صرافی‌ها و سایه دستورالعمل بحث برانگیز بانک مرکزی

صرافی‌ها و سایه دستورالعمل بحث برانگیز بانک مرکزی

بازار ارز در انتظار شوک تازه؟/ نمایندگان: دلالان ارز نباید اجازه جولان داشته باشند

علی اصغر کشانی(دبیر خبر)

1401/08/24 | 00:08

نظری ثبت نشده

صرافی‌ها و سایه دستورالعمل بحث برانگیز بانک مرکزی

تحریم‌های بانکی سبب شده است ایران از طریق بانک‌ها امکان ارتباط بین‌المللی نداشته باشد. از سوی دیگر اقداماتی که در راستای مدیریت بازار ارز صورت گرفته در برخی موارد حیات صرافی‌ها را نشانه رفته است .

به گزارش گلدنیوز،آخرین گزارش ارائه شده در خصوص صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی نشان می‌دهد که ۵٩٠ صرافی دارای مجوز هستند.

تصمیم بانک مرکزی

بر اساس تصمیم بانک مرکزی در خرداد ماه سال ۱۴۰۰، حداقل مبلغ سرمایه به منظور تأسیس و فعالیت صرافی تضامنی و صـرافی وابسـته بـه مؤسسات اعتباری در استان تهران و شهرهای بزرگ (اصفهان، اهـواز، تبریـز، شـیراز، کرج، مشهد، قم و ارومیه) مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال و در سـایر شـهرها مبلـغ ۱۳۰ میلیارد تعیین شده است.

حالا بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند سرمایه در نظر گرفته شده می‌تواند تداوم حیات صرافی‌های کوچک را زیر علامت سئوال بزرگی قرار دهد.

در این راستا جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس گفت: هر تصمیمی که به تنش در بازار ارز منجر شود محکوم بوده و باید مورد تجدیدنظر واقع شود.

از این رو نباید با مصوبه‌های دور از منطق زمینه حذف صرافی‌ها و حضور آزادانه دلالان در بازار ارز فراهم شود.

سایه دستورالعمل بحث برانگیز بانک مرکزی بر سر صرافی‌هاوی با اشاره به مصوبه اخیر بانک مرکزی در خصوص افزایش سرمایه ریالی صرافی ها، گفت:متاسفانه برخی تصمیمات بدون پشتوانه و بدون آینده نگری همیشه بازار را از حالت آرام خارج کرده و به تلاطم قیمتی دامن زده است.


این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه اقدامات عجولانه و بدون آینده‌نگری همیشه به اقتصاد ما لطمه زده است، افزود: حتی اگر لازم است سرمایه صرافی ها نزد بانک مرکزی افزایش باید این اقدام باید در زمان مشخص دیگری که بازار از آشفتگی به دور است رخ دهد.
وی ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که جامعه پذیرش شوک‌های جدید قیمتی در حوزه بازار ارز را ندارد.

نباید اجازه جولان دلالان در بازار ارز داده شود

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز، با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور نیازمند تصمیمات ثبات ساز است، گفت: در شرایطی که صرافی‌ها وظایف خود را انجام می دهند چرا باید با دستورالعمل های غیرکارشناسی جلوی فعالیت آن ها گرفته شود؟
سیدکاظم دلخوش با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور نیازمند تصمیمات ثبات ساز است، گفت: مصوباتی که به تنش قیمتی در بازار دامن بزنند باید شناسایی شده و جلوی اجرایی شدن آن ها گرفته شود.


نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مصوبه افزایش سرمایه صرافی‌ها از آن دست مصوبات متلاطم کننده وضعیت بازار است، افزود: در شرایطی که صرافی ها وظایف خود را انجام می دهند چرا باید با دستورالعمل های غیرکارشناسی جلوی فعالیت آن ها گرفته شود؟


دلخوش با بیان اینکه با حذف صرافی‌ها در نتیجه چنین دستورالعمل هایی قطعا حضور دلالان در بازار بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: با حذف صرافی ها باید منتظر تنش قیمت ارز و در نتیجه نابسامانی وضعیت بازار باشیم.


به گفته وی الزام صرافی‌ها به افزایش سرمایه می‌تواند سبب شود بخشی از صرافی‌های فعال از چرخه خارج شوند و در نتیجه ضریب نفوذ دلالان در بازار افزایش خواهد یافت.

قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص این مصوبه گفت: موضوع برای دو سال قبل است و بانک مرکزی در راستای تسهیل مجوزهای کسب و کار برنامه‌ریزی کرده است و کار هیچ صرافی دچار مشکل نخواهد شد.

دو نیمه متفاوت دلار؛تحلیل گلدنیوز

خبر آنلاین

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

بازار ارز

دلالان ارز

صرافی

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت