چقدر فطریه پرداخت کنیم؟

چقدر فطریه پرداخت کنیم؟

نظر 6 مرجع تقلید درباره فطریه و کفاره روزه

علی اصغر کشانی(دبیر خبر)

1402/01/26 | 00:01

نظری ثبت نشده

چقدر فطریه پرداخت کنیم؟

به گزارش گلدنیوز،دفتر مقام معظم رهبری در قم در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره میزان زکات فطره و کفاره ماه مبارک رمضان با اشاره به آن که مومنان می‌توانند قیمت سه کیلو گندم یا برنج و مانند آن را از محل سکونت خود استعلام و آن را بر اساس مقدار شرعی به عنوان زکات فطره پرداخت کنند، اعلام کرد این مبلغ در سال جاری به زودی توسط دفتر معظم‌له اعلام خواهد شد.

این دفتر همچنین درباره کفاره غیرعمدی روزه‌های ماه مبارک رمضان نیز اعلام کرد، کفاره باید به صورت طعام پرداخت شود که این مورد در سال جاری بر اساس نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به ازای هر روز ۱۲ هزار تومان است.

دفتر آیت‌الله سیستانی نیز اعلام کرد از آن جا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه سال جاری بدل از آرد ۶۰ هزار تومان، بدل از برنج ایرانی ۳۶۰ هزار تومان و  بدل از برنج غیرایرانی ۱۰۵ هزار تومان تعیین شده است.

این دفتر همچنین میزان کفاره غیرعمدی و عمدی روزه های ماه مبارک رمضان سال جاری را به ترتیب ۱۶ و ۹۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

و اما بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۲۴۰ هزار تومان اعلام شده است که مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند، ضمن آن که کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۱۲ هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود؛ همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۷۲۰ هزار تومان است.

چقدر فطریه پرداخت کنیم؟

لازم به ذکر است براساس مسأله ۱۶۹۲ رساله توضیح‌المسائل این مرجع، زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ، عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از این‌ها را هم بدهد کافى است، ضمن آن که بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسى فقط در افطار شب عید مهمان دیگری باشد، فطریه او به عهده خودش خواهد بود و نه بر عهده میزبان.

و اما تماس تلفنی خبرنگار فارس در قم با دفتر آیت الله وحیدخراسانی بیانگر آن است که از نظر این مرجع تقلید، میزان فطریه امسال به ازای هر نفر و با قیمت گندم ۶۰ هزار تومان است، ضمن آن که کفاره غیرعمدی و عمدی روزه نیز از نظر وی برای هر روز، به ترتیب ۱۵ و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شد.

همچنین بر اساس نظر آیت‌الله شبیری زنجانی، شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفری یک صاع از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد که بر این اساس، حداقل مبلغ فطریه ماه مبارک رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری بر اساس نظر این مرجع و بر پایه قیمت گندم، مبلغ ۷۲ هزار تومان به ازای هر نفر است، ضمن آن که مؤمنانی که می خواهند فطریه خود را بر اساس قیمت برنج پرداخت کنند می توانند قیمت هر کیلو برنج منطقه خود را در عدد ۳.۶ ضرب و معادل آن را پرداخت کنند.

دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس، میزان کفاره غیرعمد روزه امسال را ۱۸ هزار تومان به ازای هر روز اعلام کرد که حاصل‌ضرب این عدد در ۶۰، بیانگر کفاره عمد روزه به ازای هر روز یعنی مبلغ یک میلیون و ۸۰ هزار تومان است.

همچنین اعلام دفتر آیت‌الله جوادی آملی نشان می‌دهد مبلغ فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آن ها یا معادل قیمت این‌ها به قیمت روز است که باید محاسبه و پرداخت شود، ضمن آن که کفاره غیرعمد و عمد هر روز روزه ماه مبارک رمضان بر اساس نظر این مرجع به ترتیب ۱۲ و ۷۲۰ هزار تومان است.

دفتر سه مرجع تقلید دیگر یعنی حضرات آیات سبحانی، مظاهری و نوری همدانی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره میزان فطریه ماه مبارک رمضان سال جاری اعلام کردند مبلغ معادل فطریه هنوز اعلام نشده است. پیگیری خبرنگار فارس در این خصوص ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

شرف الشمس و خواص عقیق حکاکی شده

احادیث و روایاتی در مورد انگشترها و سنگ‌های قیمتی

کلاهبرداری از عقیق یمنی

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ماه رمضان

زکات

عیدفطر

فطریه

کفاره روزه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت