامانه صیاد

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت