افزایش قیمت خودرو شامل چه خودروهایی می شود؟

افزایش قیمت خودرو شامل چه خودروهایی می شود؟

دستورالعمل افزایش قیمت خودرو که در شورای رقابت تصویب شده است شامل خودروهای مونتاژی نمی شود.

امیر کشانی(سردبیر)

1402/01/16 | 00:01

نظری ثبت نشده

افزایش قیمت خودرو شامل چه خودروهایی می شود؟

مقررات قیمت گذاری و افزایش قیمت خودرو در ایران به کلاف سردرگمی می ماند که هر از چندگاهی سر رشته ی آن در دست یک ارگان یا سازمان می افتد. این روزها شورای رقابتی که مدتها هیچ خبری از آن منتشر نمی شد و حتی شایعه انحلال آن داغ شده بود، دوباره پا به عرصه بازار پر تلاطم خودرو گذاشته است.

به گزارش گلدنیوز ، نایب رئیس شورای رقابت به تازگی با بیان اینکه قیمت کارخانه‌ای خودروها به صورت میانگین حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت، تاکید کرد: البته برخی خودروها کم‌تر از ۴۰ درصد و برخی دیگر بیشتر از ۴۰ درصد افزایش قیمت خواهند داشت. به گفته دودانگه این موضوع در جلسه اخیر شورای رقابت به اتفاق آراء تصویب و فرایند ابلاغ به وزارت صمت و خودروسازان درحال انجام است. بدیهی است پس از ابلاغ مصوبه نیز باید فرایند اجرای مصوبه آغاز شود.

جای خودروهای مونتاژی در مصوبه افزایش قیمت خودرو خالی است!

به گزارش اکو ایران، شورای رقابت دستورالعمل افزایش قیمت خودرو را مصوب کرد اما این دستورالعمل شامل تمام محصولات حاضر در سبد محصولاتی خودروسازان نمی شود. براساس اخبار منتشر شده اعضای شورای رقابت بررسی قیمت خودروهای تولید داخل را در دستورکار داشتند. بنابراین در دستورالعمل جدید قیمتی که از سوی این شورا به وزارت صمت ارسال شده است خبری از خودروهای مونتاژی که در خطوط تولید شرکت های خودروساز حضور دارند، نیست.

به عبارت دیگر در حال حاضر اعضای شورا رقابت تنها برای محصولات تولید داخل تعیین تکلیف کرده اند و مشخص نیست قرار است به کمک چه ساز و کاری قیمت خودروهای مونتاژی مشخص شود. این احتمال وجود دارد که شورای رقابت به بحث قیمت خودروهای مونتاژی ورود نکند و این اختیار را به خودروسازان بدهد که قیمت محصولات مونتاژی خود را با هماهنگی مدیران صمت مشخص کرده و در فاکتورهای فروش خود اعمال کنند.

پیش تر نیز این رویه برقرار بود در سال های گذشته که قیمت خودروها اینقدر افزایش نیافنه بود اعضای شورای رقابت تنها به تعیین دستورالعمل قیمتی برای خودروهای زیر 50 میلیون تومانی ورود می کردند و چنانچه خودروساران محصولی داشتند که قیمت آن بیش از 50 میلیون تومان بود، تغییرات قیمتی این دسته از محصولات با هماهنگی سیاست گذار خودرویی انجام می شد.

بنابراین در دور جدید قیمت گذاری خودرو با فرمول شورای رقابت همچنان جای خودروهای مونتاژی خالی است. این احتمال ضعیف است که قیمت کارخانه ای محصولات مونتاژی خودروسازان تغییر نکند اما این تغییر قیمت به احتمال زیاد با فاصله و بعد از اعمال قیمت های جدید محصولات پرتیراژ در دستورکار شرکت های خودروساز قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

برتر

شورای رقابت

قیمت خودرو

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت