قیمت بنزین و گازوئیل در 1402

قیمت بنزین و گازوئیل در 1402

در کمیته فنی اوپک پلاس قرار شد که به میزان یک میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه دیگر، تولید نفت در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا کند.

علی اصغر کشانی(دبیر خبر)

1402/01/16 | 00:01

نظری ثبت نشده

قیمت بنزین و گازوئیل در 1402

به گزارش گلدنیوز،وزیر نفت درباره شایعه گرانی بنزین و گازوئیل هم تاکید کرد: بار‌ها این موضوع را تکذیب کرده ایم و این بار هم اعلام می‌کنم که هیچ برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین و گازوئیل نداریم. مردم به این شایعات توجه نکنند.

این مقام مسئول همچنین ­با اشاره به تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی برکاهش تولید نفت گفت: در چند هفته گذشته مذاکراتی بین اعضای این مجمع صورت گرفت و در کمیته فنی اوپک پلاس قرار شد که به میزان یک میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه دیگر، تولید نفت در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: این موضوع با هدف جلوگیری از کاهش قیمت‌های بین المللی نفت رخ داد و پس از انتشار خبر آن، قیمت‌های جهانی نفت، ­۸ تا ۱۰ درصد افزایش یافت.

وزیر نفت با تاکید بر فشار آمریکایی‌ها به اعضای اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت گفت: در کمیته فنی اوپک پلاس، کاهش تولید نفت مصوب شده و به زودی نهایی می‌شود؛ ­در بازار انرژی نیز، همدلی خوبی بین ایران، عربستان، عراق و روسیه برقرار است.

قیمت بنزین و گازوئیل در 1402

صادرات نفت افزایش یافت / تلاش برای جلوگیری از خام فروشی

وی در ادامه از­ بهره برداری رسمی از نخستین ­مجتمع جمع آوری گاز‌های همراه نفت در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: این گاز‌ها قبلا سوزانده می‌شدند، اما اکنون قرار است در مجتمع پالایشگاهی ­هویزه خلیج فارس یا همان کارخانه ان جی ال ۳۲۰۰، روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب از گاز‌های همراه نفت در میادین غرب کارون، ­ تبدیل به ارزش افزوده شود.

آقای اوجی ادامه داد: فعالیت این مجتمع منجر به تامین پایدار خوراک­ صنایع پتروشیمی بندر امام خواهد شد که با سرمایه گذاری ۱.۳ میلیارد دلاری آماده بهره برداری شده است. گاز باقی مانده نیز به ­شبکه سراسری تزریق می‌شود و به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای­۵ هزار نفر اشتغال زایی دارد.

وی با اشاره به بهره برداری از پالایشگاه گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی و مرحله نخست از بخش دوم طرح تثیبت و توسعه پالایشگاه آبادان، از تلاش دولت برای جلوگیری از خام فروشی نفت و گاز با بهره برداری از طرح‌های جدید پالایشی و پتروشیمی سخن گفت و افزود: صادرات نفت در سال ۱۴۰۱ نیز نسبت به سال ۹۹، حدود ۲۰۳ میلیون بشکه و نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰ میلیون بشکه افزایش یافته است. ضمن این که به ۹۲ درصد از تکالیف خود در این حوزه در قانون بودجه، عمل کرده ایم.

وزیر نفت ­در پاسخ به سوالی مبنی بر دریافت مطالبات مربوط به صادرات گاز به عراق گفت: عراق­ تمام هزینه صادرات گاز را در ­بانک TBI ­واریز می‌کند، اما این شرط را گذاشته که باید برای خرید دارو و کالا‌های اساسی مصرف شود.

در حال فشار آوردن از طریق رایزنی‌ها به ­طرف عراقی هستیم تا این محدودیت نیز برداشته شود و مانند ترکیه، بدون قید و شرط، هزینه صادرات گاز را دریافت کنیم.

وی در پایان درباره تغییر نرخ تسعیر ارز پتروشیمی‌ها نیز گفت: با تصمیم دولت و بانک مرکزی، ­ نرخ تسعیر ارز برای واحد‌های پالایشی و پتروشیمی در سال ۱۴۰۲ معادل ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد که در اثر این تصمیم، شاهد رشد سهام این شرکت‌ها در بورس هستیم.

بیشتر بخوانید:

سکه در سراشیبی

دو عامل تاثیر گذار بر قیمت دلار در ماه‌های آینده

خبرگزاری صداسیما

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

قیمت نفت

گرانی بنزین

ارز پتروشیمی‌ها

بنزین

پالایشگاه نفتی

وزیر نفت

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت