پس لرزه های یک اعتراف اقتصادی در بازار طلا

پس لرزه های یک اعتراف اقتصادی در بازار طلا

امیر کشانی(سردبیر)

1400/04/24 | 00:04

نظری ثبت نشده

پس لرزه های یک اعتراف اقتصادی در بازار طلا

اقتصاد نیوز : جروم پائول اعتراف کرد که سطح تورم بالاست و تا چند ماه پایدار می‌ماند. طبق برخی معیارها تورم کنونی از بحران 2008 سابقه نداشت. طلا تحت تاثیر این اظهارات و آمارهای تورمی رشد کرد و به 1835 دلار نزدیک شد.

قیمت طلای جهانی بعد از چند روز ناکامی، در روز گذشته موفق شد جایگاه خود بالای مرز 1800 دلار را تثبیت کند و بالای مرز 1820 دلار قرار گیرد. روند قیمتی طلا در شروع معاملات امروز نیز صعودی بود. طلا معاملات امروز را با قیمت حوالی 1825 دلار آغاز کرد و به مرز 1835 دلار نیز نزدیک شد.

علت رشد قیمت طلا چه بود؟

به اعتقاد تحلیل‌گران علت اصلی رشد قیمت طلا اظهارات رئیس فدرال فدرال رزرو بوده است. تورم در حال بالا رفتن است و همه معیارها این امر را تایید می‌کنند. جروم پائول به نوعی به این مسئله اعتراف کرد. جروم پائول گفت که تورم به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و در در ماه‌های آتی نیز در سطوح بالایی خواهد بود، اما سپس تعدیل خواهد شد.

تورم می‌تواند با شاخص قیمت مصرف کننده یا PCE اندازه گیری شود. در مورد دوم که ترجمه تحت اللفظی آن "شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی" است،  هزینه انرژی و غذا کنار گذاشته می‌شود. فدرال رزرو تاکید دارد از PCE برای گزارش تورم استفاده کند. در نتیجه ممکن است تورم حتی از مقادیر گزارش شده نیز بیشتر باشد.

پیش از پاندمی هدف‌گذاری تورم 2 درصدی به سیاست‌های پولی فدرال رزرو جهت می‌داد، اما فدرال رزرو تصمیم گرفت اجازه دهد تورم افزایش یابد تا بتواند تمرکز خود را بر روی حداکثر اشتغال قرار دهد. بر اساس برخی از معیارها سطوح تورمی که آمریکا در حال حاضر تجربه می‌کند از بحران سال 2008 بی‌سابقه بود. فدرال رزرو اعتراف کرده است که این سطح از تورم را پیش‌بینی نمی‌کرده است. این بانک هنوز بر موقتی بودن تورم تاکید دارد و اقدام ناگهانی در مورد آن را معقول نمی‌داند، فلز گرانبها در این شرایط فرصت خوبی برای افزایش قیمت پیدا کرده است.

برچسب:

اخبار مرتبط


نظرات

نظردهی

دیدگاهی ثبت نشده نظر تو چیه؟

کامنتی برای این پست وجود ندارد

برترین مطالب

لیست قیمت