نیجر صادرات طلا فرانسه را متوقف کرد

نیجر صادرات طلا فرانسه را متوقف کرد

در پی تعلیق کمک‌های فرانسه به نیجر، رهبر کودتاگران این کشور اعلام کرد صادرات طلا و اورانیوم به فرانسه را متوقف کرده است.

طیبه شهبازی(نویسنده)

1402/05/10 | 00:05

نظری ثبت نشده

نیجر صادرات طلا فرانسه را متوقف کرد

به گزارش گلدنیوز،«ژنرال عمر چیانی»، فرمانده نیروهای گارد ریاست‌جمهور نیجر و رهبر کودتاگران این کشور اعلام کرد صادارت طلا و اورانیوم به فرانسه را متوقف کرده و این دستور فوراً اجرایی می‌شود.

گفته می‌شود فرانسه برای تأمین برق این کشور به اورانیوم وارداتی از نیجر وابستگی شدید دارد. دیروز یکشنبه هم هزاران نفر از حامیان کودتا در نیامی پایتخت نیجر در برابر سفارت فرانسه تجمع کردند و علیه سیاست‌های فرانسه در قبال کشورشان شعار سر دادند و در ورودی سفارت فرانسه را به آتش کشیدند. پیش از این دولت فرانسه اعلام کرده بود در پی وقوع کودتا در نیجر، پاریس کمک‌های همیشگی به نیجر را متوقف می‌کند. در پی کودتای نظامی در نیجر، دولت انگلیس نیز امروز دوشنبه ضمن محکومیت این کودتا اعلام کرد لندن کمک‌های طولانی‌مدت خود به این کشور را به حالت در تعلیق درمی‌آورد. دیروز یکشنیه نیز مجمع اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) تمام کمک های مالی به نیجر را به حالت تعلیق درآورد و دارایی های نیجر در بانک‌های مرکزی و تجاری این مجمع را مسدود کرد. چهارشنبه گذشته اعضای گارد ریاست‌جمهوری نیجر با انتشار بیانیه‌ای در تلویزیون ملی این کشور اعلام کردند که دولت «محمد بازوم»، رئیس‌جمهور نیجر را سرنگون و او را بازداشت کرده‌اند، مرزها را بسته‌اند و تا اطلاع ثانوی در این کشور حکومت نظامی برقرار است.

طبق گزارش‌های محلی نیجر، رئیس‌جمهور این کشور صبح روز چهارشنبه هفته گذشته توسط نیروهای وابسته به گارد ریاست جمهوری در داخل کاخ ریاست جمهوری بازداشت شد.

فرماندهی نیروهای مسلح نیجر پیش از این با شورشیان نظامی از گارد ریاست جمهوری این کشور اعلام همبستگی کرده بود. در بیانیه صادره از سوی فرماندهی ارتش نیجر در این خصوص آمده بود: هرگونه مداخله نظامی خارجی در نیجر عواقب فاجعه باری را برای مردم و کشور به همراه دارد.

گفته می‌شد که پشت این اقدام به کودتا ژنرال عمر چیانی قرار دارد. چیانی حدود ۱۰ سال است به عنوان فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر خدمت می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بازوم قصد داشت چیانی را از سمت خود برکنار کند.

همچنین، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا قدرت‌های حاصل از کودتا در نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد داشت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که «محمد بازوم» رئیس جمهور نیجر، باید بدون قید و شرط یا تأخیر آزاد شود و بروکسل کودتاچیان را مسئول امنیت او می‌داند.بورل تاکید کرد که اتحادیه اروپا فوراً تمام اشکال همکاری امنیتی با نیجر را متوقف خواهد کرد.پس از کودتای نظامی در نیجر، اتحادیه اروپا حمایت‌های بودجه‌ای از این کشور آفریقایی را متوقف می‌کند.

مهر

انتهای پیام/

اخبار صنعت طلا و جواهر در استان ها:

صادرات طلا

فرانسه

نیجریه

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت