استخراج غیرقانونی معادن طلا در شمال افغانستان ممنوع شد

استخراج غیرقانونی معادن طلا در شمال افغانستان ممنوع شد

مقامات محلی در تخار تاکید کردند بر اساس تصمیم دولت موقت طالبان هرگونه استخراج غیرقانونی معادن طلا و «زر» شویی در این ولایت ممنوع است.

پروانه کاوسی(خبرنگار)

1401/08/17 | 00:08

نظری ثبت نشده

استخراج غیرقانونی معادن طلا در شمال افغانستان ممنوع شد

به گزارش گلدنیوز ،مقامات محلی در تخار تاکید کردند بر اساس تصمیم دولت موقت طالبان هرگونه استخراج غیرقانونی معادن طلا و «زر» شویی در این ولایت ممنوع است.

 دولت موقت طالبان به مقامات محلی تخار تاکید کرده است هرگونه استخراج غیرقانونی معادن طلا و زرشویی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

«محمد کاظم» معاون والی تخار در نشست اداری این ولایت اظهارداشت: هنوز هم در برخی از شهرستان‌های تخار از سوی برخی افراد سودجو معادن به صورت غیر قانونی استخراج می شوند و باید جلوی این اقدامات گرفته شود.

شماری از مقامات ادارات دولتی تخار نیز تاکید کردند در صورتی که جلو کار زرشویی و حفاری در رودخانه شهر «تالقان» گرفته نشود در فصل بهار به دلیل احتمالی سیل همه پل‌های مواصلاتی و مسیرهای عمومی تخار-بدخشان تخریب می‌شود.

استخراج غیرقانونی معادن طلا در شمال افغانستان ممنوع شدگفته می‌شود که زرشویی در تخار پیشینه 50 ساله دارد و کارگران با زحمت زیاد درآمد اندکی به دست می‌آورند و این صنعت در سال‌های اخیر از تالقان مرکز این ولایت به شهرستان‌ها نیز سرایت کرده است.

با این حال، زرشویی و استخراج غیر قانونی معادن به‌دلیل استخراج غیرفنی و نبود افراد حرفه‌ای، همواره جان شهروندان این ولایت را گرفته است. هفته گذشته نیز در پی فروریختن تونل یک معدن طلا در شهرستان «چاه آب» ولایت تخار پنج کارگر جان باختند.

از سوی دیگر، برخی شهروندان تخار می‌گویند که درآمد اندکی از راه زرشویی به دست می‌آورند که در صورت توقف چنین کاری، منبع درآمد دیگری ندارند.

معدن نیوز

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

معدن طلا

افغانستان

معادن طلا

استخراج غیرقانونی معادن طلا

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت