سایه مالیات بر سر ثبت نام کنندگان خودرو

سایه مالیات بر سر ثبت نام کنندگان خودرو

طبق اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات همه خریداران خودرو از سامانه یکپارچه خودرو به‌منظور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور و نهادهای ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

طیبه شهبازی(نویسنده)

1402/03/07 | 00:03

نظری ثبت نشده

سایه مالیات بر سر ثبت نام کنندگان خودرو
به گزارش گلدنیوز، سامانه یکپارچه خودرو به خریداران اعلام کرد که حسب ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پول‌شویی، اطلاعات معاملات خودرو به‌صورت یکپارچه در سامانه معاملات خودرو ذیل سامانه جامع تجارت وزارت صمت ثبت و شامل مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود. طرح مالیات بر عایدی سرمایه مالیات با نامCGT مالیاتی در جهان شناخته می‌شود که از مابه‌التفاوت سود خرید و فروش حاصل می‌شود، یعنی شامل مبلغ فروش منهای مبلغ خرید، کسر درصد تورم و محاسبه ضریب می‌شود. این نوع مالیات یکی از پایه‌های مالیاتی است که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجراست و در کشورمان از سال۱۳۹۸ در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بعد از چند سال معطلی، با پیگیری دولت سیزدهم در اوایل اردیبهشت امسال به تصویب نمایندگان مجلس رسید و اکنون در صف تایید شورای نگهبان است. این طرح با هدف تنظیم‌گری و مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازانه کلید خورده تا با مالیات‌ستانی عادلانه، سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های سرگردان را به سمت تولید و فعالیت‌های مولد سوق دهد و جلوی فرارهای مالیاتی در بازارها را بگیرد.

اتفاقی تازه در بازار طلا / تاثیر مالیات بر عائدی سرمایه در بازار طلا

دارایی مشمول مالیات 

پنج نوع دارایی شامل طرح مالیات بر عایدی سرمایه است. برای این نوع دارایی‌ها، مدت مالکیت در نظر گرفته شده است و طبق شرایط اعلام‌شده در این طرح، برای هرکدام از این دارایی‌ها، نرخ مالیات‌ستانی مشخصی وضع شده است. براساس آنچه در مجلس تصویب شد،‌ خرید و فروش دارایی‌هایی ازجمله املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل، انواع خودروی سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری، انواع طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات، انواع ارز و انواع رمزپول و رمزدارایی با هدف سوداگری و سفته‌بازی، مالیات تعیین می‌شود. مالیات بر عایدی سرمایه یکی از انواع مالیات است که بر عایدی حاصل از نقل و انتقال(خرید و فروش) دارایی‌های سرمایه‌ای شامل انواع دارایی منقول یا غیرمنقول و مشهود یا نامشهود وضع می‌شود.  

جزئیات مصوبه مالیات بر عایدی سرمایه / سقف معافیت طلا از مالیات چقدر است؟

فروشندگان خودرو چند درصد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند؟

خودرو ازجمله دارایی‌هایی است که شامل مالیات بر طرح عایدی سرمایه می‌شود. تنها فروشندگانی معاف از طرح مالیات بر عایدی سرمایه هستند که بیش از سه سال از زمان خرید خودرو آن را نگهداری کنند. همچنین به تعداد اعضای خانوار تا سقف چهار خودرو معافیت مالیاتی داده شده است. کسانی از خریداران خودرو مشمول مالیات بر طرح عایدی سرمایه می‌شوند که در مدت کمتر از یک‌سال به فروش خودرو اقدام کنند. در این صورت ۳۰درصد و همچنین فروش خودرو بین یک تا دو سال پس از خرید، حدود ۲۰درصد و فروش بین دو تا سه سال حدود ۱۰درصد مشمول مالیات می‌شود. رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی مالیاتی کشور دراین‌باره گفته است: طبق تبصره یک ماده ۱۲ طرح مالیات بر عایدی سرمایه، املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل و انواع خودروی سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری، مشمول این مالیات است. مهدی موحدی بکنظر ادامه داد: افرادی که خودروی خریداری کرده را کمتر از دو سال نگه‌دارند مشمول ۲۰درصد و کسانی که خودرو را کمتر از سه سال نگه‌دارند مشمول ۱۰درصد مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند. وی عنوان کرد: خریداران خودرو از سامانه یکپارچه، در صورتی از مالیات معاف هستند که خودروی خریداری‌شده از سامانه یکپارچه خودرو را بالای سه سال نگهداری کنند اما خریداران خودرو اگر کمتر از یک‌سال خودرو را بفروشند باید مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش خودرو را از سود حاصل‌شده براساس درصدهای مشخص‌شده به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند. رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی مالیاتی کشور با تاکید بر این‌که طرح مالیات بر عایدی سرمایه ابزار تنظیم‌گری است، گفت: این طرح به کنترل بازدهی فعالیت‌های غیرمولد و همچنین بازتوزیع منابع کمک می‌کند. همچنین سرمایه‌های سرگردان را به سمت تولید و فعالیت‌های مولد سوق می‌دهد.

آیا زیرساخت‌های اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده است؟

  وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور متولی اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه است. در همین راستا سامانه‌های مربوط طراحی و اجرا شده که یکی از مهم‌ترین این سامانه‌ها، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان است. با ثبت معاملات در این سامانه و صدور الکترونیکی صورتحساب‌ها، معامله‌ها شفاف‌سازی می‌شود. هادی قوامی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد دراین‌باره گفته است که دولت و به‌خصوص وزارت اقتصاد به‌عنوان متولی برای اجرای این طرح، آمادگی کامل دارند. بعد از بررسی طرح در شورای نگهبان و رفع ایرادات احتمالی در مجلس، مجموعه وزارت اقتصاد همه زیرساخت‌های لازم را برای اجرای آن ازجمله پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان در اختیار دارد. درعین‌حال، سایر زیرساخت‌های مورد نیاز نیز تا آخر شهریورماه آماده می‌شود. بیشتر بخوانید:

طلای مصرفی معاف از مالیات است

 

چگونه به مالیات تعیین شده اعتراض کنیم؟

منبع :ایسنا انتهای پیام/
اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

ترند

مالیات

مالیات بر عایدی سرمایه

سامانه مؤدیان

ثبت نام کنندگان خودرو

سفته بازارن

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت