مکانیسم ماشه و آینده برجام

مکانیسم ماشه و آینده برجام

ناصر کنعانی در جلسه مطبوعاتی هفتگی امروز گفت: چنانچه طرف مقابل دچار خطای محاسباتی شود و اقدامات غیرمنطقی درباره برجام و روند مذاکرات انجام دهد واضح می‌دانند واکنش ایران چه خواهد بود.» این گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره ای غیر مستقیم به تحرکات اخیر غربی ها در فعال کردن مکانیسم ماشه دارد.

امیر کشانی(سردبیر)

1402/02/11 | 00:02

نظری ثبت نشده

مکانیسم ماشه و آینده برجام
  مکانیسم ماشه، اشاره به بندی در متن توافق برجام دارد که براساس آن، همه تحریم‌های لغو شده شورای امنیت می‌تواند بازگشته و فشاری مضاعف بر ایران وارد کند. به گزارش گلدنیوز ، ناصر کنعانی در جلسه مطبوعاتی هفتگی امروز گفت: چنانچه طرف مقابل دچار خطای محاسباتی شود و اقدامات غیرمنطقی درباره برجام و روند مذاکرات انجام دهد واضح می‌دانند واکنش ایران چه خواهد بود.» این گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره ای غیر مستقیم به تحرکات اخیر غربی ها در فعال کردن مکانیسم ماشه دارد. میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در وین کمی بعد از این اظهارات آقای کنعانی حمایت کرد و گفت اگر کشورهای غربی از مکانیسم ماشه «استفاده نادرست» کنند،‌ بدون شک «این هشدار ایران محقق خواهد شد.» او که چندین بار در مذاکرات احیای برجام حضور داشته در توییتر نوشت: «همه چیز قابل پیش‌بینی است چون ایران شفاف عمل می‌کند. مشکل این است که کشورهای غربی از تجربیات منفی گذشته درس نمی‌گیرند.»
در همین رابطه خبر فوری نوشت: در فضای تعلیق مذاکرات احیای برجام، مدیر میز ایران در گروه بین‌المللی بحران که پس از روی کار آمدن دولت دموکرات جو بایدن موقعیت خود را در اتاق فکر تصمیم‌گیری کاخ سفید ارتقا داده است، در توییتی از جلسه هفته گذشته شورای امنیت منهای روسیه و چین برای رایزنی درباره استفاده از مکانیسم ماشه و بازگرداندن دوباره قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران خبر داده است.
اما فشار برجامی، تنها سناریوی واشنگتن علیه کشورمان نیست. چند روز پیش وال‌استریت ژورنال خبر داده بود که آمریکا هواپیماهای سنگرشکن خود را عازم منطقه کرده است؛ به همین دلیل این ظن و گمان تقویت شده که دولت بایدن در حال تدارک پروژه جدیدی علیه تهران است. فشارهای جدید علیه کشورمان در شرایطی صورت می‌گیرد که عملا همه تحریم‌های قبلی علیه کشورمان در حال اجراست و غربی‌ها اهرم فشار بیشتری علیه ایران در دست ندارند. بنابراین گام تازه اروپا و آمریکا علیه کشورمان، صرفا اقدامی نمایشی برای تقابل با موفقیت‌های اخیر دیپلماتیک تهران در منطقه است.
اروپایی‌ها ادعا دارند که غنی‌سازی بیش از ۸۵درصدی اورانیوم و نگهداری حجم قابل ملاحظه‌ای از آن، خط قرمز آنهاست. این درحالیست که تهران به‌طور داوطلبانه، به چنین سطحی از غنی‌سازی نزدیک نشده و شوی جدید به راه افتاده، پاسخی به جنجال‌آفرینی اپوزسیون خارج‌نشین است. مقامات دستگاه دیپلماسی در ایران بارها گفته‌اند که هر اقدام غرب علیه ایران با واکنش جدی روبرو خواهد شد.
اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

برجام

سخنگوی وزارت خارجه

مکانیسم ماشه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت